Home Ofis Nedir?

Hızla Yükselen Trend Home Ofis – Artıları ve Eksileri

Günümüzde serbest çalışanların tercih ettiği ’home ofis’, aslında birçok kişinin de istediği çalışma şeklidir. Kişiler evlerinde istedikleri gibi çalışarak daha huzurlu bir iş ortamı oluştururken aynı zamanda daha fazla başarılar elde etmiş olurlar. Genellikle ‘’mail’’ üzerinden yürütülen işler ve haberleşmeler, yurtdışı ile olan iletişim konusunu da büyük ölçüde rahatlatmıştır. Sadece büyük firmaların çalışanları değil, daha farklı birçok sektörde home ofis olarak çalışılabilir. Ancak home ofis ya da home office/ev ofis çalışma şeklinin avantajları olduğu kadar dezavantajları da oldukça fazladır.

Home ofis çalışma şeklinin avantajları, istenilen vakte kadar istenilen şekilde işlerin bitirilebilmesi, sabah erkenden uyanmanın gerekmemesi, ekstra yol ve yemek masrafının oluşmaması olarak sıralanabilir. Fakat home ofis çalışma şeklinin dezavantajlarını her gün home ofis olarak çalışmanın daha fazla odaklanma ve konsantrasyon gerektirmesi, sürekli dikkat dağıtan, aklı meşgul eden bir yatağın, televizyonun ve mutfağın evde var olması, sosyal hayattan uzaklaşılması, sabah geç başlanılan iş dolayısıyla gece uzun saatlere kadar süren iş yoğunluğu şeklinde sıralayabiliriz.

Bilgisayar ile evin herhangi bir köşesinde home ofis çalışma şekli kişinin sürekli dikkatini dağıtan objeler ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu nedenle home ofis çalışılacaksa muhakkak evin bir odası ofismiş gibi tasarlanmalıdır. Eve gelen misafirlerin çalışma alanını gasp etmelerine izin verilmemelidir. Ofis yapılan odada televizyon gibi dikkat dağıtıcı eşyalar bulundurulmamalıdır. Çalışma masası küçük olmamalı ve kullanıcıyı sıkıştırmamalıdır. Çalışma sandalyesi olarak koltuk tercih edilmemelidir. Çünkü sandalyeden daha rahat olan koltuklar kişinin konsantrasyonunu çok kolay bir şekilde bozabilir.

Çalışma odasında birçok çekmece ve dolabın bulunması çalışan açısından da oldukça önemlidir. Home ofis çalışmanın bir diğer eksi yönü de evde çok fazla dosya ve evrak birikebiliyor olmasıdır. Düzenli bir şekilde yerleştirilemeyen evrak ve dosyalar kişinin gözünü yoracağı gibi çalışma isteğini de azaltacaktır. Çalışma odasının sık sık havalandırılmış olması da odak problemi için iyi bir çözümdür. Oksijen yenilendiği takdirde kişinin konsantrasyonu sağlamlaşacaktır. Ayrıca aydınlatma olarak da loş ışıklar değil, canlı ışıklar tercih edilmelidir. Aydınlatma gücü az olan ve ortama loş bir hava katan aydınlatıcılar kişinin daha kolay uykusunun gelmesine, işten çok çabuk sıkılmasına sebep olabilir.

Home ofis, sadece şirketler tarafından benimsenen bir çalışma şekli değildir ve günümüzde home ofis çalışma şekli için sektörel dağılımlar hızla çoğalmaktadır. Günümüzde işletmelerin tasarruf amacı ile home ofis çalışma şeklini benimsemesi sayesinde her geçen gün freelance çalışanlar ile daha fazla ortak projelerde buluşmaya başladıklarını gözlemleyebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu