EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

Eğitim Bilişim Ağı’nın kısaltması olan EBA, öğrenciler için özel olarak tasarlanmış bir eğitim platformudur. Uzaktan eğitim konusunda öğrencilere destek sağlayan EBA’ya giriş yapmak ücretsizdir. Öğrencilerin EBA’ya girişleri, öğretmen ve velilerinkinden farklıdır.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen platform, öğrenci bilgilerini koruyan, güvenli bir ortamdır. Öğrenciler, kendi hesapları ile giriş yaptıkları anda, bulundukları sınıf seviyelerine uygun eğitim materyalleri ile karşılaşırlar. Uzaktan eğitim sürecinde, ders öğretmenlerinin kendileri için özel olarak oluşturduğu programlara uygun olarak öğrenim görürler.

EBA’yı Kimler Kullanabilir?

İlköğretim (ilkokul, ortaokul) ve ortaöğretim (lise) öğrencileri, EBA’yı kullanabilir. Ayrıca öğretmenlerin ve velilerin de platforma erişimleri bulunur. Öğretmenlerin erişi, EBA üzerinde değişiklik yapmaya, öğrencilerin ders programlarını ve öğrenim akışlarını düzenlemeye izin verir. Öğretmenler, öğrenciler ve veliler EBA’ya giriş için buraya tıklayabilir. Sayfanın alt kısmında bulunan öğretmen, öğrenci ve veli seçenekleri arasında uygun olana ulaşabilirsiniz.

Öğrenciler EBA’ya Nasıl Giriş Yapabilir?

Açık öğretim öğrencileri ve örgün eğitim öğrencilerinin EBA’ya girişleri farklıdır. Öğrenciler için EBA giriş sayfası açıldığında, açık öğretim öğrencilerinin uygun seçeneği işaretlemesi gerekir. Öğrenciler, açılan sayfada T.C. kimlik numaralarını ve EBA şifrelerini girerler. Bilgileri girip sayfayı onaylamalarının ardından platforma girişleri tamamlanmış olur.

EBA Şifresini Unutunca Ne Yapılır?

EBA’ya giriş için kullandığınız öğrenci şifresini unutursanız, yeni bir şifre almak için takip edeceğiniz basit bir yöntem bulunur.

 • İlk olarak EBA’ya öğrenci girişi için kullandığınız sayfayı açın.
 • Giriş bilgilerinin kenarında bulunan “Şifremi Unuttum.” Seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı girin.
 • Mail veya telefon yardımıyla kimlik doğrulamayı seçin.
 • Mail ile kimlik doğrulamayı seçtiyseniz: açılan sayfada e- posta adresinizi girin.
 • E- postanızı ilettiğinizde, mail adresinize bir doğrulama kodu gönderilir.
 • Bu doğrulama kodunu girip göndere basın.
 • Yeni bir şifre belirleyeceğiniz sayfa açıldığında hatırlayabileceğiniz ve güçlü bir şifre oluşturun.
 • Telefon ile kimlik doğrulamayı seçtiyseniz: açılan sayfada telefon numaranızı girin.
 • Cep telefonunuzu ilettiğinizde, mesaj olarak bir doğrulama kodu gönderilir.
 • Telefonunuza giren bu doğrulama kodunu girip göndere basın.
 • Bundan sonra tek yapmanız gereken yeni bir şifre belirmektir.

Hem telefonla hem de maille doğrulama sırasında, öğrenci olarak sisteme kaydettiğiniz bilgileri girmeniz gerekir. Sisteme kayıtlı bir mailiniz veya telefon numaranız yoksa yeni öğrenci şifrenizi oluşturmak için takip edebileceğiniz farklı bir yöntem bulunur. Öğretmeniniz veya veliniz aracılığı ile EBA hesabınız için tek kullanımlık bir şifre alabilirsiniz. Bu şifreyi girerek hesabınıza giriş gerçekleştirebilirsiniz. İsminden de anlaşıldığı gibi bu şifreyi tekrar kullanmanız mümkün değildir. Bu nedenle hesaba giriş yaptıktan sonra, “Öğrenci olarak EBA şifremi nasıl oluştururum” bölümünden yeni bir şifre belirlemeniz gerekir. EBA’ya bir sonraki girişinizde yeni oluşturduğunuz şifreyi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu