Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım

0
408

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hesaplamaları doğrultusunda emekli olursam ne kadar maaş alırım sorularına da muhtemel cevaplar verilir. Yürürlükte Sosyal Güvenlik mevzuatı göz önüne alınarak hesaplamalar yapılır.

Emeklilik hesabı yapılırken 3 dönem aralığında geçmiş olan hizmetler birbirinden ayrı olarak hesaplanır. Aylık bağlama oranı en yüksek 2000 yılı öncesidir. 2000 yılından önce vermiş olduğunuz hizmet süresi fazlalık gösteriyor ise emekli maaşı da o oranda olumlu yönde etkilenecektir.

2000 yılından sonra 2008 yılı arasında ve sonrasında hizmet faaliyeti vermiş olanların emekli maaşları yüksek oranda pek de etkilenmez. Bunlar kadar önemli olan bir diğer konu da ortalama prime esas kazancın önemi bir hayli büyüktür.

Emekli Maaşı Nasıl Yükselir

Emeklilik hakkını elde edenler emeklilik maaşlarını alırken rahat bir hayat geçirmek üzerine emekli maaşı nasıl yükselir hususunda bazı gerekliliklere dikkat edilebilir. Bunlardan ilki sigorta primleri gerçek kazanç üzerinden bildirilmelidir. Eğer sigorta prim sayısı tamamlanmış ise sigortalı çalışmaya devam edilmemelidir.

Emekli olunacak yaşın beklenmesi emekli maaşının yükselmesinde etkilidir. 2008 sonrasında ödenen primlerin aylık bağalama oranı düşmektedir. Bu nedenle eğer emeklilik sigorta priminizi doldurmuş iseniz 2008 yılından sonra sigortalı çalışmaya devam etmemeniz gerekir.

Çalışma süresince çalışan kişiler bakmakla yükümlü oldukları kişileri belirtmelidir. 2000 yılı öncesinde hizmet borçlanma hakkınız bulunuyor ise bunu çalışarak doldurmayınız. Borçlanma yaparak doldurmanız emekli maaşınızın yüksek olmnasını sağlar.

Emekli Maaşı Yıllara Göre

2000 yılından önce emekli olanlar 2008 yılından önce emekli olanlara göre daha yüksek emekli maaşı almaktadırlar. Emekli maaşı yıllara göre bu nedenle değişiklik göstermektedir. 2000 yılından önce emekli olanlar 2008 yılından önce emekli olanlara göre iki kat daha emekli maaşı alırlar.

Eğer eşitleme düzenlemesi gelir ise 2000 yılından önce emekli olanlar ile 2008 yılından önce emekli olanlar eşit düzeyde maaş alacaklardır. SGK emekli hesaplama uygulaması ile kişilerin emeklilik maaşları hakkında kişilere bilgiler sunar. Emekli maaşı hesaplama sisteminden giriş yapılır ve emeklilik sürecinde ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Malulen emekli olanlar ise 800 ila 1000 TL arasında maaş alabilirler.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here