Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım?

ADS

Emekli maaşı her dönem en çok merak edilen ve araştırılan konularından birisidir. Öyle ki pek çok sivil toplum kuruluşu ve devlet birlikleri bu konuda çalışmalar yapıp dönem dönem de halkı bilgilendirmektedir.

Gençlik çağlarını, en verimli olduğu zamanları çalışıp para kazanmaya harcayan insanoğlu yaşlandıktan sonra da emekliliğin hayallerini kurmaktadır. Çünkü çalışırken elde ettiği kazancı çoğu zaman rahat bir hayat sürmesine yetmemektedir. Uzun yıllar boyunca stres ve sıkıntı içinde yaşadıktan sonra emekli olunca rahat etmenin fikri, insanın çalışma azmini kamçılamaktadır.

Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşı hesabı aslında oldukça karmaşıktır. Çünkü çalışmaya başlama zamanınız, ödediğiniz prim vs alacağınız maaşı ciddi boyutta etkilemektedir. Yani sizinle aynı gün çalışan biriyle aynı maaşı alacağınızı düşünmeniz doğru bir hesap olmayacaktır.

Maaş hesaplamada çalışılan yıllar ve hangi yıl aralığında daha çok çalışıldığı önemlidir. 2000 yılından önce, 2000-2008 yılları arasında, 2008 yılından sonra çalışma aralığı olanların emekli maaşları da birbirinden farklı olacaktır. Bunun sebebi o yıllar için çıkarılan kanunların farklı farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden de emekli maaşı hesaplamak karmaşık bir hale gelmiştir.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Yukarıda da bahsedildiği gibi emekli maaşı hesaplayacakların dikkatle hesaplaması gereken şey hangi yıllar arasında ne kadar çalıştığıdır. Örneğin çalışma süresi olarak 2000 yılından öncesi ağırlıktaysa emekli maaşınız da bir hayli yüksek olacaktır. Bu şarta sahip kişilerin emekli maaşı konusunda endişe etmelerine gerek yoktur. Ama ağırlıklı çalışma süreleri 2000-2008 veya 2008 sonrası olanların yüksek meblağda bir emekli maaşı alacaklarını düşünmeleri doğru değildir. Tabi burada yatırılan primin boyutu da önemlidir, onu da gözden kaçırmamak lazım. Ortalama prime esas kazancın hesaplanması ise şu demektir; işe başlanılan günden emeklilik dilekçesi verilen güne kadar yatırılan sigorta prime esas kazancınızın çalıştığınız toplam güne bölümünün enflasyon durumuna göre yeniden hesaplanması demektir.

Doğru şekilde emekli maaşı hesaplamak isteyenlerin bunları alanında uzman birisiyle yahut linkteki e-devlet sayfalarındaki robotlarla yapması daha doğru sonuç verecektir.

ADS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu