Elektronik Eİmza Nasıl Alınır?

Islak imza kanuni geçerliliği bulunan ve çeşitli durumlarda istenen bir imza türüdür. Bu imza için bireyin imzayı isteyen kuruma veya kişiye gitmesi gerekebilir. Islak imzanın atılması için gün içerisinden istenmeyen bir zaman ayrılır. Hem imzayı veren hem de imzayı alan taraf için bir iş gücü ve değerli zaman kaybıyla sonuçlanabilir. Günümüzde, teknolojinin faydaları sayesinde elektronik imza yardımıyla bu işlem gerçekleştirilmektedir

Kimlik doğrulama ve bahsi geçen belgeyi onaylama amacıyla atılan e-imza, ıslak imza ile aynı değerdedir. Bu hukuki geçerlilik, birçok işin daha kolay şekilde halledilmesine yardımcı olmaktadır. Belgede geçen bilgilerin onaylanmasının yanı sıra, dijital ortamdan gönderilen bilginin değişmediğinin ve geçen bilgilerin gönderen kişiye ait olduğunun kesin bir kanıtı niteliğindedir. Kimlik doğrulama görevi üstlenen elektronik imza, gün geçtikçe daha sıklıkla kullanılan bir yöntem değeri kazanmaktadır.

E imza nasıl alınır sorusu, herkes tarafından merak edilmektedir. Dijital ortamda büyük kolaylıklar sağlayan bu imzanın alınması için e-devlet üzerinden birkaç dakikalık işlemler yapabilirsiniz. Kısa dakikalar içeresinde ihtiyacınız olan e devlet elektronik imzaya sahip olabilirsiniz.

E Devlet E İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu aracılığıyla sunulmaktadır. Bu kurum tarafından onaylanmış Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları, dijital ortamda elektronik imza almanızı mümkün kılmaktadır. Hizmet Sağlayıcılara başvuruda bulunmanız beklenir. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu gereğince Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirimde bulunmuş firmaların listesi, tk.gov.tr internet sitesinde yer almaktadır. İşlemlerinize devam etmeden önce bu listeden bildirimde bulunmuş firmalara ulaşabilirsiniz.

e-İmza nasıl alınır? E-Devlet şifresine sahip olmak, imza başvurusu için gerekli adımları takip etmenizi mümkün kılar. Birçok resmi işlemde beklenen ıslak imzaya denk değerdeki e-imza, her vatandaş için büyük bir kolaylık değerindedir. İşlemlerin her iki taraf için de hızlandırılması, istenmeyen yoğunlukların yaşanmasını engellemektedir.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

 • İlk olarak göz önünde bulundurulması gereken durum, elektronik imza kullanımı için kimlik kontrollerinin yapılmasıdır.
 • Bu kontrol süreci, adreste kurulum hizmeti ile aynı anda yapılmaktadır.
 • Çok fazla tercih edilmemekle birlikte, noter aracılığından yararlanılarak kimlik kontrol işlemleri tamamlanabilir.
 • Hizmet alınacak ofise/ kuruma gidilere kimlik kontrol işlemleri tamamlanabilir.
 • Kurumsal başvuru durumlarında, başvuru sözleşmesi yardımı ile gerekli kontroller yapılabilir.
 • Elektronik imza alındığı ve tüm onay işlemleri tamamlandıktan sonra 3 yıllığına geçerlilik göstermektedir.
 • Bireysel olarak tamamlanan başvurular için noterde imzalanacak olan NES Kullanıcı Taahhütnamesinin hizmet sağlayıcıya ulaştırılması ve kimlik numarasının okunabilir olduğu bir nüfus cüzdanı fotokopisinin bulunması gerekir.
 • Elektronik imza kullanıma hazır hale getirilmesi için kart sürücü yazılımı kurulmalıdır.
 • Bu yazılım, imzanın çalıştırılmasını sağlar.
 • Kart sürücü yazılımı, elektronik imza ile birlikte gönderilmektedir.
 • Elektronik imzayı bir internet sitesi aracılığı ile aldıysanız, bu taraftan yazılımı talep edebilirsiniz.
 • Kart sürücü yazılımı, bilgisayar üzerine kurulan bir programdır ve imzayı kullanıma hazır hale getirmektedir.

E İmza Nasıl Kullanılır

Gerekli aktivasyon işlemlerini tamamladıktan sonra, ıslak imza yerine elektronik imza kullanımına izin verilen her durumda bulunu kullanabilirsiniz. Sizin adınıza oluşturulan bu imzaların kullanılabileceği alanlar büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Bunlar arasında en sık kullanım alanı, banka talimatlarının gönderilmesidir. Para gönderimi ve alımı, farklı hesaplar arası geçişlerin yapımı gibi işlerle sürekli olarak uğraşan bireyler için bu özellik, büyük bir zaman tasarrufu değerindedir. E devlet elektronik imza girişleri de bulunmaktadır. e-Devlet kapısından giriş sırasında imza kullanılabilir.

İş alanında sıklıkla kullanılan dijital ortam imzaları, çalışan hizmet sözleşmelerinin onaylanmasını ve çeşitli anlaşmaların geçerlilik kazanmasını sağlamaktadır. Mesai, izin ve masraflar gibi, iş hayatında gündelik olarak imzalanması gereken belgelerin onaylanmasında tercih edilebilir. Gümrük ve dış ticaret işlemleri, Genel Kurul, Ortaklar Kurulu ve Yönetim Kurulu kararların imzalanması, bayi ağının iletişiminde sipariş süreci ve kayıtlı elektronik posta sistemi, bu imzaların kullanıldığı diğer alanlardır. Günümüzde, ıslak imzanın gerektiği, neredeyse her durumda, dijital ortamdaki bu imzalar kullanılabilmektedir.

E-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil imza, cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak atılan elektronik imzadır. Elle atılmış ıslak bir imza ile eş değer ispat gücüne sahiptir. Daha pratik bir imza atım şekli olduğu için belirli bir süre sonra belgeye dikkat edilmeden imzalar atılmaya başlanabilir. Bu durum, ciddi sorunlara yol açar. Çünkü mobil imzalar, ıslak bir imza ile aynı hukuki değere ve güce sahiptir. Oldukça değerli olan bu imzalar atılmadan önce, ilgili belgelerin dikkatli şekilde incelenmesi önerilmektedir. Belgelerin içeriklerine özen göstererek, büyük bir kolaylık sağlayan bu imza şeklinin, herhangi bir aksaklığa yol açmadığından emin olabilirsiniz.

Mobil imza içeren tüm belgeler, aksi bir durumu ispatlayan kesin kanıtlar ortaya çıkmadığı sürece kabul edilmektedir. Dijital ortamdaki imzaların sahip olduğu bu özellikler, günümüzde birçok hukuki sürecin başlangıcının temel dayanağı olarak kullanılmaktadır. Doğru formatta hazırlandığı ve sunulduğu zaman, mobil imza ile onaylanmış elektronik veriler senet hükmünde olur.

Islak imzayla eşdeğer bu imzaların alınması ve kullanılması süreci oldukça pratiktir. İş hayatında ve gündelik yaşamda büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Dikkatli bir kullanım ile sunduğu tüm kolaylıklardan ve faydalardan yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu