İşe Giriş Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Yeni bir işe başlanacağı sırada iş yerinden talep edilen işe giriş sağlık raporu, kişinin fiziki ve ruhi açıdan işyerine ve işe olan uygunluğu göstermektedir. İşe alınan personellerin sağlık kontrollerinin yapılmadan çalışmaya başlaması, ilerleyen dönemlerde gerek maddi gerek manevi problemlerin birbirini takip etmesine yol açacaktır. OSGB işe giriş sağlık raporu alınması sayesinde çalışanların yapacakları işe elverişli olduklarını anlamak da bu sebepten ötürü oldukça önemlidir. Bir işçinin işe giriş için alması gereken sağlık raporunu da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının ilgili alanda çalışma ruhsatına sahip sağlık ve güvenlik birimlerinde bulunan işyeri hekimlerinden almak mümkündür. Yani işe giriş sağlık raporu nereden alınır sorusuna cevap olarak OSGB işyeri hekimleri gösterilebilmektedir.

Kişinin işe girişinde, iş değişikliği yapmak istediğinde ve çeşitli iş kazalarında, meslek hastalıklarında işe dönmek istediklerinde işe giriş sağlık raporu alınmaktadır. Sizin için gerekli olan bu raporu da düzenli aralıklarla olacak şekilde AYA OSGB bünyesinden temin edebilirsiniz. Gerek çalışanlar gerekse işyeri sahipleri için sorunsuz bir çalışma sürecinin gerçekleşmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Sektörel başarının artması, çalışanların sağlıklı ve verimli bir işleyişe destek olabilmeleri konusunda profesyonel sonuçlar sunmaktadır. Bu sayede işverenler, çalışanlarını daha doğru kişiler arasından seçebilme şansına sahip olmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca belirlenen yetki belgesine sahip olan OSGB, işyerinize tanımlı işyeri hekimleri bulundurmaktadır. Hekimler, yeni ve devamlı çalışanlarınız için yaptırılması gereken işe giriş sağlık raporu incelemeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamaktadır.

Aile Hekimliklerinden İşe Giriş Sağlık Raporu Alınabilir mi?

İşe giriş sağlık raporunun alınmasında işyerlerinin tehlike sınıflandırması önem arz etmektedir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamınca işyerleri üç ayrı tehlike sınıfına göre ayrılmaktadır. Her tehlike sınıfına uygun olarak farklı yaptırımların uygulandığını söylemek mümkündür. Bu sınıflar, çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli şeklinde sıralanmaktadır. Özellikle çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfında yer alan işyerleri için aile hekimi işe giriş sağlık raporu vermemektedir.

İşe giriş için sağlık raporu nereden alınır sorusuna cevap olarak kanunun maddesinde iş yeri hekimi ibaresi bulunmaktadır. OSGB işyeri hekimlerince işe giriş sırasında sağlık raporunun temin edilmesi mümkündür. Aynı şekilde devlet hastanesi işe giriş sağlık raporu vermemektedir. İşe girişler sırasında personelin sağlık durumunun yapacağı işlere uygun olup olmadığının tespitinde bu rapor talep edilmektedir. Kişinin yeterli sağlık şartlarına sahip olmaması halinde personeller çalışmaya başlamamalıdır. İşe giriş sağlık raporunun istenilen şartlara uygun olmadığı durumlarda personel çalıştırılırsa oluşabilecek sağlık sorunlarıyla ilgili hukuki sorumlulukların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu yüzden işin yetkinliğinin kesinleştirilmesi adına işin ehli olan kişilerden, OSGB işyeri hekimlerinden işe giriş sağlık raporu alınması gerekmektedir.

İşe Giriş Sağlık Raporu Zorunlu mudur?

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununca işverenlerin işe alım sırasında işe giriş sağlık raporu alması zorunludur. İşe girişi yapılacak olan kişinin, yapılması gereken işe uygun olup olmadığı bu rapor ile kanıtlanmaktadır. Bu kanuna uyum sağlanması için öncelikli olarak OSGB işyeri hekimlerince tüm muayenelerin gerçekleştirilmesi ve tetkiklerin tamamlanması gerekmektedir. İlgili işlemlerin ardından raporun düzenlenmesi yapılmaktadır. İşe giriş sağlık raporunun kontrol edilmesi için internet üzerinden incelenmesi mümkündür. İşe giriş sağlık raporu e-devlet üzerinden görüntülenebilmektedir. Farklı iş kollarına ve tehlike sınıflandırmalarına göre çalışacak olan kişinin işe uygunluğunu, sağlık raporunu e-devlet üzerinden kolayca açabilirsiniz. Gerekli olan hallerde e-devlet üzerinden de işe giriş sağlık raporunuzu çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu