İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

Sigorta kollarından herhangi birisinde bulunmayanlar isteğe bağlı sigorta primi yatırarak emekliliğe esas prim günlerini doldurabildikleri gibi sağlık hizmetlerinden de faydalanma hakkını elde edebilmektedirler. Bu kapsamda sigortanın adında da olduğu üzere bu sigortayı yatırmak isteğe bağlıdır. Eğer bir kişi sigortalı olmayı gerektirmeyecek şekilde çalışıyorsa veya tam gün çalışmıyorsa ayda 30 gün çalışmıyorsa bu durumda isteğe bağlı sigorta primi yatırabilir?

Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Yatırabilir?

Bu sigortadan ev hanımları, çiftçiler, engelliler vb. kimseler faydalanabilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere kişinin sigortalı bir şekilde çalışmaması gerekmektedir. Bu durumda belirli miktar yatırılması halinde hem emeklilik için hem de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için hak kazanılmış olmaktadır.

En Düşük ve En Yüksek Prim Miktarları

Bu sigortadan faydalanabilmek için yatırılması gereken prim miktarları asgari ücret komisyonu tarafından asgari ücretin belirlenmesi ile netlik kazanmaktadır. Bu kapsamda en düşük ödenecek prim brüt asgari ücret miktarının %32’si kadar olmakta en fazla ödenecek miktar ise bunun 6 buçuk katı kadar olmaktadır.

Bu hesaplamalara göre hali hazırda prim yatırmak isteyen bir bağkurlunun yatıracağı en düşük miktar 568,80 TL olacaktır. En fazla yatırılacak meblağ ise 4.666 TL olacaktır. Ancak belirtmek gerekir ki bu oranlar her sene güncellenmektedir. Asgari ücret komisyonu tarafından belirlenen rakamlara göre kişilerin yatıracağı bu miktarlar da artmaktadır. Dolayısıyla da her sene başında bunu tekrar kontrol etmek gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz miktarlardan farklı olarak ev hanımlarına ve çiftçilere özel meblağlar belirlenmiştir. Bu kapsamda bir ev hanımının 4B kapsamında sigortalı olabilmesi için yatırması gereken en düşük miktar 2017 yılı için 455,04 TL’dir. Çiftçilerimiz için ise bu rakam 490,59 TL olarak belirlenmiştir. Ancak her yıl bunlara da belirli oranlarda zam gelmektedir.

Sonuç olarak ifade edecek olursak isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sorusunun cevabı yatıracak kimseye göre değişmektedir ve bunlar ayrı ayrı yukarıda sizlere sunulmuştur. Bununla birlikte bu rakamlara her sene asgari ücret artış oranına göre zam yapıldığını da ifade etmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu