2023 İşkur Profili Nasıl Oluşturulur?

İşkur Nedir?

İşkur, iş arayan pek çok vatandaşa iş imkanları sunan bir devlet kurumudur. Bu kurum kurulduğu günden bu yana iş arayan binlerce kişiye yeni bir iş kapısı aralamıştır. Yeni mezun öğrenciden yıllardır ev hanımı olan kadına kadar geniş bir eleman ağı vardır.

Sadece iş arayanlar için değil aynı zamanda eleman arayan kişi ve firmalar için de büyük bir kolaylık oluşturmaktadır. İşyeri sahipleri açılan iş pozisyonlarına uygun kişiyi bulmak için işkur’dan yardım almaktadırlar. Bu da hem daha kısa sürede daha doğru adayların kendilerine ulaşmasını sağlar. Böylelikle hem vakitten hem de enerjiden tasarruf etmiş olurlar.

İşkur, aynı zamanda toplumdaki işsizliğin önlenmesi amacıyla faaliyet göstermektedir. Ülkedeki çalışabilecek durumdaki hemen herkesin üretken olmasını sağlamaktadır. İşkur başvurusu yaparak siz de kendi işinizi bularak ekonomik özgürlüğünüzü kazanabilirsiniz.

İşkur Kayıt Belgesi

İşkur Profil Nasıl Oluşturulur?

Sizin için en doğru işi bulabilmek ya da en hızlı şekilde iş sahibi olabilmek için yapmanız gereken İşkur’da kendinize ait bir profil oluşturmaktır. Bunu yapmak ise sanılanın aksine oldukça kolaydır. Adım adım ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz:

 • İşkur profili oluşturmak için ilk etapta İŞKUR’un kendi web sitesine girmeniz gerekmektedir.
 • Web siteye girdikten sonra ana sayfada bulunan “İş Arayan” sekmesine tıklamalısınız.
 • Açılan sayfada “Kayıt Olmak İçin Tıklayınız” yazısıyla karşılaşacaksınız. Ona tıklamalısınız.
 • Ardından karşınıza yeni bir pencere halinde bir sayfa açılacak. Oradan “İş Arayan” yazısına tıklamalısınız.
 • Bu yazıya tıkladıktan sonra karşınıza bir üyelik sözleşmesi çıkacak. Bu sözleşmeyi okuduktan sonra eğer kabul ediyorsanız “onaylıyorum” butonuna basarak ilerlemeye devam edeceksiniz.
 • Bu aşamadan sonra karşınıza kişisel bilgilerinizin istediği bir bölüm gelecek. Buradaki bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Aksi takdirde üyeliğiniz silinebilinir.
 • Bilgilerinizi girdikten sonra ise “ileri” butonuna basarak ilerlemelisiniz. Bundan sonra aradığınız işin özelliklerini girerek kendinize uygun bir iş bakabilirsiniz.
 • Engelli iseniz en az %40 engelli olduğuna dair raporu kuruma götürmeniz zorunludur.
 • Eski hükümlü iseniz de belgelerinizi kuruma götürmek zorundasınız.

4a emekli maaşı hesaplama robotu

İşkur Statüsü Nasıl Aktif Yapılır?

Profilinizi oluşturduktan sonra statüsünü aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz:

 • İşkur statünüzü aktif etmek için öncelikle sisteme giriş yapmalısınız.https://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx adresinden “İş Arayan” bölümünden giriş sağlyabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra “Özgeçmiş” bağlantısına tıklayınız.
 • Kişisel bilgilerim altında yer alan “İş Arama Statüsü” bölümünü aktif ediniz.

Statüyü aktif ettiğinizde eğitim bilgileri ve meslek bilgileri gibi kısımlarının tümünün dolu olduğundan emin olun aksi halde uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Tüm işlemler bu kadar 🙂

2 Yorum
 1. Merhaba,
  Daha önce üyelik kaydım olmasına rağmen İŞ ARAYAN PROFİLİNE SAHİP DEĞİLSİNİZ. Nedeni : Profil oluşturulmamış uyarısı veriyor.
  Bu hata İŞSİZLİK ÖDENEĞİ 3.sekme yani İŞYERİ bilgileri kısmında çıkıyor.
  Yardımcı olur musunuz?
  Teşekkürler

  1. Merhaba aynı sorunu bende yaşıyordum malesef telefondan olmuyor bilgisayardan giriş yapıp özgeçmiş bölümüne tıklayın orada iş arama kısmını aktif yapıp gerekli yerleri doldurun sonra tekrar talep dilekçeai kısmından devam edin oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu