Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik desteği ihtiyaç sahiplerine sunulan maddi bir destektir. Elektrik faturasını ödeyemeyen kişilere verilen bu destek için kişinin PTT’den işlem yapması istenir. Eğer kronik bir hastalık söz konusu ise kişi PTT’ye gitmeden evde çevrim içi ya da telefon kanalı üzerinden de başvuru yapabilir. Elektrik faturası yardımı hane içinde yaşayan kişi sayısına göre yapılır.

Elektrik yardımı almak isteyen kişilerin güncel elektrik faturalarını ve kimlik kartlarını PTT’deki görevliye sunması gerekir. Bu belgeler sunulduktan sonra PTT memurları tarafından incelenecek ve gerekli yardım yapılacaktır. Eğer başvuru sahibi hali hazırda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından destek alıyor ise PTT üzerinden başvuru yapmasına gerek olmaz.

Elektrik Faturası Desteği Nedir?

Elektrik faturası desteği elektrik, doğal gaz ve su gibi temel ihtiyaçlarını ve barınma ihtiyacını karşılamak amacı ile yapılır. Devlet tarafından sunulan bir destektir ve doğrudan bu destek ile ilgilenmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı görevlendirilmiştir. 2021 yılında yapılan toplam elektrik desteği 2 buçuk milyar Türk lirasına ulaşmıştır. 2022 yılında ise bu miktarın daha da yüksek olacağı düşünülmektedir.

İndirimli elektrik desteğinden yararlanmak için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile ve / veya Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile iletişime geçmek gerekir. Eğer bulunulan bölgede bu iki departman da yer almıyor ise bu durumda elektrik faturası desteği için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile iletişime geçmek gerekir.

Elektrik Faturası Yardım Başvurusu Nasıl Alınır?

2022 elektrik faturası desteği Türkiye’deki nerede ise tüm vatandaşların dikkatini çeken bir yardım türüdür. 2022 yılında yaşanan zamlara, elektrik zammı da eklenmiştir. Zam oranlarının çok yüksek seviyede olması ve tüketiciyi ve vatandaşı zorlamaya başlaması ise ortaya çıkan büyük bir problemdir. 2022 yılının ilk iki ayı içerisinde birçok kişi elektrik ve doğal gaz masraflarını karşılama noktasında zorlanmaya başlamıştır.

Fiyatlarda yaşanan bu artışlar vatandaşların temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayamamasına neden olmaktadır. Bu yüzden de elektrik faturası yardımına yüksek oranda başvuru yapılmaktadır. Elektrik faturası yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılması gerekir. Buradan başvuru yapan kişiler değerlendirmeye alınır ve başvuru sonucu kişiye iletilir. Elektrik yardımı başvuruları şahsen yapılmalıdır.

Elektrik Faturası Yardım Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Elektrik faturası yardımından yararlanabilenler ihtiyaç sahipleridir. İhtiyaç sahiplerine destek olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden elektrik faturası talebinde bulunulabilir. Bunun yanı sıra eğer başvuru yapacak kişi hali hazırda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden zaten herhangi bir kategoride maddi destek alıyor ise elektrik faturası yardımı otomatik olarak yapılır. Düzenli yardım alan kişilere yönelik bir destektir. Bu kişilerin yeni bir başvuru yapmalarına gerek olmayıp doğrudan kendilerine verilen bu destekten yararlanabilirler.

Elektrik Desteği Ne Kadar?

Elektrik desteği için ödenen tutar evde yaşayan kişi sayısına göre değişir. Evde yaşayan kişi sayısına göre değişen elektrik faturası ödeme miktarları şu şekildedir:

  • Bir ve iki kişinin yaşadığı hane için 103TL
  • Üç kişinin yaşadığı hane için 137,33TL
  • Dört kişinin yaşadığı hane için 171,67 TL
  • Beş kişinin yaşadığı hane için 206 TL

Miktarlarında elektrik desteği verilir. Elektrik yardımı almak isteyen kişilerin başvuru esnasında elektrik faturalarını yanlarında bulundurmaları gerekir. Ayrıca kendi kimlik kartlarını da mutlaka yanlarında olması ve görevli kişiye sunması istenir. 2021 yılında verilen en yüksek elektrik yardımı 137 liradan 206 Türk lirasına yükseltilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu