2023 Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlenmek isteyen kişilerin merak ettikleri soruların başında çeyiz parası gelmektedir. Bu yazımızda çeyiz parasına dair soruların cevaplarını alacağız.

Çeyiz parası nasıl alınır? Sorusunun cevabını pek çok kişi aramaktadır. Evlenme yardım ödeneği olarak bilinen çeyiz yardımı konusunda tüm detayları burada bulabilirsiniz.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası yardımı evlenmek isteyen kızlara verilen ödenektir. Söz konusu yardımı yetim aylığı alan kızların evlenme sonrasında maaşlarının kesilmesi nedeniyle verilmektedir. Sosyal Güvenlik Yetim aylığı ala çocuklar devlet tarafından yetim maaşı almaktadır. Bu maaş evlenme sonrasında kesilmektedir. Devlet yetim aylığının kesilmesi nedeniyle kızlara çeyiz parası ödemektedir. 2023 Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin başvuruda bulunması gerekir.

 • Yardım için SGK İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir.
 • Evlendikleri dönemden 5 yıl süresi içerisinde söz konusu ödeneği alabilmektedir
 • Başvuruda evlilik cüzdanı talep edilir. Nüfus kütüğünüz evli olarak gözüküyorsa cüzdana gerek yoktur.
 • Başvuru sahibi dilekçe doldurması gerekir.
 • Çeyiz parası başvurusu 2023 yılı ile beraber evlenme ödeneği talep dilekçesiyle yapılır.

Çeyiz Parası Ne Demektir?

Çeyiz parası, SGK üzerinden yetim maaşına hak kazanan kız çocuklarına sadece bir defaya mahsus şekilde ödenen ücretlerdir. Bu para devlet üzerinden alınacak olan yetim aylığının 2 yıllık tutarı kadar olmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak adına başvuruda bulunmanız gerekir. Esasında bu yardımın veriliyor olmasının en temel nedenleri arasında ise evlenecek olan kızların aylıklarının kesilmesidir.

Kimlere Yardım Yapılır?

 • Annesi ya da babası vefat eden kız çocuklarına bu yardım yapılmaktadır.
 • Evlenme yardımına başvuracak olarak kişilerin yetim aylığı alıyor olması gerekir.
 • Yardım erkek çocuklarına verilmemektedir. Bu yardımdan kız çocukları faydalanmaktadır.
 • Başvuruların SGK Müdürlüklerine yapılması gerekir.
 • Çeyiz parasından yararlanmak isteyenlerin hak sahibi olmaları gerekmektedir.
 • Evlenme şartını kapsanması gerekir.

2023 Çeyiz Parası Miktarı Ne Kadar?

Peki, Çeyiz Parası Ne Kadar Oldu? Bu sorunun yanıtı ilk olarak başvuru sahibinin almış olduğu yetim aylığında yatmaktadır. Devlet tarafından söz konusu yardımın hesaplanması sırasında temel kıstaslar arasında en son alınan yetim aylığı ön planda bulunmaktadır. Söz konusu maaş oranlarının bir aylık tutarı 24 ile çarpılmaktadır. Bu hesaplama ile beraber kişinin ne kadar para alınacağı ortaya çıkmaktadır. Bu konuda sizlere örnek vermek gerekirse evlenmeden önce 500 lira babadan yetim maaşı alan kişi 12.000 TL liraya kadar çeyiz parası yardımı almaktadır. Buradan yola çıkıldığı zaman çeyiz parasının yüksek miktarlarda olduğu bilinmektedir. Bu nedenle çeyiz yardımı konusunda sizde merak içerisinde olabilirsiniz. Devlet tarafından evlenme yardımı ya da çeyiz yardımı olarak bilinen bu destek günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir. Söz konusu yardımın alınacağı banka; Ziraat Bankası olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası üzerinden bireysel hesabı yer alan insanlar parasını bu hesap üzerinden kolayca çekebilmektedir. Ziraat Bankası’nda hesabı yer almayan insanlar T.C. kimlik numaralarını ulaştırarak Ziraat gişelerinden evlenme yardımı desteklerini kolay bir şekilde alabilirsiniz. Bütün bu bilgilere bakıldığı zaman Çeyiz parası almak için belirli kriterlerin bulunduğunu bilinmesi gerekir. Çeyiz parası yardımının alınması için bizzat hak sahibinin başvurması gerekmektedir. Sorgulamayı https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-evlenme-ikramiyesi-odenmesi-talebi adresinden yapabilir hakkınız olan parayı kolayca devlet üzerinden alabilirsiniz. Evlendikten sonra beş yıl içerisinde başvuruyu yapmanız gerekir. Aksi durumda talebiniz devlet tarafından iptal edilmektedir. Başvuru için e devlet üzerinden form doldurmanız gerekir. Daha sonra yardım konusunda yetkililer sizlerle iletişime geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu