IBAN Numarası Nasıl Alınır?

IBAN numarası almak oldukça kolay bir işlemdir ve birçok banka tarafından IBAN numarasını öğrenmek için farklı alternatifler sunulur. IBAN numarasını almak için öncelikle banka üzerinde bir hesap sahibi olmak gerekir. hesap sahibi olan herkesin, hesabı için özel olarak belirlenen bir IBAN numarası bulunur. IBAN denilen numara International Bank Account Number olarak bilinir. Türkçeye ise Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak çevrilmiştir. Bu numara ile sadece yurt içi bankacılık işlemlerini değil swift gibi uluslararası para aktarımlarını da yapabilirsiniz. IBAN numarası evrensel bir bankacılık numarasıdır ve bu numarayı insanların vatandaşlık (kimlik) numarası gibi düşünmek de mümkün. IBAN numarası ile para transferine yönelik işlemler kısa sürede gerçekleştirilir.

IBAN Öğrenme

IBAN numarasını öğrenmek isteyen kişilerin bankaları ile iletişime geçmeleri gerekir. Banka ile iletişime geçildiği takdirde IBAN numarası hesap sahibine iletilir. Bir başkasının IBAN numarası öğrenilmek isteniyor ise bu durumda ilgili hesabın sahibi ile iletişime geçilmesi gerekir. Bankalar tarafından başka kişilerin IBAN numaraları üçüncü kişiler ile paylaşılmaz. Iban öğrenmek için internet bankacılığı gibi kanallar da kullanılabilir.

Garanti IBAN Öğrenme

Garanti Bankası IBAN numarasını öğrenmek isteyen kişilerin müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi gerekir. Müşteri hizmetlerine ulaşmak için aranması gereken telefon numarası ise 444 0 333’tür. Bu numara arandığı zaman kolaylıkla IBAN Numarası sorgusu yapılabilir ve numaranın kısa mesaj olarak telefona iletilmesi talep edilebilir. Garanti Bankasından iban numarası almak isteyenler ayrıca bankanın internet bankacılığı kanalını da kullanabilir. Bankanın internet şubesini kullanmak için şifre ve müşteri numarasına sahip olmak gerekir. Şifre yaratmak için yine 444 0 333 numaralı telefon aranarak şifre talebinde bulunulması gerekir.

Ziraat IBAN Öğrenme

Ziraat Bankası iban numarası öğrenmek için mobil bankacılık uygulaması kullanılabilir. Mobil bankacılık uygulamasına kimlik numarası ya da müşteri numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra hesap bilgilerini açmak gerekir. hesap bilgileri kısmında yer alan iban numarası ve hesap numarası kolaylıkla kopyalanabilir ve başkaları ile paylaşılabilir. İstenir ise ekran görüntüsü olarak alınabileceği gibi istenir ise de kopyalama yöntemi ile yedeklenebilir.

Ziraat Bankası IBAN numarası sorgusu oldukça kolay bir biçimde yapılır. Eğer numaraya ulaşmak için internet şubesi ve mobil bankacılık kanalı kullanılamıyor ise bu durumda Ziraat Bankası müşteri hizmetleri servisi ile iletişime geçilebilir. Müşteri hizmetlerine ulaşmak için aranması gereken telefon numarası 444 00 00’dır. Çağrı merkezine ulaşmak için ise 0 850 220 00 00 numaralı telefon aranabilir. Her iki numara da 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz hizmet verir.

VakıfBank IBAN Öğrenme

Vakıflar Bankası IBAN sorgusu yapmak için ATM’ler tercih edilebilir. Banka şubesinin yanı sıra internet bankacılığı ve mobil şube de tercih edilebilir. Bunların yanı sıra ATM’ler üzerinden IBAN öğrenmek de oldukça pratiktir. Ayrıca Vakıflar Bankası tarafından verilen hesap (banka) kartlarının üzerinde IBAN numarası da yer alır. Eğer kart üzerinde IBAN numarası yer almıyor ise yeni kart talebinde bulunarak da işlem yapılması mümkündür.

Akbank IBAN Öğrenme

Akbank IBAN numarasını öğrenmek isteyen kişiler eğer internet kanalına erişemiyor ise bu durumda müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir ya da hesap cüzdanlarını kontrol edebilir. Akbank’ın hesap açılış esnasında verdiği hesap cüzdanında hesabın numarası, banka şubesi bilgisi, iletişim bilgileri ve IBAN numarası yer alır. Akbank müşteri hizmetleri üzerinden sorgu yapmak için ise 444 2 525 numaralı telefonun aranması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu