Hangi Odaya Kayıt Olmalıyım?

Ticaret ve Sanayi Odasına mı Kayıt Olmalıyım Yoksa Esnaf Sanatkârlar Odasına mı?

İş yeri açmayı düşünüyoruz, her şeyimiz hazır peki ya hangi odaya kayıt olmalıyız?

Ticaret Sanayi Odasına mı yoksa Esnaf Sanatkârlar Odasına mı? Hangisi bizim için daha avantajlı olur? Tam istediğimizi hangisinde bulabiliriz? Gelin beraber inceleyelim o zaman.

Hangi Odaya Kayıt Olmalıyım

Ticaret Sanayi Odasına kayıt olabilmemiz için öncelikle ‘tacir’ olunması gerekir. Tacirin tanımı ise Türk Ticaret Kanunu’nun 14. maddesinde de olduğu gibi ‘ bir ticari işletmeyi, kısmen dahi olsa, kendi adına işleten kimseye’ denir. Yani Maliye Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu limitin üzerinde yıllık kazanca sahip olanlar tacir sayılacağından Ticaret ve Sanayi Odasına kayıt olabilirler.

Esnaf Sanatkârlar Odasına kayıt olabilmemiz için ise ticari kazancı daha çok beden gücüne dayanan, çoğu zaman kendi başına çalışan ve tacir sayılamayacak kimselere denir. Tanımlarında bile bu kadar farklılık varken doğru odayı seçip yolumuza devam edelim.

Peki, meslek odalarına üyelik zorunlu mu?

Evet zorunludur. Her tacir, ticari işletmesinin açıldığı gün itibari ile on beş gün içinde ticari işletmesini ve ticaret unvanını işletme merkezinin bulunduğu yer Ticaret Siciline tescil ve ilan ettirmelidir. Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kaydolmak ve ilan etmek için ise faaliyete başlamadan otuz gün içinde başvurulmalıdır.

Aynı anda hem Esnaf Siciline hem Ticaret Siciline kayıt olunabilir mi?

Hayır, ancak resmen kayıt sisteminin kanunen mümkün olması sebebiyle zaman zaman meslek odaları tarafından çifte kayıt yapılabildiği gözlemlenir. Çifte kayıt olması halinde, Esnaf ve Küçük Sanatkârlar Kanunu’nun 6. maddesi uyarınca oluşturulan ‘Anlaşmazlıkları Çözümleme Komitesi’nin kararına göre kayıtlardan birisi zamanla silinir.

Esnaf Sanatkârlar Odası ve Ticaret Sanayi Odası aidatları arasında fark var mıdır?

Esnaf Sanatkârlar Odası ve Ticaret Sanayi odaları üyelerden tahsil edecekleri aidatı Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca tespit edilen taban-tavan değerleri arasında belirlemek durumundadır. Aralarındaki fark yapılan iş ile de alakalı olup farklılık gösterebilir.

Aslında hangi odaya kayıt olacağımızı açacağımız işletme belirler; bu sebeple iyi bir araştırma ile doğru odaya kayıt olabiliriz.

Bir Yorum
  1. Merhaba
    Kızım diyetisyenlik bürosu açacak fakat hangi odaya kayıt olması gerektiğini bilmiyor bu konuda yardımcı olurmusunuz,teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu