İŞKUR Kursiyer Maaşları

İŞKUR kursiyerlere ödenen miktar her sene arttırılmakta ve farklı kategorilere göre değişmektedir. İŞKUR kursiyerlerine ödenen maaş vatandaş, öğrenci ve işsizlik ödeneği alanlar olmak üzere 3 farklı kategoriye göre belirlenir. İŞKUR kursiyerlerine ödenen maaşlar şu şekildedir:

 • Vatandaş 163,59 Türk lirası
 • Öğrenci 122,69 Türk lirası
 • İşsizlik ödeneği alan kişi 82,80 Türk lirası

Belirtilen tüm bu maaşlar günlük tutardır. İŞKUR kursiyeri olan kişilere verilen günlük ödenekler bu şekildedir. Bu ödeme planını İŞKUR ile Sosyal Güvenlik Kurumu birlikte belirler. İŞKUR maaşı almak için belirli şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartlar arasındaki en önemli koşul ise kişinin iş başı eğitim programında yer almasıdır. İş başı eğitim programları şehir, sektör ve İŞKUR şubesine göre farklılık gösterir. İŞKUR her şehirde ve ilçede var olan bir merkezdir.

İŞKUR Kursiyer Ödemeleri

İŞKUR kursiyerlerine ödenen maaş tüm kursiyerleri kapsayan bir süreçtir. İş başı eğitim programının ardından İŞKUR kursiyerinin iş başı yapması sağlanır. İŞKUR tarafından belirlenen bir alanda sigortalı ve yasal sürece tabi olarak kursiyer çalışmaya başlar. Burada en önemli unsur işsizlik oranını düşürmek ve aynı zamanda iş gücüne olan katılımı da arttırmaktır.

İŞKUR kursiyer ödemeleri 2021 yılına göre artış göstermiştir. İŞKUR tarafından 2021 yılında ödenen vatandaş kursiyer ödemesi 108,68 Türk lirasından 163,59 Türk lirasına çıkarılmıştır. Ayrıca kursiyer öğrenci ise 2021 yılında 81,51 Türk lirası alırken 2022 yılında öğrenciye verilen tutar 122,69 Türk lirasına yükseltilmiştir. İşsizlik ödeneği alan bir kişi aynı zamanda İŞKUR kursiyer maaşı aldığında 54,34 Türk lirası alırken 2022 yılında 82,80 Türk lirası almaya başlamıştır.

İŞKUR Maaş Sorgulama

İŞKUR kursiyer maaşı sorgusu banka hesabından ya da İŞKUR’un internet şubesinden yapılabilir. Kursiyer geçmiş bilgisi sorgulama ekranından kişinin birtakım bilgilerine ulaşmak mümkündür. Sistemden ulaşılabilen bu bilgiler ise şu şekildedir:

 • Kişiye uygulanan yaptırımlar
 • Devam edilen kurslar
 • Aday olunan kurslar
 • Çalışılan TYP’ler
 • Aday olunan TYP’ler

Eğer istenir ise sayfa üzerinde yer alan kursiyer geçmiş raporu indir başlığından da rapor PDF formatında indirilebilir. Bu bilgilere ulaşmak için sisteme iş arayan girişi üzerinden giriş yapmak gerekir. Giriş için gereken bilgiler ise kimlik numarası ve şifredir. İstenir ise e – devlet sistemi ile de giriş yapılabilir. İŞKUR maaşını sorgulamak isteyen kişiler bu ekran üzerinden hareket edebilir ya da SGK prim bilgisi sorgulama ekranını tercih edebilir.

İŞKUR Öğrenci Maaşı

İŞKUR öğrenci kursiyer maaşı diğer kursiyer kategorilerine göre farklı bir fiyatlandırmaya sahiptir. İŞKUR’da hem kursiyer olan hem de öğrenimine devam eden kişiler için belirlenen günlük ücret 2021 yılına göre zamlanmıştır. 2021’de 81,51 Türk lirası olan öğrenci maaşı 2022 yılında yapılan zamlar ile doğru orantılı bir artış göstermiştir. 2022 yılında İŞKUR’da hem kursiyer hem de örgün öğrenim de öğrenci olan kişilere verilen günlük ücret 122,69 Türk lirasıdır.

İŞKUR Eğitim Programından Yararlanma Şartları

İŞKUR eğitim programı kayıt koşulları İŞKUR tarafından belirlenmiştir. Bu şartlara uyan kişiler kursiyer olarak başlayabilir ve eğitim programından yararlanabilir. İşbaşı eğitim programına katılmak için gereken şartlar şunlardır:

 • 15 yaşını doldurmuş olmak
 • Son 1 aydır işsiz olmak
 • Başlanacak iş yerindeki işveren ile akraba ilişkisi olmamak (1 ve 2. Dereceden)
 • İlgili iş yerinde daha önce çalışmamak
 • Emekli olmamak

İstenilen şartlar arasındadır. İŞKUR maaşı almak isteyen kişilerin bu şartları yerine getirmesi ve ardından eğitime katılarak işbaşı eğitim programını tamamlaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu