İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir?

İŞ veya işçi arayan vatandaşlara aracı olma özelliğine sahip olan Türkiye İşçi Kurumu yani İŞKUR, özellikle iş arayanların son dönemlerde sıkça sorguladığı kayıt belgesiyle anılan kurumlardandır. İŞKUR kayıt belgesi nedir veya almak için ne yapmak gerekir gibi soruların yanıtlandığı bu içeriğimiz ise konuda ışık tutarak akıllardaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaktadır.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir?

İş arayan vatandaşlar için özel olarak geliştirilen İŞKUR kayıt belgesi 2017 yılında ve 687 numaralı Kanun Hükmünde yürürlüğe girmiş bir uygulamadır. İşverenler için işe alacak oldukları elemandan temin etmelerini istemeleri zorunlu olan bu belge, sigortalı çalışanları istihdam eden işverenlerin 2017’den itibaren devletten sigorta desteği görmesini sağlamaktadır. İşverenlere son derece cazip fırsatlar yaratan İŞKUR kayıt belgesi elbette bazı kuralların yerine getirilmesini gerektirmekte ve İŞKUR’a kaydolup iş arayanların bu belgeyi temin etmesi de son derece önemli olmaktadır.

İŞKUR Kayıt Belgesi Ne İşe Yaramaktadır?

İş başvurusunda bulunan kişilerin işletme sahiplerine takdim etmesi zorunlu olan İŞKUR kayıt belgesi kişinin İŞKUR bünyesinde iş aradığını ispatlamaktadır. Bu belgenin yürürlükte olmasındaki ana amaç kayıtlı istihdamın arttırılmasını sağlamak olmakta, bu amaçla ayrıca devlet tarafından bazı teşvikler verilmektedir.

İşletmelerin İŞKUR bünyesinde kaydı olup bunu belgelendiren kişilere istihdam yaratması halinde her sigortalı personel için 6 ay destek ödemesi verilmekte, yani destek kapsamında personelin sigortası 6 ay boyunca devlet sorumluluğunda olmaktadır. İşletme sahibinin bu teşvikten yararlanabilmesi için İŞKUR kaydı olan personeli işe aldığını belgelendirmesi gerekmekte, haliyle yine İŞKUR kayıt belgesi başvurusu yapılması şart halini almaktadır.

İŞKUR Kayıt Belgesi Şartları Nelerdir?

Kayıt belgesini verebilmek için bazı şartlar koyan İŞKUR, her talebi belge vererek sonlandırmamaktadır.  İŞKUR kayıt belgesi şartları arasında en önemlisi kişinin İŞKUR’da kaydının bulunması olmakta, kayıtlar için hem şubeyi ziyaret etmeniz hem online başvuru yapmanız kabul edilmektedir. Yalnızca TC vatandaşlarına verilen bu belgeyi alabilmek için bir diğer önemli şart da kişinin 14 yaşını doldurmuş olması zorunluluğu iken erkeklerin belgeyi almak için askerlik görevini yerine getirmiş olması da istenmektedir.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İş arayan kişilerin öncelikle İŞKUR’a kayıt yaptırmış olmasını gerektiren İŞKUR kayıt belgesi alma süreci, kendi adresinize en yakın İŞKUR merkezine başvurmanızla ya da ‘’https://esube.iskur.gov.tr’’ internet şubesinden kaydolmanızla başlamaktadır. Kaydın tamamlanmasını takiben iş arayan kayıt belgesini almak üzere yine aynı merkeze ulaşmanız yeterli olmaktadır.

İki farklı kanal üzerinden verilebilen kayıt belgesinin adresinizden ayrılmadan alınabilmesini sağlayan online sistemden temin edilmesi çok daha avantajlı ve pratik bulunmaktadır. Bu amaçla internet üzerinden yani e-Devlet sisteminden belgesini almak isteyenlerse ‘’https://www.turkiye.gov.tr/iskur-kayit-belgesi’’ linkine tıklayarak kendi hesaplarına giriş yapabilmektedir. E-Devlet üzerinden belgeyi alacak veya kayıt yaptıracak olan kişilerin İBAN beyanında bulunması gerekmekte, bu konuda herhangi bir banka sınırlandırması bulunmamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu