Kira Yardımı Şartları

Kira yardımı için istenen koşullar ve belgeler bulunur. Tüm başvuru sahiplerinin bu belge ve koşulları sağlaması ve doğru bilgi beyanında bulunması gerekir. Şartları sağlayanlar ise aylık belirli miktarda kira yardımından yararlanmaya hak kazanır. Kira yardımı için istenen belgeler şunlardır:

  • Tapu kaydı
  • Başvurana ait kimlik belgesi
  • Başvuru formu
  • Banka bilgisi
  • İkametgah

Kira Yardımı Nedir?

Kira desteği korona virüsü döneminde başvuruları artış göstermiş bir devlet desteğidir. Bu destek ile esnaf ve sanatkarların işletme kiraları karşılanır. Birtakım evraklar sunulması ve bu evrakların değerlendirilmesi gerekir. Değerlendirilen evraklar ışığında ise başvuru sahibine kira yardımı verilip verilmeyeceği belirlenir. Kira yardımı ile ilgili detaylar ile Ticaret Bakanlığının yanı sıra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da ilgilenmektedir. Her iki adres üzerinden de bireysel ve kurumsal başvurular yapılabilir. Gerçek ve tüzel kişilerin başvuruları için uygun olan bir yardım türüdür.

Kira Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Kira yardımı faydalanıcıları arasında esnaflar ve sanatkarlar yer alır. Esnaf ve sanatkarlar odasında kayıtlı olan kişilere kira yardımı yapılır. Korona virüsü nedeni ile de başvuruları artış gösteren kira yardımından birçok esnaf ve sanatkar yararlanmıştır. Kira yardımından yararlanabilenler aşağıdaki şartları sağlayan kişilerdir:

  • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olmak
  • Vergiden muaf olmak
  • Aktif olarak çalışmalarına devam eden (faal durumda olan)
  • Gelirlerini yasal yoldan elde eden

Esnaf ve sanatkarlar kira yardımından yararlanabilir. Kira yardımı sadece 18 ay boyunca verilir ve 18 ayın sonunda kira yardımı sonlandırılır.

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımının alınması için başvuru yapılması gerekir. İhtiyaç sahipleri gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde kira yardımı alabilirler. Kira yardımı almak isteyenlerin tabi olduğu şartların yanı sıra başvuruda sunmaları gereken belgeler de bulunur. Bu belgeler ve şartlar kapsamında yapılan başvurular değerlendirilir ve sonuç, başvuru sahibine bildirilir. Sonuç bildirimi telefon numarası üzerinden yapılır. Bu neden ile de başvuru esnasında doğru iletişim numarasının verilip verilmediğinin teyit edilmesi önemlidir. Kira yardımı almak için başvuruların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına şahsen müracaat ile yapılması istenir.

Kira Yardımı Ne Kadar?

Kira yardımının miktarı 2022 yılında 535 Türk lirasına yükseltilmiştir. 535 Türk lirası aylık olarak verilen bir miktardır ve en fazla 18 ay boyunca kira desteği alınabilir. Kira desteğini almak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir ve bu şartları sağlayan kişilerin başvuru yapmasına izin verilir. Kira yardımı, ihtiyaç sahibi olan kişilere verilir ve aylık düzenli olarak 535 Türk lirası yatırılır. Bu yardım geri ödemesiz bir yardımdır ve devlet tarafından eğer hak sahipleri tarafından bir ihlal yapılmamış ise geri talep edilmez. Doğruyu yansıtmayan beyanda bulunmak, bilgi akışını sağlamamak, belgede sahtecilik yapmak gibi unsurlar ile kira yardımı alınır ise denetimler sonucunda kira yardımı alan kişiye cezai işlem başlatılır.

Kira Yardımı için Kaymakamlıklara Mı Başvuru Yapılır?

Kaymakamlık kira yardımı başvurusu yapacak olan kişileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yönlendiriyor. Dezavantajlı grupta yer alan kişilerin, ihtiyaç sahiplerinin ve yardıma / desteğe ihtiyacı olan kişilerin başvurabileceği birçok yardım türü bulunur. Bu yardım türlerinin birçoğu ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ilgilenir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kamuya bağlı çalışan bir vakıftır ve devletin yapması gereken birçok desteği sivil toplum örgütü olarak gerçekleştirir. Bu süreçte kira yardımı gibi yardımlar yaparken ise asıl ve temel desteği devletten alan bir vakıftır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu