E Devlet Şifre Alma Nasıl Yapılır?

E-devlet şifresi alımı, tüm PTT şubeleri üzerinden gerçekleştirilir. Hangi ilde ikamet edildiği veya E-devlet şifresinin nereden alındığı kullanımı üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. PTT şubelerine giderek e-devlet şifresi alınması isteğinin belirtilmesi yeterlidir.

İnternet Üzerinden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

PTT’ye gitmeden e-Devlet şifresi alımı, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris adresi üzerinden gerçekleştirilebilir. Ancak bu adres üzerinden bir e-devlet şifresi alabilmeniz için Türkiye’de aktif olarak hizmet veren herhangi bir bankada hesabınızın olması gereklidir. Bu adresten ilgili yerleri doğru bir biçimde doldurarak bir e-devlet şifresine sahip olma şansınız vardır. Ancak bu durum, yalnızca daha önce e-devlet hesabı açmış kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

E-Devlet Şifresi Hangi Numaradan Alınır?

E-Devlet telefon numarası, 160 olarak belirlenmiştir. E-devlet destek kapısı iletişim hattı olarak belirlenmiş bu numara ile hem e-devlet şifresi alabilir hem de destek almak istediğiniz her konu için ulaşım sağlayabilirsiniz.

E-Devlet Şifresini Unutulursa Ne Yapılır?

Unutulan e-devlet şifresini değiştirmek için iki farklı yöntem mevcuttur:

  • İlgili e-devlet hesabına daha önce telefon numarası kaybedilmiş ve hesabın bir kişiye olduğu kanıtlanmışsa, ana ekranda yer alan “şifremi unuttum” tuşuna tıklanarak şifre değiştirme işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Eğer herhangi bir telefon numarası veya e-posta adresi şifresi unutulan e-devlet hesabına bağlı değilse, yeniden PTT’ye gidilerek yeni bir e-devlet şifresi alımı zorunludur.

E-devlet Hesabı Açma Nasıl Yapılır?

E-devletin hesap açılış adımları, günler olarak şöyle sıralanmıştır:

  • E-devlet kapısının resmi internet adresine girilir veya mobil uygulaması indirilerek ana ekrana gelinir.
  • C. kimlik numarası yazılır.
  • PTT şubelerinden alınmış olan ve her bireyin kendi T.C. kimlik numarasına ayrıca verilmiş olan e-devlet şifresi yazılır.
  • Giriş tuşuna tıklanarak sisteme giriş yapılır.

E-devlet hesabının açılışından sonra sistem, otomatik olarak şifre değiştirme ekranını açacaktır. Buradan kişilerin kendi hesapları için bir şifre oluşturmaları gereklidir.

E-Başvuru Nedir?

E-başvuru sistemi, güncel olarak birçok kuruma yapılmak istenen çeşitli konulardaki başvuruların yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, güncel olarak birçok kurumdan almak istedikleri evrakları herhangi bir müdürlüğe gitmeden sahip olma hakkına sahiptirler. E-devlet üzerinden sunulan bu hizmet sayesinde, güncel olarak 18 müdürlüğün birçok işlemi e-devlet ve e-başvuru üzerinden gerçekleştirilmektedir.

E-Devlet Şifresi Yanlış Girilirse Ne Olur?

E-devlete yanlış şifrenin girilmesi, 1 kez yaşandığı zaman kişilerin uyarı ile karşılaşmasına neden olur. Vatandaşlar şifrelerini yazım hataları sebebi ile yanlış girebilirler ve bu daha dikkatli bir şekilde şifrelerini girmeleri için uyarı niteliğindedir. Eğer aynı hesabın şifresi 3 kez yanlış girilirse kişiler güvenlik resmi uygulaması ile karşılaşırlar. Verilen farklı fotoğraflardaki şekiller ya da cisimlerin bulunması kendilerinden talep edilir. Ancak bir e-devlet hesabının şifresi, 10 kereden fazla yanlış girilirse hesap kilitlenir ve 1 saat kullanılamaz hale gelir.

PTT’den E-Devlet Şifresi Almak İçin Ne Gereklidir?

E-devlet şifresine istenen, yalnızca şifre almak için talepte bulunmuş kişilerin kendilerine ait olan ve üzerinde T.C. kimlik numaraları ile fotoğraflarının bulunduğu herhangi bir belgedir. Genellikle kimlik ibrazının zorunlu olduğu söylenir ancak pasaport, evlilik cüzdanı, mavi kart, hakim ve savcı kimlik kartı, avukat kartı, çalışma izni kartı(süresinin dolmamış olması gereklidir), ikamet tezkeresi ya da ehliyet göstererek de bir e-devlet şifresi alabilirler. Bunun yanında e-devlet şifresinin güncel ücreti 2 TL’dir. Bunların dışında herhangi bir belge istenmez ancak kişilerin kendi şifrelerini kendi almaları mecburi tutulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu