2022 Yeni Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Çipli kimlik sistemine geçilmesiyle birlikte en çok araştırılan konulardan biri olan kimlik yenileme ücreti pek çok vatandaş için son geçerlilik tarihinden önce kimlikleri yenileyebilmek adına son derece önemli olmaktadır. Kimlik yenileme ücreti ne kadar gibi soruların yanı sıra sürecin nasıl işlediğine dair tüm soruların yanıtı da sizler için yazımızda yer almaktadır.

Kimlik Yenileme İçin Son Gün Ne Zaman?

TC kimlik kartlarının güncel geçerlilik vadesi 10 sene olmakla birlikte, 10 senenin sonunda kimliklerin yenilenmesi adına başvuru yapılması gerekmektedir. Her vatandaşın TC kimlik kartı üzerinde son geçerlilik tarihi belirtilmekte olup, çiğli kimlik yenileme işlemleri için son tarih ise 31 Aralık 2023 olarak açıklanmaktadır.

Kimlik Yenileme İçin Randevu Nasıl Alınır?

Kimlik kartının yenilenmesi için başvuruda bulunacak olanların öncelikle kimlik yenileme randevusu alması gerekmekte, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait https://randevu.nvi.gov.tr/ web sayfası üzerinden erişilebilen randevu hizmetlerine Alo 199 Çağrı Merkezinden de ulaşmak mümkün olmaktadır.

Kimlik Yenileme Ücreti Nasıl Ödenmektedir?

Ödenmesi zorunlu olan kimlik yenileme ücreti için vatandaşlara 5 farklı kanaldan ödeme imkanı sunulmaktadır. Tüm vatandaşların kendisi için uygun olan ödeme yöntemini seçmesi ise işlemler için bir hayli kolaylaştırıcı bulunmaktadır. Eski sistemde kimlik yenileme fiyatı yalnızca nüfus dairelerine nakit olarak yapılabiliyorken artık çipli kimlik kartlarının kullanılmaya başlamasıyla birlikte işlemler internet üzerinden de gerçekleştirilebilir bir hal almıştır.

İnternetten kimlik yenileme için ücret ödemesi yapacak olanların önce bu ödemeyi yapması ve sonrasında nüfus dairelerinde kimlik değişimi talebinde bulunması istenmektedir. Online portala giriş yaparak ‘’kimlik harç ödeme işlemleri’’ menüsüne tıklamanız ve TC kimlik numaranızı belirtmeniz ödemeyi gerçekleştirmeniz için yeterli olmaktadır.

İnteraktif Vergi Dairesi’ne giriş yapmak da ücret ödemesi için bir diğer alternatif olmakla birlikte, bu şekilde ödemeyi gerçekleştirmek için kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Dileyenler için ATM ile ödeme imkanı da bulunmakta ve istediğiniz bankanın hesabından nakit olarak ATM ödemesi gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Dileyenler kendisine en yakın PTT şubesine giderek TC kimlik numarasıyla da çipli kimlik yenileme ücreti ödeyebilmekte, diğer bir ödeme kanalı olan banka şubelerinden faydalanmak içinse yine kendi kimlik kartınızı göstererek işlemi tamamlamanız sağlanmaktadır. Güncel olarak birçok bankanın nüfus işlemlerine dair ödemeleri alması mümkün olmakta, haliyle müşterisi olduğunuz banka aracılığıyla harcınızı yatırmanız son derece rahat olmaktadır.

Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadardır?

Çipli kimlik almak isteyenler için 2021 kimlik yenileme ücreti 30 TL olarak açıklanırken, mevzu bahis kayıp kimliklerin yenilenmesi olduğunda ise ücret 60 TL olmaktadır. Anlaşmalı bankalar, ATM’ler, PTT şubeleri veya internet bankacılık şubeleri üzerinden yatırılan bu ücretler, evlendiği için kimliğini yenileme durumunda olanlar içinse 30 TL olarak aynı seviyede kalmaktadır. Evlilik nedenli kimlik yeniliklerinde ödenmesi gereken ücret, yine çipli kimlik almak için ücret ödemesi gereken kanallardan herhangi biriyle ulaştırılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu