Emeklilik Şartları

Modern devlet denildiği zaman ilk aklama sosyal güvenlik gelmektedir. İnsanların en fazla ilgilendiği konuların başında sosyal güvenlik olgusu bulunmaktadır. Emeklilik Şartlarını düzenleyecek olan kanunlarda devamlı suretle sık sık değişiklik yapılmaktadır. Ülkemizde 1950 Yılından itibaren emeklilik yaşı konusunda sekiz kez değişim yaşanmıştır.

SGK’dan emekli hakkı alabilmeniz için üç şartı yerine getirmelisiniz.

  • Tamamlamanız gereken hizmet yılı
  • Tamamlamanız emeklilik yaşı
  • Tamamlamanız gereken emeklilik prim gün süresi

Emekli hakkı kazanabilmek için ilk çalışmaya başladığınız tarihe göre gerekli olan yaş şartları ve diğer gereklilikleri tamamlamanız gerekmektedir. Tablolara bakıldığı zaman kadın ve erkekler için emeklilik şartları detaylı olarak verilmektedir. Bu yazımız içerisinde emeklilik şartları üzerinde daha ayrıntılı olarak konuşacağız. Bununla beraber emeklilik şartlarını tamamladıktan sonra yaşı bekleyenlerin sorununun çözülüp çözülmediğine bakacağız.

Bağkur Emeklilik Şartları

İlk olarak 2017 senesi içerisinde işe girmeniz durumunda ya da bağkurlu olarak bulunuyorsanız emeklilik şartlarınız şu şekilde yer almaktadır; Erkekler için SSK 7200 gün 60 yaş istemektedir. Bağkur ve emekli sandığı ise 60 yaş 9000 günün tamamlanmasını istemektedir. Kadınlar için SSK 7200 gün 58 yaş, bağkur ve emekli sandığı ise 58 yaş 9000 prim günü istemektedir.

Yaşa Takılanlar İçin Emeklilik Düzenlemesi

Emeklilik konusunda gereken prim gün satıları ve sigortalılık süresi şartını sağlıyorsunuz. Fakat yaş şartını tam olarak sağlayamadınız. Emeklilik döneminde yaşa takılanlar denilen gruba dâhil olmuyorsunuz. Bu konuda düzenleme gerçekleştirilmesi, emeklilik yaşlarının değiştirilmesi veya düşürülmesi gibi bir düzenleme beklenmemektedir.

SGK Erkek Emeklilik şartları

Eğer işe giriş zamanınız 08.09.1999 tarihinden önce olması durumunda emeklilik şartlarınızı tabloları kullanarak öğrenebilirsiniz.

SGK Kadın Emeklilik Şartları

Eğer ilk sigorta başlangıç yılınız 08.09.1999 tarihi ile 2008 tarihleri arasında olması durumunda 58 yaş ve 7000 günü tamamladığınız zaman artık sizde SSK’dan emekli olmaya hak kazanıyorsunuz.Eğer işe giriş zamanınız 30.04.2008 tarihinden sonra olması durumunda 58 yaş ve 7200 günü tamamlamanız zaman SSK kapsamında emekli olmaya hak kazanırsınız. Sizde bu yazıyı dikkate alarak emeklilik olma yolunda doğru adımlar atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu