Doğum Yardım Parası Nasıl Alınır? Doğum Parası Sorgula

2021 doğum yardım parası sorgulama ekranı özellikle annelerin sık arattığı bir konu. Devlet doğum yapan kadınlara pek çok destek ile gündeme geliyor.

Doğum yardım parası da bunlardan biri. Anneler ilk çocukları için 300 TL, ikinci çocukları için 400 TL, üçüncü çocukları için ise 600 TL doğum parası alabiliyorlar. Eğer doğan bebekler ikiz ise bu durumda 1000 TL doğum parası alınıyor. Bu paranın 149 TL olarak ödenen süt parası ile bir bağlantısı yoktur. Her ikisi de farklı desteklerdir. Ancak her ikisi de devlet tarafından sağlanmaktadır.

Doğum Parası Almanın Bazı Şartları Bulunmaktadır. İşte Bu Şartlar,

  • Annenin SSK ya da BAĞ – KUR’lu olması,
  • En az 120 gün priminin ödenmiş olması,
  • Anne ve babanın Türk vatandaşı olması ( bu kriter değiştirildi. Artık yalnızca babanın Türk vatandaşı olması da doğum yardımının alınabilmesi için yeterli bir kriter)
  • Doğumun gerçekleşmiş ve bebeğin yaşıyor olması,

Doğum Parası İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Doğum parası almak isteyen annelerin, başvurularını yaptıktan sonra arattıkları ilk şey doğum yardım parası sorgulama işlemi oluyor. Bu işlem e – devlet sitesi üzerinde bulunuyor. Başvuru yapmak için ise izlenecek adımlar şöyle,

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuru direkt olarak sağlanmalıdır,
  • Bu başvuru sırasında anne ve babanın, aynı zamanda doğan çocuğun kimliği bulundurulmalıdır,
  • Anne ya da baba bu yardım için https://www.aile.gov.tr/ link üzerinden, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sitesinden de başvurularını yapabilirler.

Bu yardım başvurunun ardından PTT şubelerine yata ve yalnızca anne tarafından çekilebilir. Ayrıca https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ e – devlet sitesi üzerinden de sorgulanabilmektedir.

Doğum Parası İpoteklenir mi?

Bazı anne adayları doğum yardım parası için haczedilip haczedilemeyeceğini soruyor. Ancak doğum yardım parası herhangi bir gelire tabi olmayan, yalnızca yardım amacı ile verilen bir bedeldir. Dolayısıyla bu bedelin haczi söz konusu olmayacaktır.

Özellikle kredi kartı, kredi ya da vergi borcu gibi borçları olan anneler, bu yardımı alamayacaklarını düşünerek başvuru sağlamıyorlar. Ancak bu tamamıyla bir yanılgı. Çünkü doğum parasının haczedilmesi mümkün olmamaktadır. Hatta doğum parası anne dışında kimseye de verilmemektedir.

Ayrıca kamu personeli anne ya da babaların bu bedeli alamayacakları söylentisi de asılsızdır. Devlet, bu yardımı sigortalı olarak çalışan annelerin, doğum öncesi ve sonrasında kullandığı izin günleri için ödemektedir. Dolayısıyla anne ya da babanın veya her ikisinin birden kamu personeli olması bu bedeli almalarına engel değildir.

Erken Doğumda Doğum Parası Nasıl Alınır?

8 haftalık izne ayrılan ancak erken doğum gibi bir durum yaşayan kadınlar da doğum parası alabilirler. Hatta anneler doğum öncesinde kullanamadıkları izinleri, bebeklerini dünyaya getirdikten sonra kullanabilirler. Bu durumda doğum parası doğum sonrası izin günlerine ilave edilir. Hatta bu annelerin işveren tarafından haklı sebepler ile işten atılması durumunda da doğum parası ödenmektedir.

Doğum parası için standart asgari ücretli anne için yapılacak bir hesaplamada,

  • 149 TL süt parası,
  • 5050 TL iş görmezlik ödeneği,
  • İlk çocuk için 300 TL doğum yardımı,

Olmak üzere minimum ödenecek rakam 5499 TL’dir. Bu asgari ücret ile çalışan bir anne için yapılmış hesaplamadır. Daha yüksek bir maaş alan anne, daha fazla doğum yardımı alacaktır. Doğum yardımı parası 2021 yılında, yaklaşık yüzde 3’lük bir artış göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu