Engelli Hakları Nelerdir?

Günümüzde bizim ülkemizde engelli insanlara pek çok hak tanınmıştır. Zorunlu yaşam malzemelerinde örneğin su, doğalgaz, elektrik gibi hizmetlerden indirimli yararlanma hakları vardır. Engellilere özel arabalardan vergi ödemeksizin alabiliyorlar. Toplu ulaşım araçlarında ise ücretsiz bir şekilde seyahat edebiliyorlar.

Engel oranlarına göre sınıflandırılan bu insanlar engellerinin derecesine göre yani iş yapabilme imkânına göre devletten maaş alabilmektedirler. Aynı zamanda belli bir yüzdenin üstündeki engelli insanlar bakıma muhtaç olduğu için bakımlarını yapan kişilere de devlet tarafından bakım aylığı bağlanabiliyor. Hastaneler gibi devlet kurumlarında öncelik hakkı bu insanlara tanınmıştır.

Yine kurs merkezlerinde, iş bulma kurumlarında engelli insanlara öncelik tanınarak meslek edinmeleri kolaylaştırılıyor. Belediyelerin engelli insanlara yönelik çeşitli çalışmaları vardır ve olmak zorundadır. Yollar yapılırken dahi kaldırımlar her insanın özellikle engelli insanların geçebileceği şekilde olmalıdır. Aynı zamanda bağlı olduğunuz belediyeyi arayarak engelli hakları nelerdir diye sorduğunuzda bulunan bütün imkânları öğrenebilirsiniz.

Engelli Hakları Nelerdir Sorusuna En İyi Cevaplar

Sağlık insanların tüm yaşamı boyunca en önem verdiği ve en dikkat ettiği şeydir. Yerine hiçbir şeyin geçemeyeceği sağlık bozulduğu zaman yaşam kalitesi düşer ve hayat zorlaşır. Her insan yaşamı boyunca defalarca kez gelip geçici hastalıklara yakalanır anca bazı hastalıklar vardır ki geçmezler, ömür boyu devam ederler.

Bazılarıysa geçtikten sonra kalıcı izler bırakırlar. Bazen hastalıktan bazen olan kazalardan bazense genetik olarak oluşan bu sorunlar beden bütünlüğüne zarar verebilir. Herhangi bir uzvun kullanılmasını engelleyen, bir veya birden çok organda sorun yaratan bu sıkıntılara sahip insanlar hayatlarını daha farklı sürmek zorunda kalmışlardır. Halk arasında engelli olarak geçen insanların farklı sıkıntıları vardır. Tekerlekli sandalye gibi mekanik araçlar kadar gözleri görmeyen insanlar için yardımcı köpekler gibi canlı araçlar da kullanılmaktadır.

Geniş bir yelpazede seyreden engelli sorunları yıllar boyunca halledilmeye çalışılmış, hayatı zorluklarla dolu bu insanlara eşit fırsatlar yaratılmak istenmiştir. Engelli insanlar için kurulan çeşitli birimlere engelli hakları nelerdir diye sorarsanız bulunduğunuz yerleşim biriminde olan fırsatları öğrenebilirsiniz.

Merak Edilen Engelli Hakları Nelerdir Sorusuna Cevaplar

Değişen zamanla birlikte insan yaşamının değeri artmıştır. Bundan iki yüzyıl önce herhangi bir engele sahip insanlar kötü görünürken şu an yaşadığımız zamanda bu insanlara eşit fırsatlar yaratmak için bütün dünya çalışmaktadır.

Dünya üzerinde bulunan bütün ülkelerde özellikle Avrupa birliğine bağlı bulunan ülkelerde insanların yaşam hakları oldukça önemseniyor ve hayatı diğer insanlara göre daha zor olan engelli insanlara ayrımcılık yapılarak aslında eşit imkânlar yaratılıyor. Bu sayede dünya üzerinde bulunan yaklaşık bir milyar engelli insan hayata kazandırılmak isteniyor.

Sayılar bu kadar yüksekken bu insanların hayat şartlarında pozitif ayrımcılık yapmak zorunlu oluyor. Engelli hakları nelerdir konusunda bilgi almak istediğiniz zaman internette hem ülkemiz adına hem de bütün ülkelerin yaptığı işler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu