Kıdem Tazminatı Koşulları ve Hesaplanması

ADS

Kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmadığınızı, bu tazminatı almak için gereken şartları ve alacağınız kıdem tazminatı miktarını hesaplamanız için gerekli bilgileri sizinle paylaştık.

Kıdem Tazminatı Nedir? Neye Göre Hesaplanır?

Kıdem tazminatı işçinin çeşitli sebeplerle iş yerinden ayrılırken işverenin ödemekle yükümlü olduğu ve belirli unsurlara göre hesaplanan bir tazminattır. Kıdem tazminatı hesaplaması sırasında göz önünde bulundurulan pek çok faktör vardır. Bu faktörler şu şekildedir:

 • Aynı iş yerinde çalışılan süre
 • Yıllık brüt ikramiye
 • Aylık brüt maaş
 • Kümülatif vergi matrahı vs.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir? Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatı alma şartları 1475 s. Kanunu’n 14. Maddesinde açıklanmaktadır. Bu madde uyarınca kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için aşağıdaki şartları taşıyor olmanız gerekmektedir:

 • İşçinin aynı yerde en az bir yıl süre ile çalışmış olması gerekmektedir.
 • İşçi vefat ederse bu durumda kıdem tazminatı hakkı devam eder. Kıdem tazminatı birinci dereceden akrabalarına verilir.
 • İşçi kendi isteği ile işten ayrılırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz. İşçinin kendi isteği ile işi bırakmamış olması gerekir. Ancak İş Kanunu m.24 uyarınca işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı hakkı devam etmektedir. Bu kıdem tazminatı şartları şu şekildedir:
 1. İşveren yasalar ve iş sözleşmesindeki yükümlülüklerini yerine getirmezse
 2. İşçiye hakaret gibi olumsuz davranışlar gösterirse
 3. İş yerinde bir haftadan uzun süre işin durmasına yol açan bir olay meydana gelirse
 4. İşçi iş yerinden ya da işi nedeniyle hastalanırsa
 5. İşçi askerlik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalırsa da kıdem tazminatı almaya hak sahibi olacaktır.
 6. İşçi kadın iş yerinde çalıştığı sürede evlenirse ve evliliği sonrası 1 yıl içinde işten ayrılmak isterse kıdem tazminatına hak kazanacaktır.
 7. Emeklilik süresini doldurmuş olma koşuluna uyan ve sadece yaş koşulunun oluşmasını bekleyen işçi işten ayrılırsa kıdem tazminatı hakkını korumaya devam edecektir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Gerekli kıdem tazminatı şartlarını karşılan her işçi, aynı iş yerinde çalıştığı her bir yıl için 30 günlük brüt ücretini tazminat olarak almaya hak kazanacaktır. Kıdem tazminatı hesaplaması çalışanın son çalıştığı ayın brüt maaşı ile çalıştığı yıl sayısının çarpımı ile elde edilmektedir. Örneğin işçi 5 yıl çalışmışsa ve son brüt maaşı 3.000 TL ise bu durumda işçi 15.000 TL tutarında kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.

Kıdem Tazminatı Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Öncelikle brüt ücreti hesaplarken prim, yol yardımı, yemek gibi tüm ödemeler tazminat hesabına dahil edilmelidir.
 • Kıdem tazminatı için vergi damgası vergisi ödenmektedir. Kıdem tazminatı için damga vergisi toplam kıdem tazminatı üzerinde %0,759 üzerinden hesaplanmaktadır.
 • Kıdem tazminatı aylık brüt maaş üzerinden hesaplanan bir tazminat türü olduğu için her sene devlet tarafından kıdem tazminatının hesaplanmasında bir tavan sınır belirlenmektedir. Bu tavan sınır 2018 yılı ikinci dönem için 434,42 TL olarak belirlenmiştir. Bu da şu anlama gelir. Eğer işçinin son çalıştığı ayın brüt maaşı bu tavan maaşı geçiyorsa işçinin maaşı değil bu tavan maaş sınırı üzerinden kıdem tazminatı hesaplanacaktır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Aracı

Kıdem tazminatınızı kendiniz hesaplayabileceğiniz gibi internet üzerinde yer alan pek çok platformdaki kıdem tazminatı hesapla motoru ile kıdem tazminatınızı kolayca hesaplayabilirsiniz. Yanlış hesap yapmamak için kıdem tazminatınızı hesaplarken son çalıştığınız ayın ücretini esas almaya ve eğer maaşınız 2018 yılı ikinci dönem tavan sınırı olan 5.434,42 TL ‘yi geçiyorsa bu tavan sınırı baz alarak kıdem tazminatınızı hesaplamaya dikkat ediniz.

ADS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu