E Borç Sorgulama

SGK borç sorgulama, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bulunan vatandaşların borç durumunu sorgulaması için kurulmuş bir sistemdir. Bunun için SGK’nın internet sitesi kullanılır. Hazırlanan sistem sayesinde insanlar borcu yoktur belgesini alabilirler. Bu belge bazı başvurularda ya da resmi işlerde istenebilir. Böyle durumlarda SGK’nın internet sitesine girerek e borç sorgulama yapılabilir.

E borç sorgulama için önceden Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine gitmek gerekirdi. Ancak teknolojinin gelime göstermesiyle birlikte bu durum SGK hizmetlerine de yansıdı ve e borç sorgulama gibi birçok işlem internet aracılığıyla gerçekleşebilir hale geldi. Bu sayede Sosyal Güvenlik Kurumuna ait pek çok işlem için kurumun internet sitesinden faydalanmak mümkündür.

SGK E Borç Sorgulama

SGK e borç sorgulama için e devlet sistemi kullanılabilir. Bunun için ilgili kişiye PTT tarafından verilen şifre ve TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapılır. Daha sonra hizmet listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu tercih edilerek ilgili bölüme girilip sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

E borç sorgulama ile vergi borçları, devlet ile alakalı borçlar, sigorta ile ilgili borçlar gibi konularda sorgulama yapılabilir. Bu sayede mevcut borç durumu gözden geçirilerek bunu belgelendirmek mümkün hale gelmektedir. Sitemin işleyişi son derece kolaydır. Bu sayede insanlar kendileri ile ilgili birçok bilgi elde edebilir. Bunun yanı sıra kişiye ait bir işletme varsa bununla ilgili vergi borçları ve çeşitli borçlar da e borç sorgulama ile ortaya çıkmaktadır.

İdarece E Borç Sorgulama

İnternet sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilen işlemlerden biri de SGK’ ya ait olan e borç sorgulama hizmetidir. Bu hizmetin idareler tarafından kullanılabilmesi için öncelikle ilgili kuruma ait şifre ve kullanıcı adı bilgilerinin bulunması gerekir. Bunun yanı sıra sorgulamaya konu olacak firmaya ait sicil numarası da sorgulama için gerekli bilgiler arasında yer alır. Sicil numarasına ek olarak ilgili SGK il kodu ve şube koduna da ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca sorgulama esnasında güvenlik kodunun da eksiksiz ve doğru biçimde girilmesi gerekir. Tüm bilgiler doldurulduktan sonra sisteme giriş yapılarak e borç sorgulama gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu