İş için Sağlık Raporu

Sağlık raporu her işveren tarafından istenen bir belgedir. Bir kişi, işe girmeden önce mutlaka sağlık raporu sunmalıdır. İş için alınan sağlık raporlarının üzeirnde glukoz, akciğer, kreatinin, hemogram ve SFT gibi bilgiler yer alır. İşe başlamak için sağlık raporu almak için muayene olmak gerekir.

İş için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık raporu almak için hastanelere gidilmesi gerekir. 6331 sayılı kanunda belirtildiği üzere kişilerin bir işe başlamadan önce mutlaka sağlık raporu almaları istenir. Sağlık raporu almak isteyenlerin iş için sağlık raporu almak istediklerini bir hastaneye bildirmeleri yeterli olacaktır. Her hastanenin yönlendirme sistemi farklıdır ve rapor almak isteyen kişi hastane çalışanı tarafından yönlendirilecektir.

İş İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

İş için sağlık raporu alınan yerler tam teşekküllü olan ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık kuruluşlarıdır. Bu sağlık kuruluşları arasında sağlık ocakları ve kamu ve özel hastaneler yer alır. İş için sağlık raporu almak isteyen kişilerin güvenli ve onaylı hastaneleri tercih etmesi önemlidir. Sağlık raporu her hastane tarafından verilmemektedir. Bazı butik tarzı hastaneler tarafından sağlık raporu verilmez. Bu neden ile sağlık raporu almadan önce ikamet edilen bölgeye göre bir hastane seçmek önemlidir. İşe başlamak için sağlık raporu alınması zorunludur.

İş için Sağlık Raporu Alırken Para Ödenir Mi?

Sağlık raporu fiyatı hem alınma nedenine hem de veren sağlık kuruluşuna göre farklılık gösterir. İş için sağlık raporu alırken genellikle farklı ücretler ile karşılaşılır. Bunun sebebi ise özel hastaneler ve kamu hastanelerinin birbirinden farklı bir fiyatlandırma sisteminin olmasıdır. İş için sağlık raporu alırken genellikle para ödenir. Bu rapor eğer sağlık ocağı gibi yerlerden alınmıyor ise hastaneye belirli bir miktarda ödeme yapılması gerekebilir. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı genel sağlık sigortası olan kişilerin yapacağı ödeme miktarı ise genellikle daha düşük olmaktadır. İş için sağlık raporu alan kişiler de eğer başlayacakları iş yeri tarafından bir hastaneye yönlendirilmemişler ise bu durumda kendilerinin bir hastane seçerek sağlık raporlarını almaları gerekir.

Sağlık Raporu Sağlık Ocağından Alınır Mı?

Aile hekiminden sağlık raporu alınabiliyor ancak bunun için işe başlanacak olan iş yerinin özellikleri önemlidir. Aile Sağlığı Merkezleri (sağlık ocakları) her mahallede yer alan ve ikametgah adresine göre kayıt yaptırılabilen sağlık merkezleridir. Mesai saatleri içerisinde çalışırlar ve birçok tedavi burada çalışan sağlık çalışanları tarafından gerçekleştirilebilir. Kan tahlili, ön tedavi, muayene, tanı koyma ve birçok hastalığın tedavisi için de sağlık ocaklarına gidilebilir. İşe girmek için sağlık raporuna ihtiyacı olan kişilerin gerekli muayenesi yapıldıktan sonra sağlık ocağından da sağlık raporu talep edebilirler. Sağlık ocaklarından ayrıca sevk evrakı ve reçeteli ilaç almak da mümkündür. Sağlık ocakları birçok farklı evrak düzenlerken bir yandan da hastaları muayene ederler.

İş için Sağlık Raporu Neden İstenir?

Sağlık raporunun nedeni bir kişinin işe girerken sağlıklı olduğunu kanıtlamak amacı ile istenen bir belgedir. Tam teşekküllü hastanelerden alınması gerekir ve iş verene sunulur. Sigortalı olarak işçi çalıştıran her bir kurum, kuruluş, şirket fark etmeksizin tüm iş yerleri personelinden sağlık raporu istemek zorundadır. Alınan sağlık raporları istenir ise e – nabız ve e – devlet sisteminden sorgulanabilir. Oluşturulan sağlık raporlarının tam teşekküllü hastanelerden alınması gerekir. Sağlık kuruluşları, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı değil ise bu durumda tercih edilmemelidir. İşe başlamak için sağlık raporu almak isteyen kişilerin bu unsura dikkat etmeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu