Emeklilik Tablosu Erkek & Kadın Hesaplama

Yıllardır çalışıp emeklilik yaşı yaklaşan bayanlar ve baylar emeklilik tablosu ile emeklilik ile ilgili olan bilgileri öğrenebiliyorlar. Bu tablo sayesinde çalışılan gün sayısı dikkate alınarak ve işe başlama tarihi de göz önünde bulundurularak emeklilik sorgulanabilir. Malulen emeklilik hakkı olan kişiler ise emeklilik tablosu bölümünde yer alan fiili gün sayısı doğrultusunda hesaplama yapabilirler.

Emeklilik tablosu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun girişimi ile faaliyete geçirilmiş bir sistemdir. Bu sistemden yararlanılarak hem Sosyal Güvenlik Kurum’una olan yığılma engellenmiş hem de kişiler günlerinin yarısından fazlasını ayırmak zorunda kalmadan işlem yapabilecek olanağa sahip olmuşlardır.

Emeklilik Tablosu Kadın

Kadın çalışanlar erkek çalışanlara göre daha az bir gün sayısı işle emeklilik hakkını elde edebilirler. Emeklilik tablosu kadın kategorisinde çalışma süresi ile birlikte emeklilik yaşına göre sorgulama yapılabiliyor. SGK ve Bağkur sigortalı kadın çalışanlar erkeklere göre daha erken bir yaşta emeklilik hakkını elde edebiliyorlar.

Bu durum biraz da meklilik şartları ile alakaldır denilebilir. Ancak erkekler ile kadın çalışanların kıyaslanması halinde kadın çalışanlar erkeklere göre erken yaşta emeklilik hakkını elde ederler. Hem de kadın çalışanların prim gün sayıları da daha düşük olmaktadır.

Örneğin: 3600 günle emeklilik hakkını elde eden bayanlar 15 yıl çalışmış olup çalışma hayatına 23.05.2002 yılından önce başlamış olanlar 50 yaşında emeklilik hakkını elde ederken 3600 günle emeklilik hakkını elde eden erkekler 15 yıl çalışmış olup 23.05.2002 yılından önce çalışma hayatına başlamışlar ise yaşları 55 olduğunda emeklilik hakkını elde ederler.

Emeklilik Tablosu Erkek

Yeni düzenlemeler ile emeklilik tablosu erkeklerde yaş bakımından 65 olarak belirlenmiştir. Ancak erkeklerin hangi tarihlerde sigortalarının başlamış olduğu sigorta priminin gün bakımından değişmesine neden olur. Örneğin: 1999 yılından önce sigortası başlayan erkek 3600 günle emeklilik hakkını elde ederler.

1999 yılından önce sigortasını yaptırmış olan erkekler bunun yanı sıra kıdem tazminatı hakkını da elde ederler. 24.05.2014 yılından sonra sigortasını yaptıran erkekler 3600 günle emeklilik şartı doğrultusunda 60 yaşında emeklilik hakkını elde etmiş olurlar. Çalışma süresi yine 15 yıldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu