Evlat Edinme Şartları Nelerdir?

Evlat edinebilmenin koşulları, güncel olarak şöyle belirlenmiştir:

 • Evli çiftin her ikisinin de en az 30 yaşında olmaları ve evliliklerinin en az 5 yıldır devam etmesi
 • Evlat edinilecek çocuk ile evlat edinme talebinde bulunmuş kişilerin aralarında en az 18 yaş olması
 • Ayırt etme yaşına gelmiş çocukların yani ergenliğe girmiş çocukların rızalarının olması
 • Çocuğun eğer anne ve babası hayatta ise yazılı olarak rıza beyanında bulunmaları
 • Evlat edinecek olan kimselerin en az ilkokul seviyesinde bir okulu bitirmiş olmaları
 • Çocuk sayılan evlatlık çocukların en az 1 yıl süre ile evlatlık olarak verilecek aileler tarafından bakılmış olması
 • Evlatlık durumunun evlatlık edinilecek çocuk için yararlı olması
 • Evlatlık çocuğun devlet tarafından vesayet altında tutuluyor olması durumunda vesayet dairelerinden tüm izinlerinin alınmış olması

Yeni Doğmuş Bebek Evlat Edinme Koşulları Nelerdir?

Bir bebeğin evlat edinme şartları, evlat edinme şartları ile aynıdır. Ergenlik seviyesine gelmiş veya çocukların evlat edinmelerinden farklı olarak, bebeğin en az 6 haftalık olması ve gerçek anne ve babasından onay alınması zorunludur. Eğer bebeğin anne ve babası belli değilse, kimsesiz bir bebeği evlat edinirken devletin resmi kurumlarından alınan onaylar ile işlemler gerçekleşebilir.

50 Yaşındayken Evlat Edinme Şartları Nelerdir?

50 yaşında birinin evlatlık almasının koşulu, diğer evlat edinme şartları ile aynıdır. Evlatlık bir çocuk almak isteyen kişilerde yaş sınırı yoktur. Ancak evlatlık alacakları kişi veya çocuktan en az 18 yaş büyük olmaları şartı mutlaka sağlanmalıdır.

Evlat Edinme Ücreti Ne Kadardır?

Evlat edinmenin fiyatı yoktur. Çocuk Esirgeme Kurumu veya evlatlık edindiren devlete bağlı kurumların hiçbiri, gerekli şartları sağlayan kimselerden hiçbir ücret talebinde bulunamaz. Koruyucu aile olmak isteyen kişiler için belirli bir miktar ödeme yapılması istenebilir ancak evlat edinme için bu durum geçersizdir.

Bekarların Evlat Edinme Şartları Nelerdir?

Evlenmemiş kimselerin evlatlık alma koşulları, 30 yaşlarını doldurmaları ve evlat edinecekleri çocuğa maddi ve manevi anlamda bakabilecek olmalarıdır. Bekar bir kadın veya erkek, tek başına evlatlık bir çocuğa sahip olabilir. Ancak resmi olarak eşleri olan biri ile beraber bir evlada sahip olamazlar. Kişilerin gayriresmi bir ilişkileri varsa bile, çocuk yalnızca tek vasi üzerine verilebilir.

Afrika’dan Evlat Edinme Şartları Nelerdir?

Uluslar arası evlatlık alma koşulları, Türkiye tarafından belirlenen evlat edinme koşullarına ek olarak şöyle belirlenmiştir:

 • Evlat edinmek isteyen ebeveyn ile evlatlık alınacak ülke yetkililerinin iletişiminden sonra yetkililerden onay alınması
 • Çocuğun sınırlarına girecek olduğu ülkenin Devleti tarafından ikamet izninin alınmış olması (evlat edinme süreci boyunca izin alınmamış olsa dahi ikamet izninin çıkacağı bilgisinin edinilmiş olması gereklidir)
 • Evlatlık edinecek olan kişilerin evlat edinme vasıflarına sahip olmaları ve aldıkları çocuğa düzgünce bakabilecek olduklarını kanıtlamaları (Evli çiftin hem evlatlık almak istedikleri ülkeden hem de kendi yaşadıkları ülkeden izin ve onay almış olmaları zorunludur)

Kardeşinin Çocuğunu Evlat Edinme Şartları Nelerdir?

Yeğeni evlatlık alma koşulları, Türkiye Cumhuriyeti tarafından belirlenmiş tüm hükümler ile aynıdır. Kişiler kardeşlerinin vefatlarından sonra yeğenlerini evlatlık almak istiyorlarsa, kardeşlerinin eşleri hayatta ise ondan yasal bir izin almak zorundadırlar. Bunun dışında tüm şartlar aynıdır.

Reşit birini evlat edinme Şartları Nelerdir?

18 yaşını geçmiş birinin evlat edinilmesi için, belirlenen evlat edinme şartları dışında evlatlık edinecek olan kişinin eğer varsa çocuklarının ve torunlarının da rızası alınmak zorundadır. Kendisi ile kan bağı olan kişilerden onay alınır ve diğer tüm koşullar da yerine getirilirse reşit biri de evlatlık alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu