Heyet Raporu Nasıl Alınır?

ADS

Her insanın bir gün heyet raporuna ihtiyacı olabilir. Heyet raporu nasıl alınır bilmekte fayda var. Heyet raporu genellikle işe başlama öncesi istenen bir belgedir. Bu belge TC Sağlık Bakanlığının onayladığı bir hastaneden alınmalıdır. Birçok bölüme gidilerek bu bölümlere muayene olunmaktadır. Heyet raporu için belli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Her yıl ücret değişmektedir.

Heyet raporu 7-8 poliklinikten alınır; tek bir belge haline dönüştürülür. Heyetin onayının alınmasıyla belge işleme koyulabilir. Rapor alacak kişiden bir matbu (hazır) dilekçe doldurması istenir. Bu dilekçeye; isim- soy isim, kişinin iletişim bilgileri, raporun alınma amacının detaylı bilgisi, kişinin özel bir sağlık sorunu varsa net bir şekilde yazılması gerekmektedir. Heyet raporu süreci genel olarak uzun ve zahmetli bir süreç olarak karşımıza çıkar. Bundan dolayı öncelikli olarak heyet raporunun ne olduğu ve nasıl alındığını biliyor olmak; beraberinde çok önemli kazanımları da getirmektedir.

Ne Gibi Durumlarda Heyet Raporu Gerekmektedir?

Genellikle bir işe başlarken çalışılacak kurum ve kuruluş tarafından istenen heyet raporunun, başka amaçlarla da alındığı bilinmektedir. Heyet raporuna sağlık raporu da denilmektedir. Heyet raporu nasıl alınır? Ne için alınır bilmekte fayda var. Bunlar;

  • Askerlikten muaf olmak için heyet raporu
  • Yurt dışına çıkmak için heyet raporu
  • İş yerinden zorunlu izin alınması gerektiğinde işyerinin istemesi durumunda alınan heyet raporu
  • Engelli bireyler için istenen heyet raporu.
  • Sürekli ilaç kullanan hastalar için heyet raporu
  • Dinlenme süresi uzun süren rahatsızlıklar için heyet raporu gerekebilmektedir.
  • Protez kullananlar ve işitme engelliler için heyet raporu istenebilmektedir.

Tam teşekküllü hastanelerden alınması gereken heyet raporu aksi durumlarda geçerli olmamaktadır. Ücretinin yatırılmadığı durumlarda evrak teslim edilmemektedir. Kimlik fotokopisi ve 2 ya da 4 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir. Resmi bir belge olduğu için, bilgilerde herhangi bir eksiklik kesinlikle kabul edilmemektedir. Heyet raporunda muayene eden hekimlerin isim, imza ve kaşesi bulunmalıdır.

Heyet Raporunun Süresi

Belli bir süresi olan heyet raporları, hastanın durumuna göre değişebilir. Eğer belgenin üzerinde “geçici süreyle” ibaresi yazıyorsa, sonraki kontrolün ne zaman yapılması gerektiği de tarih olarak belirtilmektedir. Süreli olan heyet raporları ile bu süre dolduğunda işlem yapılamamaktadır. Özellikle ilaç için alınmış rapor ise süresinin takip edilmesi gerekmektedir.

Heyet raporu nasıl alınır sorusunun cevabını araştırırken, alınacak raporun süresini bilmekte ve ne kadar süreliğine alınacağının bilinmesinde fayda vardır. Başvurma süresinin üzerinden 3 ve 7 iş günü içinde alınabilen heyet raporunun süreli ya da süresiz olmasını kişilerin sağlık durumları belirlemektedir. İşe başlamak için alınan heyet raporunda genellikle süre bulunmamaktadır. Ancak kimi durumlarda heyet raporlarının da belirli süre geçerliliğinin bulunacağını da gözden kaçırmamak gerekmektedir.

ADS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu