2023 Komiser Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Komiser yardımcılarının aylık maaşı en düşük ve en yüksek olmak üzere iki gruba ayrılır. Komiser yardımcıları devlet memurlarıdır. Devlet memurları olarak çalıştıkları için ise memurlara yapılan zam miktarlarından yararlanırlar. Komiser yardımcılarının maaşları 2023 yılında zamlanmıştır. Çalışma süresi ve deneyime bağlı olarak elde edilen dereceler komiser yardımcılarının aylık maaş miktarını belirler. Komiser yardımcısı maaşı 2023 yılında 7 bin Türk lirasına kadar yükselmiştir. Aylık mesai ücretleri ve nöbet ücretleri de komiser maaşlarına etki eder.

En Düşük Komiser Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Komiser yardımcısı maaşının en düşük miktarı asgari ücrettir. Yeni ataması yapılan komiser yardımcıları genellikle en düşük miktar ile çalışmaya başlar. Görev yerine göre de belirlenebilen komiser yardımcısı maaşlarının en düşük miktarı 4 bin 250 Türk lirasıdır. En düşük komiser maaşı ise 4 bin 580 Türk lirasıdır. En düşük komiser maaşı ile en düşük komiser yardımcısı maaşı arasındaki fark oldukça azdır.

En Yüksek Komiser Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Komiser yardımcısının aldığı en yüksek maaş 10 ila 15 bin Türk lirası arasında değişmektedir. Rütbeye, deneyime, çalışılan yere göre komiser yardımcısının maaşı belirlenir. Komiserlerin aldığı en yüksek maaş 25 bin Türk lirasıdır. Komiser yardımcılarının aldığı maaş ise komiserlerin aldığı maaştan yüzde 30 ila 40 arasında daha düşük olmaktadır. Komiser yardımcısına verilen maaş, derecesine göre verilir. Bu dereceler ise 5 gruba ayrılır. Bu gruplar dereceleri belirler ve derecelerde mesleki yeterlikleri ve bu yeterliklere göre ise maaşlar belirlenir.

¼ Derecesinde Olan Komiser Yardımcılarının Maaşı Ne Kadar?

¼ derecesindeki komiser yardımcısının maaşı en yüksek komiser yardımcısı maaşıdır. En yüksek komiser yardımcısı maaşı olarak bilinen bu derecede verilen bütçe 7 bin 900 Türk lirasıdır. 1-4 derecesindeki komiser yardımcıları meslekte 21 ile 25 ve daha fazla yıl boyunca çalışmış olan kişilerdir. Hizmet yılları en fazla olan bu derecedeki polis memurları ve komiser yardımcılarının aldığı maaş miktarı arasındaki fark oldukça düşüktür. Komiser yardımcılarının maaşı

1/3 Derecesinde Olan Komiser Yardımcılarının Maaşı Ne Kadar?

20 senelik komiser yardımcısının aldığı maaş 7 bin 800 Türk lirasıdır. Dereceler arasındaki farklar çok yüksek değildir. 1/3 derecesinde olan komiser yardımcılarının aldığı maaşlar sabittir. Ancak mesai ve nöbet gibi unsurlardan dolayı alınan maaş yükselebilmektedir. 7 bin 800 Türk lirası maaş alabilmek için görevde 20 sene çalışmak gerekir.

4/1 Derecesinde Olan Komiser Yardımcılarının Maaşı Ne Kadar?

9 yıldır çalışan komiser yardımcısının aldığı maaş miktarı 7 bin 170 Türk lirasıdır. 7 bin 170 Türk lirası alabilmek için meslekte 9 sene geçirmek gerekir. Meslekte 9 sene geçiren ve deneyim kazanan komiser yardımcılarının 2023 yılında aldığı en yüksek maaş 7 bin Türk lirasıdır. Daha yüksek maaş almak için çalışma süresinin artması ve meslekte daha çok deneyim kazanılması gerekir.

6/2 Derecesinde Olan Komiser Yardımcılarının Maaşı Ne Kadar?

4 yıldır komiser yardımcısı olan kişinin aldığı maaş miktarı 6 bin 890 Türk lirasıdır. Bu maaş oranı diğer derecelere göre daha düşüktür. Meslekte 4. Senesini geçiren kişilere verilen maaş miktarı asgari ücretin üzerindedir. Meslekte ilk zamanlarını geçirmeyen kişilere genellikle asgari ücretin üzerinde ödeme yapılır. Komiser yardımcısı maaşı derecelere göre değişir. Bunun sebeplerinden biri ise memuriyet olmasıdır. Memurların rütbelerine göre belirlenen maaş oranları sadece komiserler ve komiser yardımcıları için geçerli değildir. Tüm memurlar için kıdem ve derece gibi seviyeler yer alır.

8/1 Derecesinde Olan Komiser Yardımcılarının Maaşı Ne Kadar?

Görevdeki ilk senesinde olan komiser yardımcının maaşı 6 bin 845 Türk lirasıdır. Bu miktar 2023 yılı için geçerlidir ve 20232 yılı sonrasında gelecek olan yeni zam miktarı ile bu maaş miktarı da artacaktır. Görevdeki ilk yıllarında olan komiserler asgari ücretten daha yüksek maaş almaktadır.

Yeni İşe Başlayan Komiser Yardımcısının Maaşı Ne Kadar?

İşe yeni başlayan komiser yardımcısı 2023 maaşı asgari ücret ile 6 bin Türk lirası arasında olmaktadır. Göreve yeni başlanılan yıl görev yerine bağlı olarak alınan maaşın yükselmesi muhtemeldir. Belirtilen bu ücretler standart ücretler olup ek şartlar karşısında ücretlerin değişmesi mümkündür.

Komiser Yardımcılarının Görev Tanımı Nedir?

Komiser yardımcısının iş tanımı başta polis teşkilatının sistemli ve düzenli bir şekilde yönetilmesine yardımcı olmaktır. Komiser yardımcısı, bir karakol ya da emniyet merkezi içerisinde komiserden sonra gelen kişidir. Karar verme ve denetleme gibi görevleri bulunur. Komiser ile dirsek temasında çalışarak birbirilerini koordineli olarak gelişmelerden haberdar ederler. Komiser ve komiser yardımcısının en temel görevleri çalışılan emniyet merkezinin işleyişine hakim olmak ve sistemli çalışma bütünü oluşturmaktır. Komiser yardımcısının diğer görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kontrolü sağlamak
  • Asayişi düzenlemek
  • Polisleri denetlemek
  • İşlerin takibini yapmak
  • Koruma sağlamak
  • Dosyalama işlemlerini yürütmek, kontrol etmek ve denetlemek

Komiser yardımcılarının temel görevlerini oluşturur.

Komiser Yardımcılarının Çalışma Saatleri Nelerdir?

Komiser yardımcısını çalışma saati tuttukları nöbetlere göre farklılık gösterebilir. Komiser yardımcıları genellikle 12 saat tam mesai yaptıktan sonra 24 saatlik izin kullanırlar. 12’ye 24 şeklinde kurgulanan sistemde eğer 24 saat tam çalışma yapılmış ise 2 günlük izin kullanılabilir. İzin konusu çalışma saatlerine ve nöbetlere göre şekil alır. Bir komiser yardımcısı ayda ortalama 300 saat çalışmaktadır. Görevli olunan yer, zaman ve sorumluluklar çalışma saatlerini yakından etkiler. Komiser yardımcıları genellikle 7 gün 24 saat boyunca çalışmaya hazır bir halde olmalıdır. Görev geldiği anda görev yerine en kısa zamanda ulaşmaları gerekir. Bu neden ile de izinli oldukları zamanlarda dahi aslında çalışmaya hazırlanırlar. Komiser yardımcıları, rütbeleri gereği önemli insanlardır.

Nasıl Komiser Yardımcısı Olunur?

Komiser yardımcısı olma yollarının başında akademiye dahil olmak yer alır. Eğer üniversite ya da meslek yüksekokulu okunmak isteniyor ise bu durumda lise mezuniyetinin ardından üniversite sınavına girilmesi gerekir. Üniversite sınavına girildikten sonra ise tercihlerde polis meslek yüksekokullarının seçilmesi gerekir. 2 yıllık eğitimi tamamladıktan sonra komiser yardımcısı olmak için farklı bir sınava girilebilir. Bir diğer yöntem ise farklı bir bölümde üniversite okuduktan sonra KPSS’ye girmektir. K

PSS’den yeterli puan alındığı takdirde PAEM eğitimlerinin alınması gerekir. Bu eğitim tamamlandıktan sonra komiser yardımcısı olarak iş hayatına başlamak mümkündür. PAEM’e başvurmak için en önemli şart KPSS’ye girmek ve Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmaktır. Bu şartları karşılayan ve lisans mezunu olan kişiler cinsiyet fark etmeksizin PAEM’e başvuru yapabilir.

Komiser Yardımcıları Ayda Kaç Saat Mesai Yaparlar?

Komiser yardımcısının mesai saatleri aylık ortalama 250 ila 300 arasında değişir. Bir komiser yardımcısının çalışma saatlerini özellikle çalıştığı bölge etkilemektedir. Komiser yardımcısının çalışma saatleri rütbesi ile de paralel olarak değişir. Yüksek bir rütbe olduğu için çalışma saatleri kadar komiser yardımcısı maaşı da diğer rütbelere göre daha farklı olur. Komiser yardımcısı olmak için PAEM eğitimi alınması ya da komiser yardımcılığı sınavına girilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu