İnternetten Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

Online sistem üzerinden son derece kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilen trafik cezasını sorgulama ve ödeme işlemleri, erken ödeme halinde indirimle dahi sağlanabiliyor. İnternetten trafik cezası ödeme hakkında merak ettikleriniz ve takip etmeniz gereken adımlar ise sizler için rehberimizde açıklanıyor.

İnternetten Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) online sistemlerine girerek yapabileceğiniz trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri, dilerseniz bankalar aracılığıyla da gerçekleştirilebilmektedir. TPC Borcu Sorgulama hizmetiyle beraber kişinin araç tipine özel cezasını öğrenmesi mümkün olmakta, tüm trafik cezalarının tek bir ekran üzerinden görüntülenmesi ve ödenmesi sağlanmaktadır. Kişiler online sayfada karşılarına çıkarılan cezaları inceledikten sonra direkt online trafik cezası ödeme sayfasına yönlendirilebilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sayfasında yer verilen ve ‘’http://www.gib.gov.tr/bilgiedinme/trafik-para-cezasi-borcu-sorgulama’’ sayfasından yapılan açıklamaya göre:

  • TPC Borcu Sorgulama hizmeti, motorlu araç sahiplerinin güncel trafik para cezasını sorgulayabileceği bir hizmet türüdür.
  • Kişinin sisteme giriş yapması için öncelikle cep telefonunun SMS bölümüne sırasıyla TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO) yazıp 1189’a göndermelidir.

Gelen yanıt mesajında bir kalıp olarak “..cezadan toplam TPC borcunuz ….. TL’dir.’’ şeklinde bilgi verilmekte, ayrıntılı bilgi almak için maksimum 4 SMS olmak kaydıyla TPC AYRINTI yazıp 1189’a mesaj gönderilmesi gerekmektedir. Gelen yanıtla birlikte cezanın kesim tarihini ve son ödeme tarihini öğrenmek mümkün olabilmektedir.

İnternetten Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Aracınızın plakası üzerine olan para cezasını vergi daireleri, banka şubeleri ve PTT şubeleri üzerinden ödemeniz mümkün olmakta, Gelir İdaresinin İnternet Vergi Dairesi sistemi üzerinden ödeme yapmak isteyenlere anlaşmalı bankaların kredi kartıyla ödeme yapma hakkı sunulmaktadır. Yine anlaşmalı bankalar tarafından online şube ya da telefon uygulaması üzerinden ödeme alma hizmeti de sunulmaktadır.

Halkbank, Garanti BBVA, TC İş Bankası, Akbank gibi farklı bankaların hem online hem şube ziyareti ile sunduğu ceza sorgulama ve ödeme hizmetlerine aynı zamanda e-Devlet girişi yaparak da ulaşmanız mümkündür. E-Devlet web sayfasının Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait kısmında yer verilen internetten trafik cezalarını sorgulama ve ödeme sayfasına erişebilmek için e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ve online banka müşterisi seçeneklerinden dilediğinizi kullanma imkanınız bulunmaktadır.

Trafik cezasının gecikmeye girmeden ödenmesi halinde %25 oranında indirim uygulanmakta, 15 gün içerisinde online olarak ya da yetkili kuruluşlar aracılığıyla yapılan ödemelerde teşvik indirimi önemli bir avantaj olabilmektedir. İndirimden faydalanmak isteyenlerin adresinden ayrılmadan, her yerden ve her zaman internetten trafik cezası ödemesi yapabiliyor olması ise son derece kolaylaştırıcı bir hizmettir.

Erken dönemde ödenen cezalar indirim kapsamına girerken, son ödeme tarihi geciken cezalar içinse gecikme zammının uygulandığını unutmamak gerekmektedir. Gecikilen her ay için mevcut cezanın %5’i kadar gecikme faizi uygulanmakta, bu gibi olumsuzluklar yaşamamak için online trafik cezası ödeme sayfalarından faydalanmanız önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu