Emeklilik Başvuru Formu

Sigortalılık süresi, prim günü ve emeklilik yaşı şartlarını sağlayan her vatandaşımız emeklilik başvuru formu doldurarak emekliliğini isteyebilir. Bu form kısaca emeklilik başvuru formu olarak ifade ediliyor olsa da tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi denildiğini de ifade etmemiz gerekir. Peki bu form nereden alınacak ve doldurulduktan sonra kime teslim edilecek gibi soruların cevaplarını yazımızdan bulabilirsiniz.

Emeklilik Formunu Nerden Bulabilirim?

Eğer emeklilik başvurusu yapmaya karar verdiyseniz bu durumda isterseniz kurumunuza başvurabilir isterseniz de E Devlet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kurumunuz ile işlem yapmayı tercih ederseniz bu durumda ilgili şubedeki memurlar sizlere gerekli evrakları vereceklerdir.

Eğer E Devlet üzerinden işlem yapmak isterseniz bu durumda tahsis talep ve beyan belgesi  https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan doldurabilirsiniz. Bu belgeyi doldurduktan sonra işlemlerinizi online olarak devam ettirebilir ve aynı zamanda başvurunuzun akıbetini de E Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Formu doldurup başvurunuzu gerçekleştirdi iseniz bu durumda artık iş sizlerden çıkmış demektir. Sizin tek yapmanız gereken arkanıza yaslanarak gelecek haberleri beklemek olacaktır. Emeklilik işlemlerinizin tamamlanması ve emekli maaşı almaya başlamanız ise sizin çalışma geçmişinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bu kapsamda ne kadar kurumda çalıştıysanız her birisinden ilgili evraklar istenilecektir. Bu da işlemlerin uzamasına sebebiyet verebilir. Ancak genel olarak ifade edecek olursak en az 15 gün ile 40 gün arası bir zaman diliminde emekliliğinizin bağlanabileceğini ifade etmek mümkündür.

Hangi zamandan itibaren emekli maaşı almaya başlayacağınızı merak ediyorsanız ona da açıklık getirelim. Maaşınızın bağlandığı tarih değil emeklilik dilekçesini verdiğiniz tarihten itibaren emekli maaşlarınız işlemeye başlar. Dolayısıyla bağlanma süresi gecikse dahi başvuru yaptığınız tarihten itibaren maaşlarınızı alacağınız için herhangi bir kayıp yaşamayacağınızı belirtebiliriz.

Maaşınız bağlandıktan sonra da yapılan kesintileri e devlet üzerinden emeklilik maaşı sorgulama modülü üzerinden takip edebilirsiniz. Böylelikle ne kadar kesinti olduğundan ve tam olarak ne kadar maaş aldığınızdan haberdar olabilirsiniz. Maaşınız bağlandıktan sonra sağlık hizmetlerinden de tam manasıyla faydalanabilirsiniz. Muayene olduktan sonra maaşınızdan yapılan kesintileri de yine E Devlet üzerinden görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu