Ev Hanımlarına Emeklilik Mümkün mü?

Belirli şartları karşılayan ev kadınlarının aile bütçesi desteğiyle prim ödeyerek aylık almasına imkan tanıyan yasa düzenlemeleri geride bıraktığımız sene kesinlik kazanarak pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Ev hanımlarının emekliliğine dair imkanların son derece sık araştırıldığı günümüz döneminde, ev hanımlarına emeklilik mümkün mü gibi soruların merak edildiği görülmekte, erken yaşta evlenen ya da çalışma imkanı bulamayan kadınların bu avantajlardan faydalanmak için merak ettiği tüm ev hanımlarına emeklilik şartları ise sizler için rehberimizde açıklanmaktadır.

Ev Hanımları Emekli Olabilir mi?

06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu’na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler. Ancak emeklilik talebinde bulunacak ev hanımlarının yasa tasarısında belirtilen şartlara uygunluk göstermesi gerekiyor.

Yaşlılık döneminde yaşamı daha konforlu ve maddi açıdan güvenli şekilde geçirmek için son derece önem verilen bir konu olan emeklilik, pek çok vatandaşın hayal ettiği imkanları kapsamaktadır. Çalışma hayatını belirlenen şartlar dahilinde ve sürelerde tamamlayan kişilere sağlanan emeklilik, yapılan son düzenlemelerle birlikte artık ev hanımları için de sağlanabilen bir hak halini almıştır. Minimum 25 yıldır evli olup kimliğine göre yaşı 50’yi geçen kadınların ev hanımlarına emeklilik için başvuruda bulunması mümkün olmaktadır. Normal şartlar altında 2008 yılından sonra çalışma hayatına başlayan kadınların emeklilik hakkı kazanmak için 7.200 prim gününün tamamlamış ve en az 20 sene boyunca çalışmaya devam etmiş olması istenmektedir.

Önceki yıllarda belirtilen kanun kapsamında çalışma hayatına dahil olmayan veya emeklilik hakkının gelmesi için şart olan süreyi tamamlamış olanlar için emeklilikle gelen sosyal haklardan faydalanmak mümkün olmamaktaydı. Ancak 06.01.2020 tarihinde yapılan güncellemeyle birlikte emeklilik prosedürü değiştirilmiş ve en az 25 yıl evli kalıp 50 yaşını doldurmuş olan ev kadınlarına emeklilik hakkı tanınmış bulunmaktadır. Çalışma hayatına dahil olmasalar da emeklilik hakları elde edebilecek olan kadınların, daha önce herhangi bir kurum tarafından sigortası yapılmadığı ve sigorta primi hiç ödenmediği için sigorta primlerini kendilerinin ödemeleri şart koşulmaktadır. Bahsedilen bu prim ödemeleri her ay düzenli şekilde SGK’ya ödenmeli, SGK prim borçlarının tamamen ödenmesiyle birlikte kişiye bildirim ulaştırılmakta ve emeklilik işlemlerine dahil olunarak emekli aylığı ödemesi başlatılmaktadır.

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir?

Aylık almak için başvuruda bulunacak olan ev hanımlarının, emeklilik hakkına sahip olabilmesi adına karşılaması istenen kriterler şu şekildedir:

  • Güncel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sisteminde herhangi bir kaydının bulunmaması
  • Bir süre için SGK sisteminde kaydı olanların ev hanımlarına emeklilik başvurusu yapılacak olan tarihte SGK kaydının iptal edilmiş olması
  • Minimum 25 senedir evli olmak ve yine en az 50 yaşını doldurmuş olmak
  • Malullük ve yaşlılık aylığı almıyor olmak
  • Herhangi bir gelire sahip olmamak

İsteğe Bağlı Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarının kendi primlerini ödeyerek emeklilik hakkı kazanmak için şartları sağlaması halinde en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmaları gerekmektedir. Ev kadınlarına emeklilik başvurusu yapacak olanların ödemesi gereken sigorta primi ise prime esas kazancın taban ve tavan sınırları arasında kalan değer üzerinden hesaplanarak talep edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu