Engelli Araç Hesaplama Nasıl Yapılır? 2022 [Ücretsiz] Hesapla

Engelli raporu gösterilerek araç alma sürecinde, ÖTV indirimleri uygulanmaktadır. Uygulanacak bu indirimlerin engelli araç hesaplaması, raporda belirtilen engel oranının yüzde kaç olduğuna bağlı olarak belirlenmektedir.

ÖTV ödenmesine gerek kalmadan araç satın alınması için Engelli Sağlık Kurulu raporunda yüzde doksan (%90) ve üzeri bir engel belirtilmelidir. Bu bireyler, engelli araç hesaplama sırasında ÖTV payını dışarıda tutarak alım işlemlerini gerçekleştirir. %90 oranını belirten yasa, 2018’de yürürlüğe girmiştir. Raporda %90 ve üzeri engel durumu belirtildiğinde, iki farklı senaryo gerçekleşebilir. Birincisinde, engelli olan bireyin araç kullanmasının mümkün olmaması durumudur. Bu senaryoda bireyin, üçüncü dereceye kadar yakın akrabası engelli kişi üzerine olan araçları kullanabilmektedir. Üçüncü dereceye kadar olan yakınlarının B sınıfı ehliyeti olması gerekmektedir.

İkinci olası senaryoda ise, %90 ve üzeri engel durumu bulunan bireyin, kendisi araç kullanabilmesidir. ÖTV’den muaf şekilde aldığı aracı, kendisi sürebilmektedir. Bu durumda araç sürebilir durumda olduğunu belirten bir raporun olması ve bireyin H sınıfı ehliyetinin bulunması gerekmektedir.

%90 ve üzeri engel durumunda ÖTV’den tamamıyla muaf tutulurken KDV oranı düşürülmektedir. Bu düşüş güncel olarak %18’den %15,254’e olarak belirtilmektedir.

Engelli araç hesaplama sırasında, raporda belirtilen engel oranının %90’dan az olduğu görülürse, ÖTV’den muaf tutulmamaktadır. Bunun yerine, aracın alımı için uygulanabilecek indirimler sunulmaktadır. İndirim oranları, rapordaki yüzdeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Engelli araç hesaplama işlemleri, her beş yılda bir araç satın alınabilecek şekilde yapılmaktadır. Bu indirimden yararlanılarak daha kısa sürede yeni araç alınmamaktadır.

Engelli Araç Fiyatları

Rapora uygun indirimler uygulandığında, engelli araç fiyat listesi büyük bir değişiklik göstermektedir. Hem KDV hem de ÖTV indirimleri tamamlandığında satış fiyatından yüzde otuz beş daha az olan rakamlar görülebilmektedir. Bu yüzde, o zamanki KDV ve ÖTV oranlarına ve engelli raporundaki yüzdeye göre değişmektedir.

Engelli araç hesaplama işlemleri tamamlandığında ve rapor ile araç alınmaya hak kazanıldığında indirimler tam olarak uygulanır. İlk olarak aracın ham fiyatına ÖTV yüzdeleri uygulanır. Daha sonra ham fiyat ile ÖTV fiyatı toplanır. Toplandığında çıkan bu fiyata KDV değeri eklenir.

Engelli ÖTV İndirimi Hesaplama

ÖTV hesaplama robotu yardımıyla, fiyat hesapları kolayca yapılabilmektedir. Rapor yüzdesi ve araba fiyatlarını öğrenerek bu hesapları siz de gerçekleştirebilirsiniz. ÖTV oranları dönemsel olarak değişebilmekle birlikte;

 • 000TL ve aşağısında ÖTV oranı %30,
 • 000- 120.000 TL aralığında ÖTV oranı %35,
 • 000- 300.000 TL aralığında ÖTV oranı %60’tır.

Engelli araç hesaplama işlemleri, 300.000 TL üzeri araçlarda geçerli değildir. Bu araçlar, Engelli Sağlık Kurulu raporu dışında tutulmaktadır.

Ham fiyatı 150.000 TL olan bir araç için ötv hesaplama robotu kullanmadan basit bir işlem yapılması gerekirse:

 • Engelli indirimsiz aracın satış fiyatı için ÖTV 90.000 TL’dir.
 • Ham Fiyat (150.000 TL) + ÖTV (90.000 TL) = 240.000 TL
 • KDV = 43.200 TL (ham fiyatla ÖTV toplamı üzerinde %18 oranındadır)
 • Engelli indirimsiz satış fiyatı, 283.200 TL’dir
 • %90 ve üzeri engelli raporu ile bu araç alınacak olursa, ortalama 177,000 TL ödenmelidir.

Engelli Araç Alımı Hesaplama

Engelli ÖTV indirimi 2022 olanaklarından yararlanılması için ilk olarak, Engelli Sağlık Kurulu raporunun çıkartılması gerekmektedir. Bu raporun çıkartılması için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Engelli bireyin nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Engelli Sağlık Kurulu’na başvurulması için hastane tarafından çıkartılan ilgili dilekçe,
 • Engelli bireyin 5 adet vesikalık fotoğrafı.

Raporda, bireyin sağlık durumu ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır. Engelli araç satın alma amacıyla alınan raporlarda, engelli bireyin aracı kendisi sürüp süremeyeceğine dair bilgi de bulunmaktadır.

Engelli araç hesaplama sürecinden yararlanmak için yerine getirilmesi gereken bazı ortak şartlar bulunmaktadır. Bu ortak şartlar, engel yüzdesinden bağımsız olarak her bireyden beklenen unsurlardır. Engelli araç ÖTV hesaplama süreci, raporun %40 ve üzeri veya %90 ve üzeri olmasına bağlı olarak değişmektedir. Aşağıdaki unsurlar iki grup için de aranan özellikler olarak aynı kalmaktadır.

 • Tam teşekküllü sağlık kurumlarından (temel birimlerde uzman doktorların çalıştığı kapsamlı bir hastane) engel durumunun tespit edilmesi ve bu durumu açıklayan bir raporlandırma olması
 • Rapor sahibi engelli bireyin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve yetişkin olması (kimlikteki doğum tarihine göre 18 yaşından büyük)
 • Engel durumunu belirten raporun süresiz alınması veya süresi dolan raporların güncellenmesi
 • Engel durumundan yararlanılarak ÖTV indirimi ile alınacak aracın 6 motorun altında sıfır araç olması
 • İndirim ile alınan sıfır aracın 5 yıl boyunca başka birine satılmaması gereklidir.

Engel durumuna göre özel olarak satın alınan ve/ veya tasarlanan araçlar olabilmektedir. Bu araçların sahibi dışında birisi tarafından sürülmemesi gerekmektedir. Engelli araç ötv hesaplama süreci ve indirimi ile alınan araç, bu kişi adına kaydettirilir. Engel durumuna göre tasarlanan araçlara sahip sürücülerin H tipi sürücü belgeleri bulunmaktadır. Rapordaki engel durumu %40- 89 aralığında belirtilen bireyler için engelli araç hesaplama süreci, genellikle bu şekilde işlemektedir.

Engelli Araç Fiyatları 2022

Engelli ötv indirimi 2022 fiyatlarına uygun olarak kolaylıkla güncellenebilir ve gerekli hesaplamalar yapılabilir. Yukarıdaki oranlar kullanılarak rapor yüzdesine göre engelli araç hesaplama işlemleri gerçekleştirilebilir.

%40- 89 engel aralığındaki bireylerin engelli araç hesaplama sürecinden faydalanması için gerekli bazı faktörler bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen ortak noktaların yanı sıra aşağıdaki faktörler de bulunduğunda ilgili indirimlerden yararlanılır. %40- 89 aralığı için ÖTV indirimi %26,3 olarak uygulanmakta, KDV ise %18’den %15,24’e düşmektedir.

 • Engel durumuna özel olarak dizayn edilmiş bir araç olması,
 • H sürücü belgesine sahip olması,
 • Engelli birey aracı kendisi sürme yetisine sahip ise, aracın üzerine yapılması,
 • Aracın hiçbir koşulda başka birisi tarafından sürülmemesi,
 • Engel raporunun yanı sıra aracı kendi başına sürebilir olduğunu belirten bir raporunun olması, (Bu rapor ehliyeti alırken de gerekmektedir.)
 • Tam %40 oranında engele sahip kişilerin indirimden yararlanması için bir uzuv kaybının olması gerekmektedir.

%90 ve üzeri engele sahip bireylerin bu süreçten faydalanması için gerekli faktörler de mevcuttur.

 • Aracı engelli yerine satın alacak kişinin aracın türü için gerekli (B tipi) ehliyeti olması,
 • Aracı kullanacak kişinin, satın alma sırasında orada bulunması,
 • Satın alacak kişinin, engelli bireyin birinci ila üçüncü dereceden yakını olması,
 • Vasi tayini gereklidir.

Engelli araç fiyat listesinde sıklıkla tercih edilen modellerden bazıları şu şekildedir:

 • Toyota 2020 Model, dizel, Yeni Yaris, 1.597 cm³, 1.5 Dream Multidrive S modeli liste fiyatı 209.200 TL’dir. Engelli ÖTV indirimli fiyatı, 102.100 TL’dir.
 • Mercedes 2020 Model, benzinli, A serisi, 1.332 cm³, A 200 modeli liste fiyatı 475.700 TL’dir. Engelli ÖTV indirimli fiyatı, 223.023 TL’dir.
 • BMW 2020 Model, dizel, 1.6 motor gücü, Yeni BMW 216d modeli liste fiyatı 389.900 TL’dir. Engelli ÖTV indirimli fiyatı, 247.500 TL’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu