Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı

Sizlere bu yazımızda ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesinin şartlarından bahsedeceğiz. Bu sayede sizler veya yakınlarınız bu emeklilik hakkından faydalanabilecek ve yıllar boyunca evlerinde vermiş oldukları emeklerin karşılığını alabileceklerdir.

Ev Hanımlarının Emeklilik Şartları

Kadınlarımızın başvuracakları bu sigorta şekli isteğe bağlı sigortalılık olarak adlandırılmakta ve bağkur kapsamında değerlendirilmektedir. Yeni adıyla 4B olarak adlandırılan bağkur sigortasına sahip olabilmeniz için ise birtakım şartlar ön görülmüştür.

Bu şartlardan ilki 18 yaşından büyük olmaktır. İkincisi ise hali hazırda bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olmak gerekmektedir. Eğer çalışılıyorsa dahi 30 günden az çalışılması gerekmektedir. çünkü sosyal güvenlikte teklik ilkesi gereğince aynı anda 2 sigortanız olması mümkün değildir. Üçüncü şart olarak Türkiye’de ikamet etmeniz istenilmektedir ve son olarak da hali hazırda sigortalı olduğunuz için maaş almıyor olmanız gerekmektedir.

Tüm bu şartları sağlayan ev hanımları emeklilik hakkına sahip olabilmektedirler. Bunun için dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvurunun ise SGK il müdürlüğüne sizin yapmanız gerekmektedir. yazılı olarak yapılacak başvurunuz değerlendirilecek ve olumlu bulunması halinde prim yatırmaya başlayabileceksiniz. Peki ne kadar prim yatıracaksınız diye merak ediyorsanız bu durumda sizler için açıklama yapalım.

Ev Hanımlarının Prim Miktarı

İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında sizler kendi belirleyeceğiniz dilimlerden prim yatırabileceksiniz. Bu kapsamda devletimizin bir alt ve bir de üst sınır çizdiğini de ifade edelim. Bu kapsamda brüt asgari ücret miktarının %32’si oranında prim yatırılması en alt düzey olarak öngörülmüştür. Bunun yanı sıra bu rakamın 6 buçuk katına kadar da yatırmak mümkün olabilmektedir. Bu kapsamda yatırılacak olan asgari rakam 568,80 TL olmaktadır. Ancak ev hanımları için bu durum biraz daha değişiktir. Ev hanımlarının yatırmaları gereken asgari tutar 2017 yılı için 455 TL olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla daha ucuz bir şekilde sizler de emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri takip etmek için ise E Devlet sitesini kullanabilirsiniz. Ev hanımı emeklilik takip sistemi sayesinde sizler de tüm aşamaları yakından takip edebilirsiniz. Merak ettiğiniz aklınıza takılan yerler olduğunda ise en yakın SGK’dan destek almanızı sizlere tavsiye ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu