SGK İşten Çıkış Kodları Nelerdir? SGK Kodları

ADS

İşverenlerin işten çıkış işlemlerini gerçekleştirmek üzere seçtikleri işten çıkış kodları SGK İşten Ayrılış Bildirgesi ekranında yer alır. Personellerin hangi nedenlere dayanılarak işten çıkarıldıkları yine personellere yazılı olarak bildirilir.

Açıklayıcı olması şartı ile yapılan bu bilgilendirmenin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’na da bir bilgilendirme iletilmelidir. Personelin işten çıkış tarihi ve nedeni ile birlikte bildirge Ssoyal Güvenlik Kurumu’nun kendi resmi web sitesinde elektronik ortamda gerçekleştirilir.

İşten çıkış bildirimi içinde SGK’nın kendi sitesinde yer alan çıkış kodlarının birinin seçilmesi gerekir. Personelin işten ayrılış nedeni bu kodlar aracılığıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilir. Çıkış kodlarının rastgele seçilmemesi önem taşır. Personelel yapılan ödeme il işten yarılma kodlarının birbiri ile uyumlu olması gerekir.

İşten Çıkış Kodları Nelerdir

İşten çeşitli nedenlerle çıkartılan personeller tarafından merak edilen işten çıkış kodları nelerdir hakkında bilgi almak için SGK resmi web sitesinin ziyaret edilmesi sağlanabilir ve kodlar hakkında buradan bilgi alınabilir. SGK işten çıkış kodlarına aşağıda da değinilmiştir.

 1. Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi
 2. Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi
 3. İstifa
 4. Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işverence haklı sebep feshi
 5. Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi
 6. Emeklilik veya yaşlılık gibi toptan ödeme nedeni ile
 7. Malulen emeklilik nedeni
 8. Ölüm
 9. İş kazası sonucu ölüm
 10. Askerlik
 11. Kadın işçinin evlenmesi
 12. Emeklilik yaşı dışında diğer şartların emeklilik için hazır olması
 13. Toplu işçi çıkarma

olarak ve daha fazlası nedenler personellerin işten ayrılması sebepleri SGK ekranında belirtilir.

İşten Çıkış Kodları Ve Tazminat

Bazı işten çıkış kodlarında kıdem tazminatı, ihbar süresi tazminatı ve işsizlik ödeneği işlemlerinin yapılabilmesi sağlanırken bazı işten çıkış sebeplerinde bu tazminatların ve işsizlik ödeneğinin alınmaması söz konusudur. İşten çıkış kodları ve tazminat 01 ve 02 numaralı kodlarda hiçbir tazminat hakkı ve işsizlik ödeneği bulunmaz. 03 kodunda yalnızca ihbar süresi tazminatına hak kazanılır. 04 numaralı kodda her iki tazminat ile birlikte işsizlik ödeneği de alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün