Güvenlik Sertifikası Fiyatı Ne Kadar? 2022 Güncel

Güvenlik sertifikasının alım ücreti, 2022 yılı için güncel olarak 987 TL olarak belirlenmiştir. 2021 yılı için belirlenmiş bu ücret, henüz değiştirilmemiştir ve güvenlik sertifikası almak isteyen kişilerin ödemeleri gereken tutar aynıdır.

Güvenlik Sertifikası Nedir?

Güvenlik belgesi, özel güvenlik olarak çalışmaya başlayacak olan kişilerin almaları gereken bir belgedir. Herhangi bir çalışma kurumunda özel güvenlik olarak görev almak isteyen kişiler, silahlı ya da silahsız çalışacak olsunlar bu belgeye sahip olmak zorundadırlar.

Güvenlik Kursu Kaç Ay Sürüyor?

Güvenlik kursunun süresi, en az 43 gün olarak belirlenmiştir. Bir aydan uzun olan bu süre zarfında güvenlik sertifikası almak isteyen kişiler 4 farklı aşamadan geçerler ve her aşamanın sürdüğü gün sayısı ortama olarak şöyledir:

  • Güvenlik Temel Silahlı Eğitim: 17 gün
  • Güvenlik Temel Silahsız Eğitim: 13,5 gün
  • Güvenlik Yenileme Silahlı Eğitim: 8,5 gün
  • Güvenlik Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi: 3 gün

Kişilerin aldıkları eğitimler, pratikte sergilenemezse yenilenirler. Bu nedenle belirlenen süre minimumdur ve daha da uzayabilir.

Özel Güvenlik Kurslarının Ücretleri Ne Kadardır?

Güvenlik kursları ücretleri, kursun açıldığı ile göre değişiklik gösterir. Güvenlik sertifikası almak isteyen kişilerin gitmeleri gereken bu kurslar, güncel olarak 750 TL- 1000 TL arasında değişiklik gösterir. Kişiler bu ortalama ücretleri sadece kurslara öderler. Belgeleri için ödemeleri gereken tutar bunlardan farklıdır.

Özel Güvenlik Sertifikası Yenileme Ücreti Ne Kadardır?

Güvenlik belgesi yenileme fiyatları, 2021 ve 2022 yılları için şöyle uygulanmıştır:

  • Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası: 100 TL
  • Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası: 70 TL

Silahsız Özel Güvenlik Kursu Kaç Saat Sürüyor?

Silahsız özel güvenlik olmak isteyen kişiler, ilgili kurslarda en az 60 saat eğitim görürler. Eğer kişilerin daha önceden güvenlik kartları varsa, yani kişiler belgelerini yenilemek için bir kursa başlarlarsa bu saat 50’ye düşer. Ancak bunların altındaki ders saatlerini hiçbir resmi kurum vermez.

Güvenlik Sertifikası Kaç Yılda Bir Yenilenir?

Güvenlik belgesinin yenileme yıl aralığı, 5 olarak belirlenmiştir. 5 yıl boyunca herhangi bir yerde görev yapmış veya yapmamış kişilerin tümü, eğer bu belgeyi kullanabilmek istiyorlarsa belgelerini yeniden alabilmek için sınava girmek zorundadırlar.

Silahlı Özel Güvenlikler Ne Kadar Maaş Alır?

Silahlı özel güvenliklerin maaşları, 4,235 TL ile 4,500 TL aralığında değişir. Bu ortalama değerin üzerinde maaş genellikle verilmez. Ancak özel şirketlerin bu maaşların üzerinde tutar verme hakları da sahiptir.

Güvenlik Sertifikası Kaç Günde Alınır?

Güvenlik sertifikasının çıkma süresi, kişilerin kursları kaç saatte tamamladıklarına göre değişiklik gösterir. Eğer kişiler, kurslarını 60 saatte tamamlarsa, kurslarını bitirdiklerini kanıtlamalarından hemen sonra hemen sertifika başvurusunda bulunabilirler. Sertifikasının çıkış süresi, harcın yatırılmasından sonra en fazla 5 iş günüdür. 5 iş günü içinde kişiler sertifika başvurusunda bulunabilir ve yaptıkları başvuru olumlu sonuçlandıktan sonra belgelerini alabilirler.

Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Güvenlik belgesinin alınması, şu adımların izlenmesi ile gerçekleştirilir:

  • Kişiler, güvenlik sertifikası veren kurslara giderek kaydolurlar ve burada almaları gereken ders saati kadar ders alırlar.
  • Daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ÖGG sınavına girerler.
  • Bu sınavdan alınması gereken taban puan 60 olarak belirlenmiştir. Sınavdan belirlenen limitin altında not alan kimseler, sınava yeniden girmek zorundadırlar.

Eğer kişiler, girdikleri sınavda yeterli görülmelerine rağmen farklı kriterlerde elenebilirler. Elenmeleri durumu, güvenlik sertifikası alabilmeleri için yeniden sınava girmelerini gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu