EYT Teklifi Meclise Verildi

Emeklilik için gün sayanlar EYT teklifi meclise verildi haberi ile büyük bir heyecana kapıldı. İnsanlar için emekli olmak en büyük hayaldir. Bunun için de pek çok kişi istediği emeklilik şartlarına biran önce sahip olmanın yolunu açar. İnsanları emekli olamamaları önünde pek çok etmen vardır.

  • Ödenmesi gereken prim süresini dolduramayanlar emekli olmak için bu primlerin doldurulmasını beklemek zorundadır.
  • Prim süresi dolmuş olsa bile yaş nedeni ile de pek çok kişi emekli olamaz.

Yasalardaki temel değişiklik ile birlikte de insanların emekli olamaması önündeki en büyük engellerin başında yaş gelir. Yaş nedeni ile emekli olamayan pek çok kişi büyük bir sorun yaşar. Çünkü bu kişiler gerekli olan primleri doldurmuş olmalarına rağmen yaş nedeni ile beklemek zorundadır. Bunun için de insanların gözü kulağı bu konuda çıkacak haberlerdedir. Meclise sunulan EYT teklifi ise bu noktada insanları heyecanlandırmayı başarır.

Emeklilik Yaşı Değişiyor Mu?

Prim dolduranlar ancak yaşa takılanlar için büyük bir kara olan bu teklif için gözler meclise çevrildi. Pek çok kişi emeklilik yaşı değişiyor mu sorusunu sorarak bu konuda yapılacak düzenlemeyi beklemeye başladı.

  • Erkekler için emekli olmanın yaşı prim ile bağlantılı bir şekilde değişiklik gösterir. 1999 yılı itibari ile 15 yılı tamamlamaya bağlı olarak erkek farklı yaşlarda emekli olabilme hakkı kazanır. Bunun için 15 yılı tamamlamasına 2 yıldan az bir süre kalanların emeklilik yaşı 55’tir.
  • Erkeklerin kademeli olarak emeklilik yaşları yıl ile alakalıdır. En az 55 yaş olan bu süre kademeli olarak 58 yaşına kadar değişir.
  • Normal Bağ-Kur için ise erkeklerden 9000 prim doldurulması beklenir. Bunun için de 61 yaş ile 64 yaş arasında emeklilik olma yaşına dikkat edilir.
  • Kadınlardaki emeklilik yaşı ise erkeklere göre farklıdır. Kadınlar için 2002 yılından sonra 20 yılını dolduran kişilerde de emeklilik yaşı 40 ile 56 arasında değişiklik gösterir. Eğer 25 yılı tamamlamasına 2 yıl ve daha az bir süre varsa yaş olarak da 40 yaş beklenir. Eğer 17 yıldan fazla ise emeklilik yaşı 56 olarak belirlenir.

Emeklilik yaşı için bekleyen herkes emeklikte yaşa takılma konusunda meclisten çıkacak kararı bekler. Emekli olmak ve artık çalışmak istemeyen kişiler de değişebilecek bu kanunu heyecan ile bekler. Bu sayede artık yaş nedeni ile emekli olamama döneminde bir kapanma da söz konusu olur.

 

EYT Hakkındaki Gelişmeler

  • EYT emekli olmak için prim gününü doldurmuş ancak yaş nedeni ile bir türlü emekli olamayan kişileri kapsar. Bu kişilerin biran önce emekli olması amaçlanır.
  • Emekli olmak için 1999 yılı öncesinde sigortalı olanlar gerekli şartları tamamladıkları halinde biran önce emekli olmak istiyor. Meclise sunulan teklif ile de bu kişilerin emekli olması sağlanmak istenir. Böylece ülkemizde yaşayan çok fazla sayıda yaş nedeni ile emekli olamayanlar için yeni bir dönem de başlar.

Emekli olmak için yaşa bekleyenler EYT ile heyecanlanır. Peki, EYT ile yasalaşan kanundan kimler faydalanabilecek?

  • 1999 yılı EYT için kriter yıl olarak değerlendirilir. Erkekler için 1999 yılı öncesinde sigortaya başlayanlar ve 25 yılını tamamlamış herkes bu kanundan yaralanmaya hak kazanır. Bu sayede de hiçbir şekilde yaşa takılmadan 25 yılını dolduran erkekler emekli olur.
  • Kadınlar da ise bu süre 20 yıldır. Emeklilikte yaşa takılma kanunu geçerli olduğu andan itibaren 1999 yılı öncesi sigorta primlerini ödemeye başlayan ve 20 yılını tamamlayan kadınlar da emekli olma fırsatından yararlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu