Emekliler TOKİ’den Müjde Üstüne Müjde Alıyor

Emeklilere TOKİ’den müjde haberleri bir çok haber sitesi tarafından sık sık dike getirilen bir konudur.

Ülkemizde emekliler aldıkları maaşların cüzi miktarlada olmasından dolayı dark gelirli kesim içinde sayılmaktadırlar. Bu nedenle Toplu Konut İdaresi de bu hususu göz önüne alarak emeklilere şu imkanları sunmaktadır:

 • Düşük faizle konut kredisi sunmak
 • Düşük faizli ve uzun vadeli kredilerle konu sahip yapmak
 • Konut fiyatlarında belirli indirimler karşılığı konut temin etmek
 • Emekli bütçesine daha uygun fiyatlarda konutlar inşa etmek
 • Düşük peşinat il ev sahibi imkanı sunmak.

Görüldüğü gibi TOKİ’nin sunduğu imkanlar emekliler için gerçekten fayda sağlamaktadır. Buna göre düşük meblağlı emekli maaşları ile de konut sahibi olma imkanı sağlanıyor. Ancak tüm imkanlardan faydalanabilmek ve Toki’den uygun fiyatlı konut almak için bazı şartları taşımak gerekir.

Emekliler Hangi Şartlarda TOKİ’den Ev Satın Alabilir?

Toki konut projeleri 2019 yılında da büyük şehirler başta olmak üzere tüm şehirlerde devam edecek. 2018 yılında başarılı bir çok TOKİ projesi tamamlanarak binlerce kişi ev sahibi yapılmıştır. 2019 yılında da bu projeler artarak devam edecektir.

Hangi illerde hangi projelerin uygulamaya geçtiğini il il TOKİ internet sitesinde duyurulur ve kişilerin bu projelerden faydalanması sağlanır. Özellikle 2019 yılı projeleri için duyurular ve haber bültenini rakip edebilirsiniz.

Emekliler hangi şartlarda TOKİ çekilişleri ile konut sahibi olur ? Emeklilerin tim bu avantajlardan faydalanmak için öncelikle aşağıda belirtilen şartları yerine getirerek TOKİ’nin yapacağı çekilişlere katılabilir.

 • En az 1 yıldır projenin yapıldığı ilde ikamet etmek ve nüfus kütüğünün bu ile bağlı olması
 • İkamet durumunu belge ile ispat etmek
 • Tapudan kendisine, eşine ya da velayetine sahip olduğu çocuklarına ait bir gayrimenkulun olmadığını gösteren belgeye sahip olmak
 • Aile gelirinin 3200 lirayı aşmaması. Bu miktar İstanbul için 3700 Türk Lirasıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak emeklilik belgesinin ve maaş ödemesinin yapıldığı banka hesap özetinin sunulması.
 • Emekli kişinin eş gelir durumunu gösteren belge.

Şartlar Sağlandıktan Sonra Süreç Nasıl İşler?

TOKİ konutları avantajları fazla olduğu için aşırı derecede talep görür.  Aşırı talep nedeniyle herkese konut imkanı tanınmamaktadır. Bu durumda araya çekiliş getirilir. Çekilişte ismi çıkam başvuru sahipleri konut sahibi olabilirler. Kısaca özetlemek gerekirse sırasıyla süreç şöyle işler:

 • Emekli kişi, yukarıda şartları sağlar ve bu şartları sağladığını gösteren belgeleri temin eder.
 • Daha sonra bu belgelerle birlikte Toplu Konut İdaresi’nin anlaşmalı olduğu bankaya başvurur.
 • Bankaya gittikten sonra çekilişe katılmak için bir meblağ öder.
 • Başvuru tamamlandıktan sonra idare tarafından belirlenen tarihlerde çekiliş takip edilir. Çekilişte hak elde ettikten sonra gerekli prosedürler yerine getirilir.

Peki ToKİ Kurasına Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

TOKİ konut kurası ile ev sahibi olmak için bankadan kura başvuru ücretini ödemelisiniz. Bu meblağ, evin fiyatlarına göre değişiklik gösterir.

2018 yılı için başvuru ücreti 480 lira ile 1600 lira arasında değişmekteydi. Bu en düşük fiyatlı ev için 480 lira, en yüksek fiyatlı ev için 1600 lira olduğu anlamına gelir.

2019 yılı için de başvuru ücretinin 560 ile 1800 lira arasınsa bir meblağ olması bekleniyor. Ayrıca belirtmek gerekir ki eğer kuradan isminiz çıkmazsa, TOKİ başvuru ücreti geri alınabilir. Kuralar yapıldıktan sonra 10-15 gün içerisinde ilgili bankaya başvurarak yatırdığınız parayı geri alabilirsiniz. Kısacası cebinizden bir para çıkmadan konut kurasına katılabilirsiniz.

 

www.toki.gov.tr

www.sgk.gov.tr

www.ziraatbank.com.tr

www.turkiye.gov.tr

www.csb.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu