Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım?

ADS

Ne zaman emekli olacakları hakkında bir fikirleri olmayan insanlar özellikle son dönemde birçok kişinin kullanmakta oldukları e devlet sitesinde yer alan hizmetleri kullanarak emekli olunca ne kadar maaş alırım veya tam olarak ne zaman emelli olurum gibi bilgileri araştırmaktadırlar. Birçok kişinin kafasına takılan bir soru olan ve özellikle şu an ki maaşlarından emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarının hesabını yapamayan kişiler genellikle bu hizmetler ile aradıkları bilgileri kolay bir şekilde bulabilmektedirler.

Herkes tarafından kullanılabilmekte olan bu hizmetlerde genellikle insanların ilk işe başlama tarihleri ve sigortalılık türleri sorulmaktadır. Bu aşamadan sonra sistem yapacağı sorgulama ile insanlara aradıkları bilgileri kolayca sunabilmektedir. Bu sistem devreye girmeden önce insanların aradıkları bilgileri ancak sosyal sigorta kurumlarına giderek bulabilmeleri veya telefon ile bilgi almaları gerekmekteydi.

Emeklilik Maaşını Hesaplama

Ancak bu durum şu anda olduğu gibi hızlı ilerlemediği için insanlar çoğu zaman tahmin ettiklerinden daha fazla zaman kayıpları yaşamaktaydılar. Bu durumu değiştirmek ve insanların her türlü bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilmelerini sağlamak amacı ile hazırlanan e devlet sistemi artık tüm bilgiler sadece bir tıklama ile ulaşılabilmesi anlamına gelmektedir.

Son derece hızlı ve stabil bir şekilde ilerlemekte olan bu sistem aranan tüm bilgileri birkaç saniye içinde insanlar sunabilmekte ve aynı zamanda resmi makamlarda kullanabilecek şekilde çıktı alma olanağı sunabilmektedir. Bu sebeple insanlar bu alanda yer alan tüm hizmetleri büyük bir keyif ile kullanmakta ve çok ciddi bir şekilde zaman tasarrufu sağlamaktadırlar. Özellikle emeklilik ile sorgulamalarını yapan kişiler şu anda sahip oldukları bilgileri doğru girdikleri takdirde mutlaka amaçlarına ulaşabilmektedirler.

Bir Tıklama İle Emeklilik Maaşı Öğrenmek

Örneğin bu sorgulamanın yapıldığı sayfaya gelen kişiler sigorta türüne 4B, işe başlama tarihini de 01.01.2006 olarak girdiklerinde birkaç saniye içinde karşılarına “7000 gün prim sayısı ve 60 yaş” tarzında bir bilgi gelmektedir. Bu da insanların en erken 60 yaşında emekli olacaklarını ve bunun için en az 7000 gün prime sahip olmaları gerektiği anlamına gelmektedir. Bu sebeple emekli olunca alınacak olan maaş kolay bir şekilde belirlenebilmektedir.

ADS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu