En Düşük BAĞ-KUR Primi

BAĞ-KUR primi ne kadar sorusunun yanıtı 2022 yılında gelen zamlar ve yapılan gelişmeler ile merak edilmeye başlanmıştır. BAĞ-KUR kapsamında çalışan emekliliği ve sosyal güvencesi BAĞ-KUR’a bağlı olan kişiler için belirlenen en düşük ve en yüksek prim ücretleri vardır. Primini dışarıdan kendisi ödeyen BAĞ-KUR’a bağlı yurttaşların ödeyeceği en düşük ücret bin 726,38 Türk lirası olarak belirlenmiştir. BAĞ-KUR primi için uygulanan 5 puanlık indirim ile ödenecek olan miktarın daha düşük olması da mümkün kılınmıştır.

2022 BAĞ-KUR Primleri

BAĞ-KUR 2022 prim ödemesi zamların ardından 1.726,38 Türk lirasına yükseltilmiştir. 5 puanlık indirimden yararlananların ödemesi gereken prim miktarı ise daha düşüktür. 2022 yılında geçerli olan prim ödemeleri meslek gruplarına göre şu şekildedir:

  • Tarım sebepli BAĞ-KUR’lu olan kişiler: bin 668,83 Türk lirası (5 puan indirimli hali ise bin 426,97 Türk lirası)
  • İndirimsiz BAĞ-KUR ödemesi yapanlar bin 726,38 Türk lirası
  • Beş puanlık indirimden yararlananlar ise bin 476,18 Türk lirası

Ödeyecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu BAĞ-KUR ödemelerini 4B kapsamında almaktadır. BAĞ-KUR düzeni artık 4B statüsü ile yönetiliyor.

BAĞ-KUR Nedir?

BAĞ-KUR 2006 yılından beri var olan bir sigorta sistemidir. Kendi işine sahip olanlar ve serbest meslek çalışanları için geçerli olan bir sigorta ve prim sürecidir. Günümüzde ise artık BAĞ-KUR olarak değil 4B Sosyal Güvenlik Kurumu statüsüne çevrilmiştir. BAĞ-KUR primini dışarıdan ödemek mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından BAĞ-KUR primlerinin dışarıdan ödenmesine izin verildiği bilinmektedir. BAĞ-KUR sistemi 4A ve 4C sisteminden daha farklı bir yapıya sahiptir.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?

İsteğe bağlı sigortalılık özellikle BAĞ-KUR’a bağlı olan kişiler için geçerlidir. Emeklilik hakkı başta olmak üzere sosyal devlet desteklerinden ve yardımlarından faydalanabilmek için de belirli bir prim ve sigorta gününün bulunması gerekir. Bu neden ile BAĞ-KUR’a bağlı olan kişiler diledikleri takdirde isteğe bağlı sigortalılıktan yararlanabilirler. İsteğe bağlı sigortalılığa geçiş yapan kişilerin ödemesi gereken en düşük tutar ise bin 601,28 Türk lirasıdır. Prim ödemesi için belirlenen 10 günlük bir sınır bulunur. Bu 10 günlük sınır ev hizmetleri gibi alanlarda çalışan kişileri kapsar ve bu kişilere yapılan sigorta ödemelerinin alt ve üst limitleri gün sayısına göre belirlenir.

Örneğin, 10 günden az ev işlerinde çalışan bir kişiye günlük ödenebilecek en düşük prim 3,34 Türk lirasıdır. 10 gün ve üzerindeki çalışma süresinde ise en düşük prim miktarı günlük 54,21 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

BAĞ-KUR Ödemesi Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR ödemeleri için belirlenen platformlar bulunur. İsteğe bağlı sigortalı olan BAĞ-KUR’lu kişilerin düzenli BAĞ-KUR ödemesi yapması gerekir. BAĞ-KUR ödemesini isterler ise 1 seferde toplu ödeme olarak gerçekleştirebilecekleri gibi aylık düzenli miktarlarda ödeme de yapabilirler. Burada ödeme yöntemini ve ödeme aralığını belirleyen kişi, BAĞ-KUR’lu olan kişidir. Seçenekler ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından BAĞ-KUR kapsamında prim ödemesi yapacak olan kişiye sunulur.

BAĞ-KUR Ödemesi Nereden Yapılır?

BAĞ-KUR primi ödeme kanalları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu, BAĞ-KUR prim ödemesi yapmak isteyen kişilere birçok farklı seçenek sunar. Bu seçenekler arasında bankalar ve Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme kanalları yer alır. Türkiye’de hizmet veren tüm özel ve kamu bankalarının internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil uygulamaları, ATM’ler ve banka şubeleri üzerinden işlem yapılmasına izin verilir. BAĞ-KUR primi ödemesi için Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi platformları da kullanılabilir ve eğer istenir ise çevrim içi ödeme kanalları da tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu