Erzak Yardımı

Kuru gıda yardımı devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen bir destektir. Sosyal devlet olmak sadece yapılması gereken işlemleri yapmak değil aynı zamanda vatandaşları her açıdan korumak ve desteklemek anlamına da gelmektedir. Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak, ücretsiz eğitimi desteklemek, dezavantajlı yurttaşların ihtiyaçlarını gidermek, dezavantajları gidermek, sorunlara çözüm bulmak ve maddi ve ayni destekler bir devletin sorumluluklarını oluşturur. Gıda yardımı da bu sorumluluklar arasında yer alır. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan tüm insanlara devletin bakması zorunludur ve ihtiyaç sahiplerine gerekli yardımların yapılması gerekir. Erzak yardımı başvuruları ile İçişleri Bakanlığı ilgilenir.

Kuru Gıda Yardımı

Kuru gıda desteği devletin destekleri arasındadır ve ihtiyaç sahiplerine belirli dönemlerde ve / veya düzenli olarak yardım yapılır. Yardım, başvuranlara yapılabileceği gibi devlet tarafından saptanan ihtiyaç sahiplerine doğrudan gıda yardımı da sağlanabilir. Kuru gıda yardımı bir sosyal yardımdır ve tüm ihtiyaç sahipleri başvuru yapabilir. Erzak yardımı içerisinde yer alan ürünler arasında sadece kuru gıda yer almaz.

Erzak yardımı, bireylerin temel ihtiyaçlarını gidermek için verilir ve içerisinde giyim, yakacak ve kırtasiye malzemeleri de yer alır. Eğitim, giyinme, yeme, barınma, ısınma, su ve diğer temel ihtiyaçları gidermek için uygulanır. Türkiye’de ise daha çok gıda yardımı olarak karşılaşılsa da bu yardım türü tüm ihtiyaçları kapsamaya çalışır.

Erzak Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır?

Erzak yardımı için başvuru tek bir kanaldan yapılır. E – devlet sistemi ya da diğer sistemler üzerinden başvuru yapılmak istenildiği zaman başvuru ekranı için tüm kullanıcılar, İçişleri Bakanlığının yardım başvuru platformundan yapılır. “Sosyal Yardım Takip Modülü” olarak geçen sistem üzerinden hem başvuru yapılabilir hem de başvuru durumu sorgulanabilir. Erzak yardımı başvuru kanalında birçok başvuru seçeneği daha bulunur.

Erzak yardımı başvurusu belediyeler üzerinden de gerçekleştirilebilir. Eğer bağlı bulunulan belediye çevrim içi başvuru kabul etmiyor ise bu durumda yüz yüze başvuru yapılması gerekir. Erzak yardımı başvurularının şahsen yapılması da önemlidir. Gıda yardımı talebinin yanı sıra belediyelerin sunduğu diğer yardım türlerine de başvuru yapılabilir.

Erzak Yardımı Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Kuru gıda yardımından yararlanmak isteyenlerin başvurularını gerçekleştirmeleri gerekir. Bu yardım yurt içi sınırlarında geçerlidir ve yurt dışına erzak yardımı bu başvuru yolu ile yapılmamaktadır. İçişleri Bakanlığının yanı sıra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından da dönem dönem erzak yardımı talep edilebilmektedir. Erzak yardımı eğer Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor ise bu yardım Türkiye sınırları içinde yer alan adreslere kargo yolu ile gerçekleştirilir.

Erzak yardımı başvurusu yapanların ihtiyaç sahibi olması yeterlidir. İstenir ise 144 numaralı telefondan da erzak gıda yardımı başvurusu için destek alınabilir ve başvuru yapılabilir. Doğrudan gıda yardımı alınabileceği gibi gıda yardımı maddi olarak da alınabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2022 yılında 700 Türk lirasına kadar maddi gıda desteği verilmektedir.

Erzak Yardım Tipleri Nelerdir?

Kuru gıda yardımları A, B ve C olmak üzere 4 kategoriye ayrılır. Her bir kategorinin farklı bir kapsamı bulunur. A tipi yardım paketi 1 ve 2 kişi için; B tipi yardım paketi 3 ila 4 kişi için ve C tipi yardım paketi ise 5 ve üzerindeki kişiler için uygundur. A tipi yardım paketi 14 kg, B tipi yardım paketi 21,50 kg ve C tipi yardım paketi ise 28,5 kg’dır. Gıda yardımı konseptinde yer alan bu üç tip hanede yaşayan kişi sayısına göre alıcıya ulaştırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu