İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı maaş miktarı 2022 yılında yapılan zamlar ile artış göstermiştir. 2022 yılına ait verilere bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışan bir kişinin aldığı en düşük maaş 4 bin 250 Türk lirasıdır. Bu miktar çalışılan iş yerine, çalışma süresine ve diğer unsurlara göre farklılık gösterebilir. En yaygın olan düşük ücret 4 bin 250 Türk lirasıdır. Bu miktarın altında çalışan bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı var ise de kayıtlarda yer almamaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği uzman maaşı için belirlenen ve kayıtlarda yer alan en yüksek maaş ise 11 bin 160 Türk lirasıdır. Bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ortalama 6 bin 400 Türk lirası maaş alır. Belirtilen bu maaşlar aylık ücrettir. En yüksek oranda maaş alan bir iş sağlığı ve güvenliğinin yıllık toplam maaşı ise 133 bin 920 Türk lirasına denktir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya uzman yardımcısı olarak çalışan kişiler genellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak görevlendirilir. İş yerlerinin denetlenmesi ve gerekli eğitimlerin verilmesi iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının sorumlulukları arasında yer alır. Kısaca ISG uzmanı olarak da bilinen bu meslek dalı, güvenlik prosedürlerine uyulup uyulmadığını denetleyen ve denetim sonucunda rapor oluşturan kişilerden oluşur.

İş sağlığı ve güvenliği, bir iş yerinde çalışan her bir personelin alması gereken bir eğitimdir. Düzenli aralıklar ile temel konularda bilgilendirmeler yapılması ve eğitim alınması gerekir. Bu eğitim planlamaları ise işveren kişi ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile belirlenir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak için herhangi bir üniversite mezunu olmaya gerek yoktur. İSG uzmanı olmak için ISG Uzmanlığı eğitimi veren kurum ya da kuruluşlardan sertifikalı eğitim almak gerekir. Bu eğitim tamamlandığı takdirde kişiler İSG uzmanı ya da uzman yardımcısı olarak iş başı yapabilirler. İş sağlığı ve güvenliği uzman maaşı çalışılan yere ve deneyime göre değişir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanının Görevleri Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanının sorumlulukları oldukça kapsamlıdır. Birçok görev ve sorumluluğu olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının yaptığı iş hayati bir önem taşır. Bu neden ile de uzmanların ve uzman yardımcılarının yaptıkları işi ciddiye almaları ve sorumlulukları tam bir şekilde yerine getirmeleri önemlidir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının görevleri şu şekildedir:

  • Güvenlik denetimi
  • Risk analizi
  • Danışmanlık
  • İş birliği
  • Çalışılan alanı düzenlemek ve geri bildirim vermek
  • Eğitim vermek

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzman Yardımcısının Maaşları Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği uzman yardımcısı maaşı için belirlenen aralıklar farklılık gösterir. Uzman yardımcısının haftada kaç saat çalıştığı ve nerede çalıştığı gibi unsurlara bağlı olarak maaş aralığı belirlenir. Bir iş sağlığı ve güvenliği uzman yardımcısının alacağı en düşük maaş 4 bin 580 Türk lirasıdır. En yüksek alınan maaş ise 2022 kayıtlarına göre 5 bin 610 Türk lirası olmuştur. Bir iş sağlığı ve güvenliği uzman yardımcısının alacağı aylık ortalama maaş ise 4 bin 870 Türk lirasıdır.

İş sağlığı ve güvenliği uzman maaşı ile uzman yardımcısı maaşları arasında belirli miktarlarda farklılık söz konusudur. Uzmanlar, uzman yardımcılarına göre daha yüksek maaş alırlar. Uzman yardımcıları ise gerekli şartları tamamladıkları takdirde çalıştıkları iş yerinde uzmanlık statüsüne terfi edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu