Engelli Emeklilik

Bilindiği gibi ülkemizde engelli emeklilik şartları hakkında uzun zamandan bu yana uygulanmakta olan özel kanunlar bulunmaktadır. Bu alanda ne gibi yasaların olduğunu bilen kişiler özellikle kendileri veya çevrelerindeki kişiler için neler yapılması gerektiğini de kolay bir şekilde öğrenebilmektedirler. Şu anki yasalar göre ülkemizdeki engelli Türk vatandaşları isteğe bağlı prim ödeyerek veya çalışarak emekli olabilmektedirler.

Ancak bu kişileri normal vatandaşlardan ayıran tek önemli konu yaşa bağlı olmadan emekli olabilmeleridir. Bu kişilerin emeklilik şartlarında sahip oldukları sağlık raporu çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle özürlülük oranlarına veya durumuna göre farklı sınıflara ayrılmış olan bu kişiler tüm bilgilere göre farklı sürelerde emekli olmaktadırlar. Ortalama olarak %40 ve üzerinde özürlü raporu olan herkese erken emeklilik hakkı veren yeni yasalar bu konuda özürlü vatandaşlara çok ciddi avantajlar sunmaktadır.

Engelli Emeklilik Şartları Hakkında Herşey

İşe başlamadan önce %60 veya daha fazla özürlü raporu olan kişiler ortalama olarak 15 yıl çalışıp 3960 gün prim ödedikleri takdirde emeklilik hakkı kazanabilmektedirler. Aynı şekilde %50 – %59 arası için 16 yıl ve %40 – %49 arası içinde 18 yıllık bir süre de emeklilik hakkı alınabilmektedir. Engelli vatandaşların emeklilik şartları hakkında birçok farklı konu olması sebebi ile bu konuda mutlaka resmi makamlardan yardım alınmalı ve bilinçsiz bir şekilde hareket edilmemelidir.

Yapılan yeni düzenlemelere göre artık bağkur emeklileri de tıpkı ssk emeklileri gibi erken emekli olma hakkı kazanmışlardır. Herksin bu konu hakkında bilgi sahibi olmaların ve gerekli bilgileri doğru kaynaklardan edinmelerini öneren uzmanlar emeklilik dönemi geldiğinde neler yapılması gerektiği hakkında araştırma yapılmasını önermektedirler.

Emekli Olmak İsteyen Emekli Kişilerin Bilmeleri Gerekenler

Konu hakkında yasal mevzuatı tam olarak bilen ve bu sayede emeklilik işlemlerini çok kısa zaman içinde tamamlayabilen insanlar bu konuda herhangi bir şekilde sorun yaşamadan işlemlerini tamamlayabilmektedirler. Bu tarz bilgilere ulaşmanın en kolay yolunun SSK şubeleri veya internet sitesi olduğunu da belirten uzmanlar özellikle engelli emeklilik işlemleri hakkında doğru bilgilerin bu kaynaklardan alınması gerektiğini belirtmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu