2023 Hostes (Kabin Memuru) Maaşları Ne Kadar?

Hosteslere ödenen aylık maaş çalışılan firmaya, çalışma saatlerine ve primlere göre değişir. Uçuşların uzunluğuna ve diğer etkenlere bağlı olarak düzenli olarak ek prim alan hosteslerin aylık net maaşlarının yanı sıra bir de prim ödemeleri bulunur. Böylelikle daha yüksek aylık gelir elde ederler. Hosteslere ödenen aylık maaş ortalama 8 bin 500 Türk lirasıdır. Çalışılan süre ve diğer çalışma şartları göz önünde bulundurularak kabin memurlarına ödenen en yüksek tutar ile en düşük tutar değişir. Ayrıca çalışılan firma da aylık ödemeyi etkileyen temel unsurdur. Kabin memuru olarak çalışan kişilerin aylık kazanç miktarları toplam çalışma sürelerine ve kıdemlerine göre değişiklik gösterir. Kabin memuru maaşı birçok sektöre göre daha yüksek olmaktadır.

Kabin Memuruna Ödenen En düşük Maaş Nedir?

Kabin memuru en düşük maaş miktarı asgari ücrettir. En düşük asgari ücret olsa da birçok kabin memuru asgari ücretin üzerinde bir maaş ile çalışmaya başlar. Bu maaş genellikle 6 ila 8 bin Türk lirası arasındadır. Türkiye’de kabin memuru istihdam eden işletmeler genellikle maaşları Türk lirası olarak verir. Birçok kişi yurt dışı uçuşları olduğu zaman farklı bir para birimi (döviz) ile ücret alacağını düşünse de kabin memurları Türk lirası üzerinden maaş almaktadır.

Kabin Memuruna Ödenen En Yüksek Maaş Nedir?

En yüksek kabin memuru maaşı aylık ortalama 20 bin Türk lirasıdır. Kabin memurlarının aldığı ücretler, çalışılan şirkete ve tecrübeye göre artış gösterir. Ayrıca eğitim, bilinen dil ve yapılan uçuş sayısı gibi unsurlar da kabin memurlarının maaşlarını etkilemektedir. Kabin memurları en yüksek 20 bin ila 25 bin Türk lirası arasında maaş almaktadır. Bu maaş durumunu etkileyen unsurlar bulunur ve prim gibi ek ödemeler yapıldığı zaman alınan maaş yükselir. Prim ödemeleri ise her ay yapılmamakta olup uçuşa ve iş yerine bağlı olarak ödeme zamanları değişir.

Hostes Maaşlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Kabin memuru maaşını etkileyen unsurlar şirkete göre farklılık gösterse de ortak etkenler her zaman bulunmaktadır. Kabin memurlarının maaşını etkileyen unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Şirketlerin uyguladıkları fiyat politikaları
 • Prim ve diğer ek ödemeler
 • Harcırah (uçuşa göre değişir)
 • Uzun mesafe uçuşlarında verilen ek tutarlar
 • Şirketin iç politikaları ve prosedürleri
 • Mesai
 • Yedek uçuşlar

Kabin memurlarının aldığı maaşı etkileyen ana unsurlar arasında yer alır. Kabin memurlarının aldığı aylık ücret, yukarıda belirtilen unsurlara göre değişir. Bu değişiklik ise tüm şirketlerde görülebilir.

Türkiye’de En Fazla Çalışılan Hava Yolları Şirketleri Hangileridir?

Kabin memurlarının en çok tercih ettiği hava yolları şirketleri Türkiye’de aktif olarak çalışan ve özellikle Türk asıllı kişileri istihdam edenlerdir. Türkiye’de en güvenilir bulunan hava yolları şu şekildedir:

 • Türk Hava Yolları
 • Pegasus Hava Yolları
 • Sun Express Hava Yolları
 • Anadolu Jet Hava Yolları
 • Onur Air Hava Yolları

En sık tercih edilen hava yolları firmaları arasında yer alır. Her hava yolu şirketinin politikası farklıdır ve bu neden ile de kabin memuru maaşı da değişkenlik gösterir. Şirketler kendi durumlarına ve kapasitelerine göre kabin memurlarına maaş verirler.

Türk Hava Yolları Hostes Maaşları Ne Kadar?

Türk Hava Yolları kabin memuru maaşı başlangıç düzeyi genellikle 10 bin Türk lirası civarında olmaktadır. Türkiye’de aktif olarak çalışan hava yolları şirketlerine göre daha yüksek miktarda ödeme yapılmaktadır. Türk Hava Yolları tarafından ödenen en yüksek kabin memuru maaşı ise 18 bin Türk lirasıdır. Primler, mesailer ve uzun mesafe uçuş ödemeleri eklendiği zaman Türk Hava Yolları tarafından ödenen aylık maaş 20 ila 22 bin Türk lirasına kadar çıkabilmektedir. Bu neden ile de birçok kişi çalışmak için Türk Hava Yollarını tercih etmektedir.

Türk Hava Yolları mülakat sistemi en zor ve yavaş olan şirketler arasında yer alır. İstenen tüm iş şartları sağlansa dahi mülakat, test ve eğitim süreçleri herkesi kapsamaktadır. Bu neden ile de Türk Hava Yollarında işe başlamak birçok hava yolu şirketine göre daha zor olabiliyor.

Pegasus Hava Yolları Hostes Maaşları Ne Kadar?

Pegasus Hava Yolları kabin memuru maaşları Türk Hava Yollarına göre daha düşük olsa da diğer şirketlere göre daha yüksektir. Pegasus Hava Yolları kabin memurlarına aylık olarak 9 bin Türk lirası ile 14 bin 500 Türk lirası arasında ödeme yapmaktadır. Şirketin iç politikaları nedeni ile yapılan ödeme miktarlarında değişiklikler yaşanabilmektedir.

Pegasus Hava Yolları da kabin memurlarını işe almak için bir dizi eğitim, test ve mülakat sistemi kullanmaktadır. Pegasus Hava Yollarında çalışmak için sadece başvuru yapılması yeterli olmamaktadır. Tüm şartların sağlanması ve testlerden başarı ile geçilmesi önemlidir.

Sun Express Hava Yolları Hostes Maaşları Ne Kadar?

Sun Express Hava Yolları kabin memuru maaşları alt ve üst limite sahip olsa da üst limit genellikle değişir. Sun Express Hava Yolları şirketinin kabin memurlarına ödediği bilinen en düşük miktar 8 bin Türk lirasıdır. Ödenen en yüksek tutar ise aylık 13 bin Türk lirasına kadar yükselebilmektedir. Türk Hava Yolları başta olmak üzere tüm hava yolu şirketlerinde benzer nedenlerden dolayı aylık alınan maaş miktarında yükselmeler görülebilir.

Anadolu Jet Hava Yolları Hostes Maaşları Ne Kadar?

Anadolu Jet kabin memuru maaşı için belirlenen en düşük miktar Sun Express ile benzerlik gösterir. Hava yolları şirketlerinde işe başlayan kişiler genellikle benzer miktarlarda aylık maaş almaktadır. Anadolu Jet Hava Yolları tarafından kabin memurlarına ödenen tutar 8 bin 500 Türk lirası ile 14 bin 500 Türk lirası arasındadır. Uçuş sayısı ve hangi uçuşlara (yurt içi – yurt dışı) katıldığına bağlı olarak bir kabin memurunun alacağı miktar değişiklik gösterebilir. Anadolu Jet Hava Yollarında kabin memuru olarak çalışmak için de belirli testlere ve mülakatlara girmek gerekir. Tek mülakat üzerinden ilerlemeyen bir sistemleri bulunur ve kapsamlı taramalardan geçildikten sonra nihai sonuç belirlenir.

Onur Air Hava Yolları Hostes Maaşları Ne Kadar?

Onur Air kabin memuru maaşı Türkiye’de diğer hava yolları şirketlerine göre daha düşük ücret ödeyen bir şirkettir. Onur Air Hava Yolları tarafından ödenen en düşük miktar 7 bin Türk lirasıdır. Başlangıç maaşı olarak da bilinen bu tutar farklı unsurlara göre artabilir. Onur Air tarafından ödenen en yüksek maaş oranı ise 13 bin 500 Türk lirasıdır. Bu tutarları etkileyen farklı unsurlar bulunur. Onur Air Hava Yolları tarafından ödenen tutarlar deneyime ve toplam çalışma yılına göre de değişir.

Kabin Memurlarının Boy Şartları Nedir?

Hosteslerin boy ölçüsü için belirlenen sınırlamalar bulunur. Her hava yolu şirketinin boy şartı farklı olsa da genellikle birbirine yakın ölçülerden oluşmaktadır. Kabin memurlarına yönelik boy şartı ulusal ve uluslararası tüm hava yolu şirketleri için geçerli olan bir şarttır. Kabin memurları için istenen boy ölçüleri şu şekildedir:

 • Kadın kabin memurları 1.60 – 1.80 cm
 • Erkek kabin memurları ise 1.70 – 1.90 cm arasında olmalıdır.

Kabin memuru olarak çalışmak ve kabin memuru maaşı almak için bu boy şartının sağlanması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu