Bim Maaşları

Bim Maaşları, Çalışma Şartları ve Saatleri 2022

Bim’de çalışmak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bim tarafından belirlenen şartlara uyan herkes yarı zamanlı (part time) ya da tam zamanlı (full time) olarak Bim’de çalışmaya başlayabilir. Bim mağazalarının içerisinde çalışılacak birçok bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerde ihtiyaç dahilinde herkes çalışabildiği gibi doğrudan yetkinlik bazlı işe alım da yapılabilmektedir. Bim kariyer imkanları sunan ve dolayısı ile istihdam alanı yaratan büyük ölçekli bir zincir markettir. Türkiye’nin her il ve ilçesinde bulunan Bim, gerekli şartları yerine getiren kişileri işe almaktadır.

Bim Nedir?

BİM 1995 yılında kurulan ve çalışmalarına aynı yıl başlayan bir markettir. Birleşik mağazalar olarak da bilinen marka, açılışını 21 şube ile yapmıştır. Günümüzde sadece Türkiye’de hizmet vermeyen ve kendisini yurt dışına taşıyan Bim’in 50 binden fazla mağazası bulunmaktadır. Fas ve Mısır başta olmak üzere global ölçekte de birçok ülkede yer almayı başarmıştır. Sunduğu uygun fiyatlı ürünler nedeni ile Türkiye’de yaşayan kişiler tarafından çok sık tercih edilen Bim, büyüyerek kendi GSM operatörünü de kurmuştur. Bim’de çalışmak sadece mağazalarda çalışmak anlamına gelmemektedir. Bim’in ofisleri, yönetim kadrosu, araştırma ve geliştirme ekipleri ve teknoloji birimi başta olmak üzere istihdam alanı yaratılan birçok departmanı bulunur.

Bim’de Nasıl Çalışılır?

Bim’de işe girmek için özgeçmiş ile başvuru yapılması gerekir. Bim’de işe girmek isteyen kişilerin şartları yerine getirmesi de önemlidir. Bim’de kariyer hedefi olan kişilerin bu hedeflerini gerçekleştirebilmesi için öncelikle uygun pozisyona başvuru yapmaları gerekir. Uygun pozisyona başvuru yapıldıktan sonra yetkililer tarafından başvuru formu ve özgeçmiş değerlendirmeye alınır. Değerlendirme olumlu sonuçlanır ise yüz yüze mülakat gerçekleşir ve mülakat sonucuna bağlı olarak da başvuru sahibi Bim’de çalışmaya başlayabilir.

Bim İş Başvurusu Nereye Yapılır?

Bim iş başvurularını şubelerinden ve internet sitesinden almaktadır. Kariyer merkezi bölümünde yer alan form üzerinden ya da e – posta adresinden de Bim’de kariyer için başvuru yapılabilir. Bunun yanı sıra çevrim içi iş bulma platformlarında da Bim’e ait güncel iş ilanları yer almaktadır. İstenir ise çevrim içi kanallardan istenir ise de doğrudan iş ilanı açan şube üzerinden iş başvurusu yapılması mümkündür.

Bim’de Çalışanlara Sigorta Yapılıyor Mu?

Bim Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen çalışma koşullarına uyan bir market zinciridir. Bu neden ile de Bim’de çalışan herkese Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigorta yapılmaktadır. Sigortasız işçi çalıştırmak yasal değildir ve her bir kurumun bu sürece dikkat etmesi gerekmektedir. Bim’de çalışan kişiler sigortalı olarak çalışır ve sigorta primleri işveren (Bim) tarafından düzenli olarak yatırılır.

Bim’in Çalışma Şartları Nelerdir?

Bim çalışma şartları belirleyen markalardan biridir. Bim’de çalışmak için gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Lise öğrenimini tamamlamak
 • 30 yaşından küçük olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • İletişim becerilerini geliştirmiş olmak
 • Verilen iş tanımı ve görevlere uyumlu olmak
 • Deneyimli olmak
 • Satış ve pazarlama konusunda bilgi veya deneyim sahibi olmak

Bim’in aradığı şartlar arasında yer almaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler Bim mağazalarında gerekli pozisyonlarda çalışmaya başlayabilir. Bim kariyer noktasında kendini geliştiren ve yeni nesil yöntemler üzerinden hareket etmeye çalışan bir markadır.

Bim’de Part Time Çalışılır Mı?

Bim’de part time çalışma imkanı bulunmaktadır. Dönemsel işler olduğu gibi yıl boyunca ya da daha uzun süre ile yarı zamanlı çalışmak isteyen kişiler de Bim’e başvuru yapabilir. Bim’e başvuru yapılırken yarı zamanlı çalışılmak istenildiğinin bildirilmesi gerekir. İşe alım uzmanları ve mağaza müdürleri tarafından başvuru esnasında tam zamanlı ve yarı zamanlı seçenekleri de ihtiyaç olması halinde karşı tarafa sunulmaktadır. Bim’de part time çalışırken part time çalışma süresine göre sigorta primi yatırılır ve maaş belirlenir. Part time maaşları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen şartlara uygun olarak kişinin banka hesabına yatırılır.

Bim’de Part Time Kaç Saat Çalışılır?

Bim’de part time çalışma süresi Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği part time çalışma süresi ile eşittir. Burada belirtilen part time çalışma süresinin aşılması yasalar ile engellenmiştir. Part time çalışma süresi eğer arttırılır ise bu durumda işçinin dava açma hakkı bulunmaktadır. Kişinin çalıştığı gün ve saat üzerinden ödeme ve sigorta işlemlerinin yapılması gerekir. Part time çalışan personel belirli günler boyunca 4 ila 4, 5 saat arasında çalışır. Gün sayısına bağlı olarak çalışma saati azalabilir ya da yükselebilir.

Bim’de Full Time Çalışma Saatleri Nelerdir?

Bim tam zamanlı personelin çalışma saatleri günlük 8 saat ile sınırlandırılmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen çalışma saatlerine tabi olarak çalışma programı belirlenmektedir. Vardiya usulü ile çalışılabileceği gibi sabit saatlerde çalışmak da mümkündür. Çalışma saatleri daha çok mağazada çalışan personel sayısı ve yoğunluk gibi temel unsurlar göz önünde bulundurularak haftalık olarak belirlenir. Full time çalışan bir personel eğer sabahçı ise işe 08.30 itibari ile çalışmaya başlarlar. Mesai bitimi ise 16.30’dur. Akşam çalışanlar ise 13.30’da iş başı yapar ve 21.00’e kadar çalışırlar.

Bim’in Açılma ve Kapanma Saatleri Şubelere Göre Değişir Mi?

Bim çalışma saatleri genellikle sabah 09.00 itibari ile başlar ve akşam 21.00’e kadar devam eder. Sabah çalışacak olan personelin en az yarım saat önce mağazada olması ve açılış için hazırlanması gerekir. 08.30 sabah personelinin işe başlama saatidir. Kapanma saati ise 21.00 olan Bim’de kasanın kapanması 21.00 itibari ile gerçekleşir. Personelin işten çıkışı ise 21.30 – 22.00 civarlarını bulabilir. Bim’in kapanış ve açılış saatleri dışında en yoğun olan zaman dilimlerinde ise yarı zamanlı personellere ihtiyaç duyulur. Destek elemanı olarak da bilinen part time personeller, genellikle ara saatlerde iş başı yaparlar.

Bim’in Çalışanlarına Verdiği Maaş Ne Kadar?

Bim maaşı asgari ücretin yüzde 10 ila 15 oranlarında üstünde olmaktadır. Bim çalışanlarına asgari ücretin altında ödeme yapmamaktadır. Yarı zamanlı çalışanlar ise asgari ücretin 3’te 2’sini alacak şekilde part time ödeme almaktadırlar. Tam zamanlı çalışan kişilerin maaşları aylık 5000TL kadar yükselebilmektedir. Bunun sebebi ise 4253,40 Türk lirası olan asgari ücret üzerine prim ve diğer unsurların eklenmesidir. Bazı dönemlerde ise Bim doğrudan 4 bin 500 ila 5 bin Türk lirası arasında maaş ödemesi yapmaktadır. Asgari ücretin ortalama yüzde 10’u kadar daha yüksek bir maaş ödemesi gerçekleştirilir.

Bim’de Hangi Görevlerde Çalışılabilirim?

Bim’de çalışılan alanlar ve unvanlar birbirinden farklı olabilmektedir. Bim’de çalışan kişiler uygun ihtiyaca göre konumlandırılabileceği gibi spesifik bir iş tanımı ile de işe başlayabilir. Bim kariyer hedefi olan kişilerin de başvuru yapabileceği ve yükselme şansı bulunan bir yerdir. Bim’de çalışılabilecek görevler şunlardır:

 • Müdür
 • Bölge sorumlusu
 • Reyon görevlisi
 • Kasiyer
 • Depo sorumlusu
 • Yarı zamanlı çalışan
 • Tam zamanlı çalışan

Başta olmak üzere birçok farklı alanda çalışmak mümkündür. Her bir görevlinin aldığı ücret de değişebilir. Örneğin Bim müdürleri 5 bin Türk lirası ile 6 bin arasında maaş almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu