GSS Borç Sorgulama

Sizlere bu yazımızda GSS borç sorgulama konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Bilindiği üzere hiçbir sigorta kolunda güvencesi olmayan kimselerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için Genel Sağlık Sigortası adında bir sistem geliştirilmiştir. Bu durumda kişiler gelir testi yaptırarak genel sağlık sigortasına dahil olmaktadırlar. Bu sayede de sigortasız olunsa dahi sağlık hizmetlerinden faydalanmak mümkün hale gelmektedir. Ancak bir kişi sigorta kapsamının dışına çıktığında bu durumda her sigortasız geçirdiği ay için GSS borcu ile karşılaşacaktır. Bu da kişinin üzerine ağır bir yük olacaktır.

GSS Borç Öğrenme

İşte bu borçların birikip ödenemeyecek bir hale gelmemesi için bu borçları sorgulamak gerekmektedir. Bu kapsamda yapılması gereken ise E Devlet üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirmektir. Bunun için E Devlet şifresine ihtiyaç bulunmaktadır. Eğer sahip değilseniz en yakın PTT şubesine gidebilir ve 2 TL karşılığında şifrenizi temin edebilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bularak hizmetleri arasından https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Buradan bugüne kadar olan borçlarınızı anlık olarak takip edebilirsiniz. Bu sayede de olası bir yanlışlık durumunda da müdahale edilmesini talep edebilirsiniz.

Gelir Testi Yaptırın

Eğer sizler de herhangi bir sigorta kapsamında değil iseniz bu durumda gelir testi yaptırarak genel sağlık sigortası kapsamına dahil olabilirsiniz. Öyle ki bu sayede aylık 50-60 TL arasında bir rakam ödeyerek sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Eğer bu ücreti ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanmak isterseniz bu durumda karşınıza eski borçlarınız çıkacaktır. dolayısıyla bu borçlarınızı ödemeden hizmetlerden faydalanabilmeniz de mümkün olmayacaktır. İşte bu sebeple biran evvel gelir testi yaptırarak sisteme dahil olmanızı sizlere tavsiye ederiz.

E Devlet üzerinden sadece borcunuzu değil aynı zamanda GSS ile ilgili yaptığınız başvuruların sonuçlarını da takip edebilirsiniz. Bu sayede gelişmelerden en önce sizler haberdar olabilirsiniz. Öyle ki bunun için SGK’ya gitmenize de gerek kalmamaktadır. Daha da önemlisi bu bilgilere sizlerden başka bir kimse ulaşamayacaktır. Zira kimlik bilgileriniz ve E Devlet şifreniz sadece sizlere özel olarak verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu