Hatır Çeki Nedir, Hangi Şartlarda Kullanılır?

Ticari hayatta faaliyet gösteren şirketlerin tahsilatlarını ve ödemelerini düzenlemek için en çok kullandıkları evraklar çeklerdir. Çeklerin banka çekleri, teyitli çek, hatır çeki, garantili çek, seyahat çekleri gibi farklı alanlarda kullanılabilecek pek çok farklı türü vardır. Hatır çeki diğer çek türlerinden farklı olarak gerçek bir borç ve alacak ilişkisinden doğmaz ve şirkete yalnızca finansman sağlamak için alınır ya da verilir. Bu çekin kullanımı herhangi bir mal alışverişi ile ilişkili değildir.

Hatır Çeki Kimler Tarafından Kullanılır?

Hatır çeki, isminden de anlaşılabileceği üzere aralarında ticari ilişkiden biraz daha fazla etkileşim olan firma sahipleri tarafından kullanılır. Bu kişiler yıllarca birlikte ticaret yapmanın getirdiği bir dostluk ilişkisine sahip olabilirler. Hatır çeki basitçe şu şekilde anlatılabilir:

Nakit ihtiyacı olan firma sahibi, ticari ilişki içerisinde olduğu diğer firma sahibinden kendi ödemek üzere çek ister. Müşteri konumundaki ticari işletme, tedarikçi konumundaki işletmeye çek karnesinden istediği tutarın üzerinde yazılı olduğu bir çek sayfası verir.

Ancak burada çekin ödemesini çeki veren firma değil, çeki alan firma yapacaktır. Aslında bu bir nevi borç alma işlemi gibi de görülebilir. Çek alan ve çek veren iki işletme arasındaki ilişki ne derecede olursa olsun burada risk her zaman çeki veren firmanın üzerindedir.

Çeki alan firma çeki kendisi ödemediği takdirde, yasal bir evrak olan bu çekin ödenmesi yükümlülüğü çeki veren firma üzerindedir. Ticari hayatın vazgeçilmez bir parçası olan hatır çekleri yüzünden ne yazık ki pek çok firma mağdur duruma düşmüş, hatta iflasını vermiştir. Buna rağmen hatır çekleri ticari ilişkileri sağlam olan işletmeler tarafından hala yoğun bir biçimde kullanılır.

Hatır Çekinin Yasal Getirileri

Hatır çekleri bazı durumlarda banka kredileri için teminat olarak gösterilmek amacı ile de kullanılabilir. Bankanın burada işin işine girmesine rağmen hatır çekleri aslında bankalar tarafından sevilmez.

Aslında hatır çeki kullanımı vergisel bir suç oluşturmaz; buna rağmen verilen çek karşılığı herhangi bir mal ya da hizmet alışverişinin olmaması, yapılan işlemin tam olarak neleri içerdiğinin tespit edilememesi bankalar için hatır çeklerini dezavantajlı duruma getirebilir.

Bununla birlikte,  firmalar tarafından verilen pek çok hatır çekinin ödenememesi ve ticari işletmeler kadar bankaların da firmadan yapacakları tahsilatı tehlikeye sokması sebebi ile hatır çekleri bankalar tarafından çok fazla onaylanmayan çeklerdir. Hatır çeki alışverişi yapan iki firma da banka tarafından incelenme sürecine girebilir.

İki ticari işletme arasında olan ilişki ne kadar dostluk çerçevesinde olsa da hatır çeki özellikle çeki veren işletme için her zaman risktir. Bu nedenle ticari ilişki ile dostluğu birbirine karıştırmamak ve hatır çeki kullanmamak, firmanın ticari geleceğini riske atmamak adına daha doğru olacaktır.

2 Yorum
  1. Hatır çeki verdim.verdigim sahistanda bunun hatir ceki olduguna dair yazili imzalı belge aldim.ancak verdigim sahis piyasada yok.çeki kendi cikarı dogrultusunda kullanmis olabilicek gunune 10gun var.ne yapmaliyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu