Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) Erken Emeklilik Mi Geliyor?

Son dönemlerde emeklilikte yaşa takılanlar için yeni haberlerin gelip gelmeyeceği merak edilen konular arasında yerini aldı.

Primlerini dolduran pek çok kişi yaş nedeni ile emekli olamıyor. Sonunda bu mağduriyetin ortadan kalkması için de bir takım düzenlemelerin olacağı konuşulmaya başlandı. Buna göre de insanların yaş nedeni ile emekli olamama durumlarında bir takım değişikliklerin çıkacağı da konuşulmaya başlandı. Pek çok kişiye umut olacak bu haberin bilgilerini de sizin için topladık.

EYT Kimleri Kapsar?

EYT konusunun tartışılmaya başlanması ile birlikte de bu konunun tam olarak kimleri ilgilendirdiği konuşulmaya başladı. Emeklilik konusunda yaşa takılanlar için bir umut olan bu tasarı yasa haline gelirse pek çok kişi hemen emekli olma şansını da yakalayabilir.

  • EYT kapsamından yararlanacak kişilerin öncelikli olarak 1999 öncesinde sigorta primlerinin ödenmesine başlaması gerekir. 1999 öncesinde sigorta primi ödenmiş herkes, prim sayısını doldurduğu andan itibaren bu yasadan faydalanarak hemen emekli olma fırsatına da sahip olur.
  • Emeklilik hakkından yararlanmak kadınlar ve erkekler için farklıdır. Erkeklerin EYT teklifinin yasalaşması halinde 25 yıllık çalışma süresini doldurmasını beklenir. 1999 öncesinde sigorta primini ödemeye başlayan ve 25 yılını dolduran erkekler bu yasa kapsamından yararlanma hakkını da elde eder. Bu sayede de daha fazla beklemeden en büyük hayali olan emekli olma şansına da kavuşur.
  • Kadınların EYT kapsamından yararlanması için ise 20 yıllık süreyi doldurması gerekir. 1999 tarihinden önce sigorta kapsamına alınan tüm kadınlar 20 yıllık çalışma süresinden sonra emekli olabilir.

1999 öncesi sigorta olan ve primlerini doldurmuş pek çok kadın ve erkek ya nedeni ile bekleyiş halindedir. İnsanlar için biran önce emekli olmak çok önemlidir. Özellikle de primlerini dolduran kişiler bir de yaş için beklemek istemezler. Bunun yerine emekli olarak hayatlarının geri kalan kısmını rahat bir şekilde geçirmek ister. Bu nedenle de emeklilikte yaşa takılanlar için meclisten gelen EYT kararı büyük bir önem taşır.

Emeklilik Adayları Bu Kanunu Bekliyor

Milyonlarca emeklilik adayı MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem tarafından verilen teklife kilitlenmiş durumdadır. EYT hakkında son durum bilgileri milyonlarca yaş mağduru için oldukça önemlidir. Tüm partilerin de kimi zaman açtıkları bir konu olan EYT tekliflerinde gözler meclisten gelecek haberdedir. Teklifin yasalaşması ile birlikte de milyonlarca emekli adayının yüzü gülecek.

EYT konusunda daha önce de muhalefet partilerden açıklamalar geldi. İlk olarak bu konuyu meclisin gündemine taşıyan da İyi Parti oldu. Ancak görüşme esnasında MHP’nin de ret oyu ile görüşmeler sonlandırılmak zorunda kaldı. EYT MHP’nin de seçim vaatleri arasında yerini alır. Devlet Bahçeli de bu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarda diğer muhalefet partileri ile aynı saf içerisinde bulunmak istemediğini belirtti.

İyi Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi başta olmak üzere insanların yaş nedeni ile emekli olamamaları gündeme geldi. Her ne kadar MHP bu partilerden ayrı hareket etse de; MHP tarafından da teklif önerisi meclise sunuldu. Bundan sonra atılacak adımlar ise milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor.

  • Emeklilik için önemli kriter olan 1999 öncesi sigorta primlerini yatıranlar günümüz sistemi içerisinde en erken 44 yaşında emekli olabiliyor. Eğer 1999 yılı öncesinde sigorta primini yatıran bir erkeğin 2 yıldan az zamanı kaldı ise 44 yaşında emekli olabilir. Kadınlar ise bu yaş 40 olarak hesaplanır.
  • EYT kanun haline gelmezse de emeklilik yaşı erkeklerde son olarak 60 iken kadınlarda da 56 olarak belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu