Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

Bayan çalışanlar doğum yaptıktan sonra sigortalı olmaları durumunda SGK’ya borçlanmaları mümkündür. Bu borçlanma durumunun kaç gün olabileceği bilinmesi gerekir.

Doğum borçlanması hesaplama konusunda bazı kriterler gözetilir. Üç çocuğa kadar bayanlar doğum borçlanması yapabilmektedir. Üç çocuğu yer alan bayanlar 2160 gün kadar borç yapabilmektedir. Bu kadar gün daha az da alınabilmektedir.

Doğum borçlanması için kredi veren bankalardan bahsetmeden önce doğum borçlanmasının kapsamını açıklamak gerekir. Doğumdan önce ve sonra bayanların almış oldukları bu süre içerisinde SGK sisteminin dışında kalmaktadır. Bununla beraber SGK’ya yapılacak olan başvurular sonucunda doğum borçlanması gerçekleştirerek hizmet günlerinden saydırabilir. Doğrum borçlanmasıyla erken emeklilik gibi bir durum olmamaktadır.

Hangi Koşullar Gerekir

  • Doğum öncesinde bayanların sigorta başlangıcının bulunması önemlidir.
  • Doğumdan sonraki zamanlarda prim ödenmemiş olması gerekir.
  • Borçlanacağı sürelerde çocuklarınızın hayatta kalması gerekir.

İlk doğumun sonrasında iki sene geçmeden ikinci doğumunu gerçekleştiren sigortalı bayalar, ilk doğumuyla ikinci doğuma kadar süre hesaplanmaktadır. İkinci doğumdaki hakkı olan borçlanma iki yılın toplamı kadar olmak üzere hesaplanmaktadır.

Başvuru Nereye Yapılır?

Doğum borçlanması konusunda bayanlara kredi veren bankalardan yararlanmak için doğum borçlanmasının başvuru aşamalarını bilmemiz gerekir. Bayan çalışanların bu uygulama konusunda kanunun belirli sayıları kadar çalışmasının yapıldığı Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne yapılması gerekir. Borçlanma için gerekli belgeler ise kimlik fotokopisi ve doğum borçlanma formudur. Gerekli şartları karşılayacak olan herkes, bu doğum borçlanması fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmaktadır.

Hangi Bankalar Kredi Verir?

Doğum borçlanması olarak bahsi geçen, eksik prim borçlarının ödenmesi esasına dayanan sistemler konusunda 2017 yılından bu yana bazı bankalar kredi verilir. 2017 ve 2018 yılında yapılacak çalışmalarıyla ön plana çıkacak olan banka, Ziraat Bankası olarak yer alır. Birtakım şartların sağlanması karşılığında ise elverişli faiz imkanları kullanılarak bu konuda hizmet sunabilmektedir. Doğum borçlanması konusunda kredi veren bankalar denildiği zaman akla ilk gelen bankalardan bir tanesidir.

Doğum borçlanması konusunda kredi çekmek isterseniz ilk akla gelen banka olan Ziraat Bankasına başvurabilirsiniz. Banla SGK arasında işbirliğine dayanan protokol yer almaktadır. Bu sözleşmeyle beraber banka, bu alanda öncülerden bir tanesi olarak yer almaktadır. Burada yapılacak olan başvurular çoğunlukla onaylanır. Verilecek olan diğer kredilere göre daha az detaylı bir inceleme yapılması gerekir. Kredilerin kabul edilme oranları %90 oranlarına kadar çıkmaktadır. 2017 yılında sadece Ziraat Bankası bu krediyi sunabiliyorken 2018 yılında durum tamamen değişim göstermiştir. Detaylar için https://www.ziraatbank.com.tr/ adresine giriş yapabilirsiniz.

Ziraat Bankasından başka, doğum borçlanması kredisi ulaştıran bankalar arasında;

  • İş Bankası
  • Halk Bankası

Yer almaktadır. Yukarıda sayılmış olan bankaların SGK ile sözleşme imzalamaları gerekir. Bu bankalar dışında doğum borçlanması hizmeti veren başka banka bulunmamaktadır. Bununla beraber diğer bankalardan ihtiyaç kredisi ismiyle kredi çekebilirsiniz. Bu yolla da borcu ödeyebilirsiniz. Bankaları araştırma sırasında faiz oranlarını karşılaştırmanız son derece faydalı bir yoldur. Bu kredi son dönemlerde daha çok bilinmeye başlamasından dolayı zamanla doğum borçlanması kredisini veren bankaların da artması beklenmektedir.

Doğum borçlanması kredi veren bankalar yazısını açıkladıktan sonra merak edilen konular arasında doğum borç oranlarının taksitlendirilerek ödenip ödenmeyeceği konusu da gelmektedir. Doğum borçlanması konusunda yapılacak olan başvurunun hemen sonrasında ödeme için size verilen süre bir ay olarak hesaplanmıştır. Bu süre zarfı içerisinde ödeme yapmamanız durumunda başvurunuz iptal edilir. Bu tutarları peşin olarak ödemeniz gerekir. Bu tutarlara taksit yapılmamaktadır. Fakat siz borcun bir bölümünü ödeyerek ödediğiniz prim satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu