Kırtasiye Yardımı

Kırtasiye desteği almak için başvuru yapılan belirli mecralar ve devlet tarafından görevlendirilen kamu kurum ve kuruluşları vardır. Kırtasiye desteği almak isteyen kişiler isterler ise başvurularını bağlı oldukları belediyeye yaparken isterler ise de vakıflara başvuru yapılabilir. Başvuru yapılan vakıf Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıdır ve bu vakıf üzerinden -devlet desteği ile- birçok ihtiyaç sahibine yardım ve destekte bulunulur. Kırtasiye yardımı almak isteyen kişilerin gerekli şartları sağlaması gerekir. Şartlara tabi olan kişiler kırtasiye yardımı için başvuru yapabilir ve doğru beyan ile başvuru yaptıkları takdirde kırtasiye yardımını alabilirler. Devlet kırtasiye yardımını geri talep etmez ve verilen yardım temelde bir hibedir.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Kırtasiye desteğine başvuru yapmak için sadece öğrenci olunması gerekmez. İhtiyaç sahibi olan öğretmenler de kırtasiye yardımına başvuru yaparak diledikleri takdirde destek talep edebilirler. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan destekler incelendiği zaman arasında kırtasiye yardımı olduğu da görülür. Başvurular birçok kanal üzerinden gerçekleştirilebilir. Önemli olan nokta şahsen başvuru yapmaktır. Kırtasiye yardımından yararlanmak isteyen kişilerin eğitim öğretim dönemi öncesinde başvurularını tamamlamaları gerekir. Her yılın eylül ayında verilen bir destektir ve ihtiyaç sahiplerinin beyanları incelenerek denetleme yapılır. Denetlemenin ardından ise başvurular ya onaylanır ya da reddedilir. Başvurusu reddedilen kişiler bir sonraki başvuru döneminde tekrar başvurabilir.

Kırtasiye Yardım Başvurusu Nereden Yapılır?

Kırtasiye yardımı başvuru kanalları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenir. Başvuru yapmak için birçok alternatif platform kullanılmaktadır. Bu platformlar arasında direkt başvuruyu değerlendirmeye alan örgüt Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıdır. Kırtasiye yardımı gibi ek yardımlara başvuru yapmak isteyen kişiler ayrıca yaşadıkları il ve / veya ilçenin belediyesine ya da kaymakamlıklara da başvuru yapabilir. Bu kanallar üzerinden verilen birçok devlet yardımı vardır. Kira yardımı, kırtasiye yardımı, erzak yardımı, eğitim yardımı ve daha birçok yardıma bu kanallardan ulaşmak mümkündür. Sosyal devlet anlayışı ile yönetilen Türkiye Cumhuriyeti’nin, kendi yurttaşları için sunduğu birçok destek vardır. Devlet kırtasiye yardımı başvuruları için birtakım şartlar belirlemiştir.

Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Kırtasiye yardımının miktarı her yıl ve her dönem artış gösterir. 2019 ve 2020 dönemi için verilen dönemsel kırtasiye yardımı miktarı ile 2021 ve 2022 için verilen kırtasiye yardım miktarı farklılık gösterir. Kırtasiye yardımı için ihtiyaç sahiplerine verilen yardım miktarı yıllar içerisinde büyük bir zam almamıştır. Çok az miktarlarda artış yapılan bir yardım türüdür. 2021 – 2022 dönemi için verilen kırtasiye yardım miktarı bin 250 Türk lirasıdır. Bir önceki dönem verilen kırtasiye yardım miktarı ise bin 210 Türk lirası olarak belirlenmişti.

Kırtasiye Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Kırtasiye yardımından yararlananlar hem öğrenciler hem de öğretmenlerdir. Birçok kişi bu yardımın sadece öğrenciler için yapıldığı yanılsamasına düşmektedir. Ancak bu yardım öğretmenler tarafından da alınabilen, başvuru yapılabilen, bir yardım türüdür. Kırtasiye ihtiyacı sadece öğrenciler gruplarına özel bir gereksinim değildir. Öğretmenlerin de aldıkları maaş ile okulda yapacakları aktiviteleri karşılamak ve öğrencilere farklı öğrenme metotları gösterebilmek için kırtasiye harcamaları yaptıkları bilinmektedir. Bu neden ile eylül ayında verilen bu yardımdan öğrenciler kadar öğretmenler de yararlanabilir.

Kırtasiye Yardımını Kim Verir?

Kırtasiye parasını verenler Türkiye Cumhuriyeti tarafından belirlenen kamu kurum ve kuruluşlarıdır. Bu noktada devreye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı girer ve halka para dağıtımını bu vakıf gerçekleştirir. Devlet kırtasiye yardımı için vakıf üzerinden başvuruları kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu