Gelir Testi Yaptırılmazsa Ne Olur?

 

Genel Sağlık Sigortası olarak bilinen zorunlu uygulama içerisinde kişilerin hiç bir şekilde gelir testi yaptırmak istememelerine istinaden yapmaları gereken birden çok işlem yer almaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarının ilgilendiği Genel Sağlık Sigortası kapsamında olmak istemeyen kişilerin belirtilen iki kurumlardan birine GSS testi yaptırmak istemediğine dair bir dilekçe talebi bırakmaları gerekmektedir.

Beyan içerisinde bulunan kişilerin gelir testi yaptırmayacak olması doğrultusunda aile içindeki kişi başına düşen aylık gelir tutarın, 5510 sayılı kanunun 82. maddesine göre kişiler belirlenen aylık prime esas olan kazanç sınırlarının iki katı yani 1.300 TL x 2 = 2.500 TL katından fazla olduğunu kabul ederek, aylık 300 TL civarında Genel Sağlık Sigortası ödemek durumunda kalacaktır.

Gelir testi yaptırmanın en büyük avantajı zaten aylık ödenecek olan GSS ücretlerinin gelir testine göre düşmesini sağlamaktır. Bu duruma uymayan ve gelir testi yaptırmak istemeyen kişilerin normal şartlarda aile başına düşen tutar endeksleri üzerinden doğal olarak GSS ödemeleri yapmaları şarttır.

Bu bakımdan kişilerin maddi olarak büyük bir kazanç sağlayacağı gelir testine girmemesi bir dezavantaj yaratacağı için bu konuda kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Gelir testi işlemleri çok kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmekte ve GSS prim ödemeleri de gelir durumuna göre ayarlanabilmektedir. Bu nedenle teste girilmesi gerekmektedir.

 

ADS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün