E-Devlet Şifre Alma

Dünyada ve ülkemizde de teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesi ile işiniz ya da başka işleriniz için interneti kullanmanız mümkün olmaktadır. Uzun zamandır işiniz ile ilgili tüm konuları çok daha rahat ve kolay bir şekilde takip etmeniz sağlanmaktadır. Tüm vatandaşların kullanabileceği e- devlet bütün devlet ile ilgili işlemleri gerçekleştiren bir sistemdir. Ancak bunun için kesinlikle e- devlet şifre alma işlemlerini tamamlayarak şifre almanız gerekir.

E- Devlet Şifre Nasıl Alınır?

E- devlet şifresi ile hastane randevusu, vergi borcu ya da mahkemeler ile ilgili adınıza açılmış dosyalarının yanı sıra işiniz ve sigorta günlerinize kadar pek çok alanda bilgi alabileceğiniz çok önemli bir sistemdir. Bu şifreyi almak için iki yol bulunmaktadır. İlk olarak PTT’ye giderek alabilirsiniz. Bunun için 4 ya da 5 lira gibi bir ücret ödemeniz gerekir. Yalnız şifre almak için ücretin yanı sıra bir çok zorluğa katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

PTT şubesine gitmeniz ve uzun kuyruklar sonrası sıra size gelmesini beklemelisiniz. Ayrıca şifre almak için T. C. Nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması gerekir. E- devlet şifresi almak için bir başka yolda internet üzerinden yapılan işlemlerdir. Bunun için internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza ve T. C. Kimlik kartı kullanmanız yeterli olacaktır.

E- Devlet Şifresi Alırken

E- devlet şifresini PTT şubesinden alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalara önem verilmelidir. Belirli bir ücret ödeyerek almış olduğunuz e- devlet şifresi size bir zarfın içinde verilecektir. Ancak bu zarfı aldığınızda önceden yırtılmamış olması gerekir. Almış olduğunuz şifre ile e- devlet’e giriş yapıldıktan sonra sizden gerçek bir şifre belirlemeniz istenecektir. Kendinizin belirlemiş olduğu şifre daha sonra yapacağınız tüm girişler için geçerli olacaktır.

Şifreniz kaybolması ya da unutmanız gibi durumlarda yapmanız gereken tekrar PTT şubesine gitmek ve şifrenizi yenileme imkanı bulabilirsiniz. E- devlet şifresi ile ilgili tüm bilgiler ve talimatlar almış olduğunuz zarfın içinde yer alacaktır. Tüm önemli noktalara dikkat ettiğiniz taktirde hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu